×

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε τη λειτουργία του LingQ. Επισκέπτοντας τον ιστότοπο, συμφωνείς στην πολιτική για τα cookies.


image

Newsletter CIP, Newsletter CIP 03(-04)/2010 - Recipes, Easter, etc. (part 1)

Newsletter CIP 03(-04)/2010 - Recipes, Easter, etc. (part 1)

Časopis Czech in Prague, ročník 1, číslo 3-4, vyšlo 9. května 2010.

- - -

Jaro je tady, hurá!

Ahoj, lidičky!

Vítám Vás v novém čísle magazínku Czech in Prague! Omlouvám se za dlouhou pauzu, mám nějak moc práce, a tak je toto dubnové číslo dvojnásobné.

Po dlouhé zimě konečně přišlo jaro! Když roztály hluboké závěje sněhu, chodníky byly posypané psími hovínky, takže jsme se už nemuseli vyhýbat ledovým skluzavkám, ale kličkovali jsme dál.

Objevily se sněženky, bledulky, petrklíče a kočičky, začaly rašit lístečky… Praha se zazelenala a svět je hned veselejší!

Svátky jara, Velikonoce, letos připadly na začátek dubna. Jistě to pro Vás, kteří bydlíte v Praze už dlouho, nebyla žádná novinka, ačkoliv je pravda, že tradičně se zvyky dodržují více spíše mimo Prahu: na venkově, například na Moravě. Zvyky v různých krajích se také mohou lišit.

Na konci dubna slaví Češi další svátek—pálí čarodějnice jako symbol zimy a vítají jaro. V květnu jsou dva dny, kdy je státní svátek a nepracujeme—1. a 8. května. 1. května je svátek práce a 8. května je výročí konce druhé světové války v Evropě. Květen je také „lásky čas“ a jaro obdobím, kdy se rodí nový život.

Užívejte si ho a příjemné počtení!

- - -

Oběd podle Vašich receptů

Následující recepty napsaly moje tři studentky česky! Polévka je z USA, „plov“ z Ukrajiny a dezert z Nového Zélandu. Dobrou chuť!

- - -

Sářina mrkvová polévka

Ingredience:

2 cibule 5 větších mrkví 1 lžíce oleje voda sůl, petrželka, bazalka

Postup:

Na oleji osmahněte nakrájenou cibuli a přidejte mrkev nakrájenou na kolečka. Zalijte vodou a uvařte. Po dovaření rozmixujte, ochuťte bazalkou a petrželkou.

- - -

Lenčin plov

Ingredience:

500 g masa 300 g mrkve 400 g rýže 2 cibule rajčatový protlak olej 0,8 l vody nebo vývaru sůl pepř

Postup:

Očištěné maso nakrájejte na malé kostičky, dejte do hrnce a opečte na oleji. Přidejte nakrájenou mrkev a nakrájené cibule a všechno osmahněte. Pak přidejte 3 lžíce rajčatového protlaku, přilijte vodu nebo vývar, osolte, přidejte trošku pepře, povařte a dejte do toho rýži. Nechte na mírném ohni zhoustnout, pak hrnec přikryjte pokličkou a doduste v rozpálené troubě.

- - -

Meldin zázvorový křupavý koláč

Ingredience:

Korpus:

125 g másla půl šálku cukru jeden a půl šálku mouky 1 lžička prášku do pečiva 1 lžička zázvoru

Poleva:

75 gramů másla 3/4 šálku moučkového cukru 2 lžíce zlatého sirupu 3 lžičky zázvoru

Postup:

Korpus:

Utřete máslo s cukrem. Přidejte mouku, prášek do pečiva a zázvor a smíchejte. Hněťte na válu, rozválejte a dejte na plech. Pečte do zlatova.

Poleva:

Smíchejte máslo, moučkový cukr, sirup a zázvor. Rozehřejte směs a nalijte ji na korpus.

- - -

České Velikonoce

Zvyky

Velikonoce jsou svátky jara, které se konají v březnu nebo dubnu. Je to křesťanský svátek, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale neslaví ho jenom věřící. V Čechách jsou Velikonoce velmi populární.

Svatý, pašijový, týden začíná Květnou nedělí. Následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Popeleční středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle).

