Koronavírus: Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatója, 2020.04.11
A mai Kormányinfó Plusz ismét a koronavírus-járvány kapcsán felmerülő egészségügyi és gazdasági kérdésekről szól, hiszen ez, ahogy látjuk, a következő hónapokban is meghatározza az életünket.
Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy a jelenleg is érvényben lévő kijárási korlátozást meghosszabbítjuk, a korlátozásokat pedig a kormány hetente felülvizsgálja. Erre azért van szükség, mert eddig tudtuk fékezni a járvány terjedését, de a megbetegedések száma biztosan nőni fog. Azért fontos a korlátozások betartása, hogy megfelelően fel tudjunk készülni a fertőzöttek ellátására. Arról is döntés született, hogy mivel az előttünk álló húsvét különösen kockázatos lehet a vírus terjedésének szempontjából, az ünnepi négy napra az önkormányzatok maguk dönthetnek szigorúbb intézkedések bevezetéséről is.
Szeretnék néhány szót mondani arról, hogy hogy áll most a védekezés. Nem szabad szem elől tévesztenünk azt, hogy Magyarországon is tombol a koronavírus okozta világjárvány, aminek a neheze még csak most jön. Így ez a húsvét sajnos más lesz, hiszen a járvány mindannyiunk életét felborította: a diákok nem tudnak iskolába járni, emberek veszítik el munkahelyüket, az idősek pedig el vannak szakítva a családtagjaiktól, ismerőseiktől.
Ne feledjük, a vírus ott lehet minden településen, ott van minden megyében, mindenki lehet fertőzött! Az elmúlt hetek erőfeszítéseit pedig szeretném megköszönni mindenkinek, aki segíti a védekezési munkálatokat, legyen szó a frontvonalban lévő egészségügyi és szociális dolgozókról, rendőrökről, katonákról, de ugyanígy köszönet illeti azokat is, akik ebben a helyzetben a mindennapi életünkhöz legfontosabb munkákat elvégzik. És persze köszönet azoknak is, akik betartják a szabályokat és csak a legszükségesebb esetben hagyják el otthonukat.
Tudom hogy nehéz, de arra kérek mindenkit: tanuljunk más országok példájából! Vegyük komolyan a helyzetet! Legyünk fegyelmezettek, tartsuk be az előírásokat és aki teheti, maradjon otthon!
A kormány minden eszközt megragad, hogy az emberéleteket mentse. Egyre több a fertőzött, egyre több az elhunyt, ezért is fontos, hogy még több időt nyerjünk. Országszerte készülnek a kórházakat a tömeges megbetegedésekre, készülnek az egészségügyi és szociális dolgozók, képzések indultak számukra, folyamatos a további egészségügyi eszközök megrendelése is. A koronavírus elleni védekezéshez mindenkire szükség van.
A kormány korlátlan anyagi eszközöket biztosít ehhez, létrehozta a járványügyi és a gazdaságvédelmi alapokat ennek érdekében. Hiszen a járvány lassítása mellett a gazdaságot is újra kell indítani. Ehhez szükség lesz a politikai pártok, az önkormányzatok, a bankok, a multinacionális cégek hozzájárulására is, hiszen közösen kell kilábalnunk a bajból és ehhez mindenkire szükség lesz. A kormány magán kezdte a takarékoskodást: eddig több mint 1300 milliárd forintot csoportosítottunk át a minisztériumoktól a védekezésre.
Hogyan készüljünk, milyen lesz az idei húsvét? Sajnos ez a húsvét más lesz, mint amit megszoktunk. A nagy családi összejövetelekről, a barátok, ismerősök locsolásáról le kell mondanunk. Mindenkit arra kérünk, hogy szűk családi körben, tehát azokkal töltse együtt az ünnepet, akikkel egyébként is együtt lakik. Ez azért fontos, hogy lassítsuk a vírus terjedését, amire csak akkor van esély, hogyha csökkentjük a találkozások számát. Többször is hangsúlyoztuk, hogy az idősekre és a krónikus betegekre különösen veszélyes a mostani járvány, így kérjük, őket se látogassuk meg! Viszont nagyon fontos, hogy senki se érezze magát egyedül, például gyakran hívjuk fel őket telefonon. Ünnepekkor még nehezebb megélni mindannyiunk számára ezt a helyzetet, ezért is fontos, hogy figyeljünk egymásra.
