×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

IrenasCroCafe 🇭🇷☕️, USKRS U HRVATSKOJ 🐣

USKRS U HRVATSKOJ 🐣

USKRS U HRVATSKOJ

Dragi svi, veliki pozdrav i dobro došli u IrenasCroCafe, mjesto za sve koji vole Hrvatsku i hrvatski jezik. Moje ime je Irena I u ovoj epizodi malo više o Uskrsu i uskršnjim običajima u Hrvatskoj.

Transkript vas čeka na mom Patreon profilu, a link ćete naći u opisu videa dolje.

Dakle, odakle da krenem prvo? Pa hajdemo krenuti od prve stvari na koju ja pomislim kada kažem 'Uskrs'.Prva stvar koju ja vezujem uz Uskrs u Splitu je definitivno sirnica. Zapravo, ne samo u Splitu već u Dalmaciji.

Sirnica je tradicionalni slatki kruh koji spremamo za Uskrs. Obično ne pečemo samo jednu sirnicu, već napravimo dvije-tri sirnice, jer sirnica treba vremena, ljubavi i pažnje.

Mislila sam vam dati i recept za sirnicu, ali stvar je da moja sirnica nikad ne ispadne kao ona sa slika koje ćete naći na Googleu, tako da je mislim bolje da taj korak barem za sada preskočim.

Sirnica nema veze sa sirom i taj slatki kruh tako zovem u Splitu i u još nekim mjestima u Dalmaciji. Drugdje ga zovu pinca ili možda uskršnja pogača.

Često se dogodi da kada Splićani odu u Zagreb i zatraže sirnicu u pekari, dobiju pitu od sira, i obrnuto. Netko tko nije iz Splita i tko vidi sirnica u pekari, često se iznenadi kada ne dobije pecivo sa sirom.

Za sirnicu ne treba puno stvari, ali treba malo više vremena i ono što ja trebam skužiti je kako da sirnica ima lijepu zlatnu boju. Moje sirnica uglavnom imaju malo zagoreni izgled.

Dakle, sirnica/pinca je za mene prva stvar. Druga stvar su uskršnja jaja. Ne mislim na čokoladna jaja. U Hrvatskoj nemam tradiciju kao u nekim zemljama vani traganja za čokoladnim jajima (Easter egg hunt) koja se organizira za djecu.

Mi bojimo svježe kuhana jaja i tako obojena jaja zovemo pisanice. Jaja prvo skuhamo i nakon toga pustimo da se ohlade. U dućanima u vrijeme Uskrsa se prodaju boje za jaja. Jaja možete obojiti uz pomoć kupovnih boja ili na prirodan način, s listovima, ljuskama kapule na primjer. Ako volite šarenu košaru s jajima, onda je svakako bolje koristiti kupovne boje jer tako možete imati plava, ljubičasta, crvena, zelena jaja, i tako dalje. U mojoj obitelji često koristimo listove od kapule (luka) i jaja su onda uglavnom ljubičasta. Premažemo ih uljem tako da se lijepo cakle i stavimo ih u drvenu košaru ili u neku lijepu posudu.

Prije nego vam sada otkrijem što se nalazi na uskršnjem stolu, bitno se vratiti jedan korak unatrag. Uskršnji doručak je najbitniji obrok u većini kućanstava. Kasnije se uglavnom jede isto što je bilo posluženo za doručak uz možda još par dodataka.

Večer prije Uskrsa, puno Hrvata ide na misu i sa sobom nose stvari koje planiraju jesti za doručak. Sjećam se još tih mirisa i kako bi čitava crkva mirisala na jaja, pršut, sir, šunku… svećenik bi prošao sa svetom vodicom i svi u crkvu bi otvorili svoje košare tako da malo svete vodice dođe i do njihov hrane.

Ta hrana bi se onda poslužila za uskršnji doručak.

Ima još jedan običaj koji vam želim spomenuti, a to je blagoslivljanje maslinovih grančica. Tjedan dana prije Uskrsa se slavi Cvjetnica. Na taj dan bi kao djeca išli s maslinovim grančicama na misu. Te maslinove grančice bi svećenik tijekom mise blagoslovio i takve blagoslovljene maslinove grančice bi vratili kući. Uskrs ima zaista puno lijepih običaja i uz Uskrs ide jako puno fine hrane, pa vratimo se mi sada na doručak!

Dakle, za uskršnji doručak na stolu će se uglavnom naći kuhana jaja, kuhana šunka, mladi luk ili kapulica mlada (u Dalmaciji), naribani hren, malo soli za jaja, sirnica (u Dalmaciji) ili možda neki drugi slatki kruh, i u Dalmaciji također često poslužujemo pršut i sir.

Tako da kao što vidite, doručak je često jako obilan i nakon toga obično imamo možda kasni ručak. Za ručak puno obitelji jede isto, ali možda će prije toga poslužiti pileću ili goveđu juhicu. Naravno, netko će možda otići i korak dalje pa spremiti teletinu ispod peke ili janjetinu i tako dalje.