Nejdůležitější je Velikonoční pondělí, kdy nejdeme do práce. Kluci a muži jdou koledovat. Mají pomlázku (takový bičík upletený z vrbového proutí) a bijí holky a ženy na zadek, aby byly zdravé a plné energie. Přitom musí zpívat koledu. Jako odměnu dostanou vajíčka, mašle nebo alkohol.

Známá koleda je:

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.

O Velikonocích jíme hodně vajíček (vařených a barvených) a čokolády. Pečeme buchtu ve tvaru beránka a mazanec. Naše domovy zdobí květiny, kočičky, zajíčci, kuřátka, ale také kraslice (zdobená vyfouklá vejce).

Říkáme si: Veselé Velikonoce! Nebo taky: Hezké / Krásné Velikonoce!

- - -

Recept: Mazanec

Přísady:

500 g polohrubé mouky, sušené droždí, 80 g moučkového cukru, 100 g másla, 2 žloutky, min. 2 lžičky citronové kůry, 0,2 l mléka, 0,5 lžičky soli, 1 vejce, 4 lžíce mléka, mandle, rozinky, rum, mouka

Postup:

Smícháme mouku, sůl, droždí, cukr, žloutky, kůru, mléko a rozpuštěné máslo a zpracujeme hnětením. Posypeme moukou, přikryjeme a necháme dobře vykynout.

Vykynuté těsto rozdělíme na dvě části a do jedné, nebo obou, zapracujeme rozinky (které jsme předtím namočili v rumu, nechali okapat a obalili v mouce). Vytvarujeme mazanec, nahoře uděláme nožem křížek a necháme na pečícím papíře dokynout, 15 – 30 minut. Pomažeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem, posypeme mandlemi a dáme do předehřáté trouby na 160°C. Malé mazance pečeme asi 25 minut. Lze přikrýt alobalem.

- - -

Apríl

„Apríl“ se v češtině nejmenuje celý čtvrtý měsíc v roce, pouze první duben. Už od šestnáctého století je tento den spojen s různými žertíky a malými zlomyslnostmi. Tento svátek přišel do Česka ze zahraničí, ale rychle zdomácněl. První písemná zmínka o něm je z roku šestnáct set devadesát.

Na apríla můžete na své kamarády a příbuzné nastražit kanadské žertíky, nebo vypustit zprávu, která není pravdivá—kachnu. Když potom žertík nebo kachna vyjde najevo, řeknete „Apríl!“, abyste ukázali, že to byla legrace.

- - -

Čarodějnice

Třicátého dubna večer po celé České republice hoří ohně a v nich mizí podivné lidské postavy: Češi pálí čarodějnice. Tato noc se také nazývá Filipojakubská nebo Valpružina a říká se o ní, že je magická. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na sabat a také se otevírají kouzelná místa, kde je možné najít poklady.

Tento pohanský svátek je oslavou příchodu jara, ale také plodnosti. Ohně se zapalovaly jako ochrana před čarodějnicemi. Postava čarodějnice také představuje zimu, kterou chtějí lidé vyprovodit. Na venkově různé vesnice soutěží, která bude mít nejvyšší hranici.

- - -

ČR a NATO a EU

12. 3. 1999 (dvanáctého března devatenáct set devadesát devět) se Česká republika stala členem Severoatlantické aliance (NATO), spolu s Maďarskem a Polskem. Čeští vojáci se účastní misí v Kosovu a v Afghánistánu.

1. 5. 2004 (prvního května dva tisíce čtyři) vstoupila Česká republika spolu s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. ČR požádala o vstup už v roce 1991, kdy ještě existovala ČSFR (Česká a Slovenská Federativní Republika).

V roce 2009 ČR poprvé předsedala Evropské unii. V současnosti má ČR v Bruselu mnoho zástupců. V Evropské komisi působí český diplomat Štefan Füle jako komisař pro rozšíření a politiku sousedství.

Newsletter CIP 03(-04)/2010 - Recipes, Easter, etc. (part 1) Newsletter CIP 03(-04)/2010 - Recipes, Easter, etc. (part 1)

Časopis Czech in Prague, ročník 1, číslo 3-4, vyšlo 9. května 2010.

- - -

Jaro je tady, hurá! Spring is here, yay!

Ahoj, lidičky!

Vítám Vás v novém čísle magazínku Czech in Prague! Welcome to the new issue of Czech in Prague magazine! Omlouvám se za dlouhou pauzu, mám nějak moc práce, a tak je toto dubnové číslo dvojnásobné. I apologize for the long break, I'm kind of busy, so this April issue is a double issue.