Meg lehet-e látogatni a külföldről hazatérő rokonokat? Aki külföldről jön haza, mindenképpen arra kérjük, hogy vonuljon kéthetes önkéntes házi karanténba, hiszen akár tünetmentesen is fertőzhet. A fertőzés gócpontjának számító országokból - így Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból - az onnan hazaérkezők tehát automatikusan hatósági házi karanténba kerülnek. Arra szeretnék kérni mindenkit, hogy a rokonokat - térjenek haza akár külföldről vagy éljenek az országban - bármennyire is nehéz most, ne látogassuk meg! Felhívhatjuk őket telefonon, de ne találkozzunk velük, hiszen nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a koronavírust akár tünetmentes hordozóktól is elkaphatják és mi magunk is ugyanígy továbbadhatjuk!
Jó idő van, a sportolást, a sétát megengedi a rendelet. Ezek szerint ki lehet menni a parkba, a rétre vagy a tópartra a családdal, akár piknikezni? Arra kérünk mindenkit, hogy vegye komolyan a kijárási korlátozást, ezen valóban emberek élete múlhat! Vigyázzunk egymásra és azt szeretném kérni, hogy ne próbáljuk meg kijátszani ezt a rendeletet! El lehet menni sétálni, sportolni, mozogni - ez természetesen fontos és érthető, de ezeket is lehetőség szerint egyedül vagy a velünk együtt élőkkel, és kizárólag annyi időre tegyük, amennyi feltétlenül szükséges. Sokszor felhívjuk a figyelmet a másfél-két méteres távolság betartására is, sportolás közben azonban ennél is nagyobb távolságot kell tartani, hiszen a mozgás közben a részecskék az erős kilégzéssel gyorsabban terjednek. Azt is szeretném kérni, hogy kerüljük a zsúfolt helyeket, ne most piknikezzünk! És az elmúlt napokban láttuk, hogy egyre többen kapnak kedvet a távolabbi kirándulásokhoz, például sokan a Balatonhoz mentek. Kérjük, hogy ezt ne tegyék, hiszen minden ilyen típusú helyváltoztatás csak egy újabb lehetőség a fertőzés továbbadására. Maradjunk a saját otthonunk környezetében!
Miért van egyre több autó az utakon, ha kijárási korlátozások még mindig érvényben vannak? Egyrészt azért van több autó az utakon, mert a Kormány díjmentessé tette a parkolást az egész országban, hogy lehetőség szerint minél kevesebben utazzanak zsúfolt tömegközlekedési járműveken. Ez nem azt jelenti, hogy lazítottunk volna a szabályokon. Mindenki csak akkor induljon el, ha az tényleg feltétlenül szükséges! Az autók most nyugodtan parkolhatnak bárhol, hagyhatjuk őket a helyükön. A korlátozások mindenki számára megterhelőek. És nyilván ezért is egyre többen vannak, akik lazábban kezelik a szabályokat, ami bizonyos szempontból érthető, de ne felejtsük el, hogy még a járvány elején járunk és rajtunk is múlik, hogy milyen lesz a lefolyása! A járványnak nemcsak egészségügyi, de gazdasági hatásai is vannak. Látjuk, hogy ez a helyzet mindenkit érint, ezért a kormány az ország történetében egyedülálló, komoly gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el. Senkit nem hagyunk ebben a helyzetben egyedül, minden eszközt megragadunk, amivel segíthetjük a magyar embereket, családokat és vállalkozásokat.
Miért a vállalkozások támogatása mellett döntött a kormány az egyszeri segélyek helyett? A kormány célja a válsághelyzetben sem változtak: a munkában hiszünk, nem a segélyben. Abban, hogy mindenkinek aki dolgozni tud és akar, kell munkahely. 2010-ben is így indultunk és harmadára csökkentettük a munkanélküliséget. Egyszer már sikerült, ezért most is ezt az utat követjük. A vállalkozások adják a magyar emberek többségének a munkát, ezért is kell támogatunk őket. A gazdasági akciótervben további adócsökkentéseket és támogatásokat nyújtunk a vállalkozásoknak. Ezek lehetnek kedvezményes kamatozású hitelek, vagy közvetlen támogatások a beruházásokhoz. A cél, hogy a cégek meg tudják őrizni a munkahelyeket, mert így lesz az embereknek munkája, jövedelme, pénze és megtakarítása.