Po dlouhé zimě konečně přišlo jaro! Když roztály hluboké závěje sněhu, chodníky byly posypané psími hovínky, takže jsme se už nemuseli vyhýbat ledovým skluzavkám, ale kličkovali jsme dál. As the deep drifts of snow melted, the sidewalks were sprinkled with dog poop, so we no longer had to avoid the ice slides, but we kept zigzagging.

Objevily se sněženky, bledulky, petrklíče a kočičky, začaly rašit lístečky… Praha se zazelenala a svět je hned veselejší! Snowdrops, snowflakes, primroses and cats appeared, leaves began to sprout… Prague became greener and the world is happier!

Svátky jara, Velikonoce, letos připadly na začátek dubna. The spring holidays, Easter, this year fell in early April. Jistě to pro Vás, kteří bydlíte v Praze už dlouho, nebyla žádná novinka, ačkoliv je pravda, že tradičně se zvyky dodržují více spíše mimo Prahu: na venkově, například na Moravě. Certainly this was nothing new for you who have lived in Prague for a long time, although it is true that traditionally customs are observed more outside Prague: in the countryside, for example in Moravia. Zvyky v různých krajích se také mohou lišit. Customs in different regions may also vary.

Na konci dubna slaví Češi další svátek—pálí čarodějnice jako symbol zimy a vítají jaro. At the end of April, Czechs celebrate another holiday - burning witches as a symbol of winter and welcoming spring. V květnu jsou dva dny, kdy je státní svátek a nepracujeme—1. May is two days a public holiday and we don't work — 1. a 8. května. 1\. května je svátek práce a 8. května je výročí konce druhé světové války v Evropě. Květen je také „lásky čas“ a jaro obdobím, kdy se rodí nový život. May is also "love time" and spring is the time when new life is born.

Užívejte si ho a příjemné počtení! Enjoy it and enjoy reading!

- - -

Oběd podle Vašich receptů Lunch according to your recipes

Následující recepty napsaly moje tři studentky česky! The following recipes were written by three of my Czech students! Polévka je z USA, „plov“ z Ukrajiny a dezert z Nového Zélandu. Dobrou chuť!

- - -

Sářina mrkvová polévka Sara's carrot soup

Ingredience:

2 cibule 5 větších mrkví 1 lžíce oleje voda sůl, petrželka, bazalka

Postup:

Na oleji osmahněte nakrájenou cibuli a přidejte mrkev nakrájenou na kolečka. Fry the chopped onion in oil and add the carrots cut into slices. Zalijte vodou a uvařte. Cover with water and boil. Po dovaření rozmixujte, ochuťte bazalkou a petrželkou. Once cooked, blend, season with basil and parsley.

- - -

Lenčin plov Lenin float

Ingredience:

500 g masa 300 g mrkve 400 g rýže 2 cibule rajčatový protlak olej 0,8 l vody nebo vývaru sůl pepř 500 g meat 300 g carrots 400 g rice 2 onions tomato paste oil 0,8 l water or broth salt pepper

Postup:

Očištěné maso nakrájejte na malé kostičky, dejte do hrnce a opečte na oleji. Cut the cleaned meat into small cubes, put in a pot and fry in oil. Přidejte nakrájenou mrkev a nakrájené cibule a všechno osmahněte. Pak přidejte 3 lžíce rajčatového protlaku, přilijte vodu nebo vývar, osolte, přidejte trošku pepře, povařte a dejte do toho rýži. Nechte na mírném ohni zhoustnout, pak hrnec přikryjte pokličkou a doduste v rozpálené troubě.

- - -

Meldin zázvorový křupavý koláč

Ingredience:

Korpus:

125 g másla půl šálku cukru jeden a půl šálku mouky 1 lžička prášku do pečiva 1 lžička zázvoru

Poleva:

75 gramů másla 3/4 šálku moučkového cukru 2 lžíce zlatého sirupu 3 lžičky zázvoru

Postup:

Korpus:

Utřete máslo s cukrem. Přidejte mouku, prášek do pečiva a zázvor a smíchejte. Hněťte na válu, rozválejte a dejte na plech. Pečte do zlatova.

Poleva:

Smíchejte máslo, moučkový cukr, sirup a zázvor. Rozehřejte směs a nalijte ji na korpus.