Mit jelent a rövidített munkaidő? Ez is egy eszköz, hogy azoknál a vállalkozásoknál se szűnjenek meg a munkahelyek, ahol most kevesebb a munka. Ezért a munkavállaló és a munkáltató megállapodhat rövidített munkaidőben, amennyiben a cég megrendelés-állománya 15 és 50 százalék közötti mértékben csökkent. Az állam a teljes munkaidős és a rövidített munkaidős bér közötti különbséget 70 százalékban kipótolja. Ezenkívül az kérjük, hogy ez így kieső időt a munkavállaló hasznosan töltse: képezze magát vagy más, a munkahelye szempontjából fontos tevékenységet végezzen. Értelmes és értékteremtő dolgokkal foglalkozom mindenki, aki most nem tud dolgozni a kieső megrendelések miatt.
Mire számíthatnak a családok ebben a helyzetben? Valóban ez a helyzet most a családok szempontjából is nehéz. A kormány több oldalról is segíti a családok megélhetését a következőképpen: megvédjük a munkahelyeket. Ezért is döntöttünk a hiteltörlesztés felfüggesztéséről az év végéig, és ezt a célt szolgálják a különböző bértámogatási intézkedések is. Sőt, a vészhelyzet idejére meghosszabbítottuk a családvédelmi és gyermekvédelmi támogatásokat és szociális juttatásokat is, amelyeket akkor is biztosítunk, hogyha közben lejárnak. A gazdaságvédelmi eszközök pedig egyben családtámogatási eszközök is, hiszen a stabil munkahely és a biztos megélhetés minden család számára fontos a kiszámítható élethez.
A tanév végén megszűnik a családi pótlék-jogosultságom, a helyzetre való tekintettel kaphatom-e továbbra is? Igen. A családi pótlékra való jogosultság nem a 19/20-as tanév utolsó napjáig, hanem annak a hónapnak a végéig jár, amikor a veszélyhelyzet megszűnik.
Továbbra is igényelhető a CSOK, a babaváró hitel és az autóvásárlási kedvezmény is? Igen. Ezek a családtámogatási formák továbbra is rendelkezésre állnak, de egy könnyítést tettünk a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezményében. Az ehhez szükséges igazolás nem hat hónap után jár le, hanem a veszélyhelyzet megszűnését követő hatvanadik napon, így azoknak, akik gondolkoznak az autóvételben, nem kell kapkodniuk. Azok, akik most esetleg home office-ban vannak pedig kérjék a munkáltatótól a szükséges igazolásokat, ugyanis ezek elektronikus úton eljuttatva is érvényesek lesznek, és ezt a munkaadónak továbbra is kötelessége kiállítani!
Hogyan változnak a családtámogatások? A kormány a veszélyhelyzet végéig meghosszabbította az éppen lejáró gyermekgondozási, egészségbiztosítási és családtámogatási jogosultságokat azaz akinek épp most ért volna véget a gyed-, gyes- gyet-jogosultsága, annak továbbra is folyósítják az ellátást. Sőt, meghosszabbodnak a gyermekek otthongondozási díjához, azaz a gyod-hoz kapcsolódó határidők, valamint a tartósan beteg gyermeket nevelő szülők jogosultságai a magasabb összegű családi pótlékra.
Kikre is vonatkozik a nyelvvizsga-mentesség? A gazdaság újraindításához az országnak szüksége lesz a diplomás munkavállalókra. Ma Magyarországon csaknem százezer olyan jelenlegi és korábbi hallgató van, aki nyelvvizsga hiányában nem tudott még diplomát szerezni. Ezért a kormány úgy döntött, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv munkahelyteremtési programjának részeként ők mentesülnek a nyelvvizsga-kötelezettség alól. A nyelvvizsga-mentesség minden hallgatóra vonatkozik, akik 2020 augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tett vagy tesz.
Továbbra is nehéz hetek várnak ránk. Vigyázzunk egymásra!