- - -

České Velikonoce

Zvyky

Velikonoce jsou svátky jara, které se konají v březnu nebo dubnu. Je to křesťanský svátek, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale neslaví ho jenom věřící. V Čechách jsou Velikonoce velmi populární.

Svatý, pašijový, týden začíná Květnou nedělí. Následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Popeleční středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle).

Nejdůležitější je Velikonoční pondělí, kdy nejdeme do práce. Kluci a muži jdou koledovat. Mají pomlázku (takový bičík upletený z vrbového proutí) a bijí holky a ženy na zadek, aby byly zdravé a plné energie. Přitom musí zpívat koledu. Jako odměnu dostanou vajíčka, mašle nebo alkohol.

Známá koleda je:

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. If you do not give painted, put at least white, the hen will tolerate another.

O Velikonocích jíme hodně vajíček (vařených a barvených) a čokolády. Pečeme buchtu ve tvaru beránka a mazanec. Naše domovy zdobí květiny, kočičky, zajíčci, kuřátka, ale také kraslice (zdobená vyfouklá vejce).

Říkáme si: Veselé Velikonoce! Nebo taky: Hezké / Krásné Velikonoce!

- - -

Recept: Mazanec

Přísady:

500 g polohrubé mouky, sušené droždí, 80 g moučkového cukru, 100 g másla, 2 žloutky, min. 2 lžičky citronové kůry, 0,2 l mléka, 0,5 lžičky soli, 1 vejce, 4 lžíce mléka, mandle, rozinky, rum, mouka

Postup:

Smícháme mouku, sůl, droždí, cukr, žloutky, kůru, mléko a rozpuštěné máslo a zpracujeme hnětením. Posypeme moukou, přikryjeme a necháme dobře vykynout.

Vykynuté těsto rozdělíme na dvě části a do jedné, nebo obou, zapracujeme rozinky (které jsme předtím namočili v rumu, nechali okapat a obalili v mouce). Vytvarujeme mazanec, nahoře uděláme nožem křížek a necháme na pečícím papíře dokynout, 15 – 30 minut. Pomažeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem, posypeme mandlemi a dáme do předehřáté trouby na 160°C. |||||||||||||160°C Malé mazance pečeme asi 25 minut. Lze přikrýt alobalem.

- - -

Apríl

„Apríl“ se v češtině nejmenuje celý čtvrtý měsíc v roce, pouze první duben. Už od šestnáctého století je tento den spojen s různými žertíky a malými zlomyslnostmi. Tento svátek přišel do Česka ze zahraničí, ale rychle zdomácněl. První písemná zmínka o něm je z roku šestnáct set devadesát.

Na apríla můžete na své kamarády a příbuzné nastražit kanadské žertíky, nebo vypustit zprávu, která není pravdivá—kachnu. Když potom žertík nebo kachna vyjde najevo, řeknete „Apríl!“, abyste ukázali, že to byla legrace.

- - -

Čarodějnice

Třicátého dubna večer po celé České republice hoří ohně a v nich mizí podivné lidské postavy: Češi pálí čarodějnice. Tato noc se také nazývá Filipojakubská nebo Valpružina a říká se o ní, že je magická. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na sabat a také se otevírají kouzelná místa, kde je možné najít poklady.

Tento pohanský svátek je oslavou příchodu jara, ale také plodnosti. Ohně se zapalovaly jako ochrana před čarodějnicemi. Postava čarodějnice také představuje zimu, kterou chtějí lidé vyprovodit. Na venkově různé vesnice soutěží, která bude mít nejvyšší hranici.

- - -

ČR a NATO a EU

12. 3. 1999 (dvanáctého března devatenáct set devadesát devět) se Česká republika stala členem Severoatlantické aliance (NATO), spolu s Maďarskem a Polskem. Čeští vojáci se účastní misí v Kosovu a v Afghánistánu.

1. 5. 2004 (prvního května dva tisíce čtyři) vstoupila Česká republika spolu s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. ČR požádala o vstup už v roce 1991, kdy ještě existovala ČSFR (Česká a Slovenská Federativní Republika).

V roce 2009 ČR poprvé předsedala Evropské unii. V současnosti má ČR v Bruselu mnoho zástupců. V Evropské komisi působí český diplomat Štefan Füle jako komisař pro rozšíření a politiku sousedství.