Uz ručak ćemo možda popiti malo crnog vina, nakon ručka malo protegnuti noge možda šetnjom uz more ili otići kod prijatelja na kavu i na druženje.

U Splitu je za Uskrs već uglavnom jako toplo. Proljeće je počelo, prošle su tri marčane bure i svi uživamo u lijepom vremenu.

Toliko za sada o Uskrsu i o uskršnjim običajima. Ako želite mali izazov, svakako provjerite na internetu ‘sirnica ili pinca', i okušajte se u pravljenju tog slatkog kruha. Meni već sada sline cure i jedva čekam isprobati svoju sirnicu, kuhanu šunku i jaja. Takav doručak jedem samo jedan put godišnje, i ta kombinacije je za mene miris i okus Uskrsa.

Sada vam svima šaljem veliki pozdrav. Stojte mi dobro i čujemo se uskoro!

USKRS U HRVATSKOJ 🐣 OSTERN IN KROATIEN 🐣 EASTER IN CROATIA 🐣

**USKRS U HRVATSKOJ**

Dragi svi, veliki pozdrav i dobro došli u IrenasCroCafe, mjesto za sve koji vole Hrvatsku i hrvatski jezik. Moje ime je Irena I u ovoj epizodi malo više o Uskrsu i uskršnjim običajima u Hrvatskoj.

Transkript vas čeka na mom Patreon profilu, a link ćete naći u opisu videa dolje.

Dakle, odakle da krenem prvo? Pa hajdemo krenuti od prve stvari na koju ja pomislim kada kažem 'Uskrs'.Prva stvar koju ja vezujem uz Uskrs u Splitu je definitivno __sirnica__. Zapravo, ne samo u Splitu već u Dalmaciji.

Sirnica je tradicionalni slatki kruh koji spremamo za Uskrs. Obično ne __pečemo__ samo jednu sirnicu, već napravimo dvije-tri sirnice, jer sirnica treba vremena, ljubavi i __pažnje__.

Mislila sam vam dati i recept za sirnicu, __ali stvar je da__ moja sirnica nikad ne __ispadne__ kao ona sa slika koje ćete naći na Googleu, tako da je mislim bolje da taj korak barem za sada __preskočim__.

Sirnica __nema veze sa__ sirom i taj slatki kruh tako zovem u Splitu i u još nekim mjestima u Dalmaciji. Drugdje ga zovu pinca ili možda uskršnja pogača.

Često se dogodi da kada Splićani odu u Zagreb i __zatraže__ sirnicu u pekari, dobiju pitu od sira, __i obrnuto__. Netko tko nije iz Splita i tko vidi sirnica u pekari, često se iznenadi kada ne dobije pecivo sa sirom.

Za sirnicu ne treba puno stvari, ali treba malo više vremena i ono što ja trebam __skužiti__ je kako da sirnica ima lijepu zlatnu boju. Man braucht nicht viele Dinge, um Käsekuchen zu machen, aber es dauert etwas länger, und was ich herausfinden muss, ist, wie man dem Käsekuchen eine schöne goldene Farbe gibt. Moje sirnica uglavnom imaju malo __zagoreni__ izgled.

Dakle, sirnica/pinca je za mene prva stvar. Druga stvar su uskršnja jaja. Ne mislim na čokoladna jaja. U Hrvatskoj nemam tradiciju kao u nekim zemljama vani traganja za čokoladnim jajima (Easter egg hunt) koja se organizira za djecu.

Mi __bojimo__ svježe kuhana jaja i tako obojena jaja zovemo __pisanice__. Jaja prvo skuhamo i nakon toga pustimo da se ohlade. U dućanima u vrijeme Uskrsa se prodaju boje za jaja. Jaja možete obojiti uz pomoć kupovnih boja ili na prirodan način, s listovima, ljuskama kapule na primjer. Sie können die Eier mit Hilfe von gekauften Farben oder auf natürliche Weise färben, zum Beispiel mit Blättern, Kapulaschalen. Ako volite šarenu košaru s jajima, onda je svakako bolje koristiti kupovne boje jer tako možete imati plava, ljubičasta, crvena, zelena jaja, i tako dalje. U mojoj obitelji često koristimo listove od kapule (luka) i jaja su onda uglavnom ljubičasta. __Premažemo__ ih uljem tako da se lijepo cakle i stavimo ih u drvenu __košaru__ ili u neku lijepu posudu.

Prije nego vam sada otkrijem što se nalazi na uskršnjem stolu, bitno se vratiti jedan korak unatrag. Bevor ich Ihnen verrate, was auf dem Ostertisch steht, ist es wichtig, einen Schritt zurückzutreten. Uskršnji doručak je najbitniji obrok u većini kućanstava. Kasnije se uglavnom jede isto što je bilo posluženo za doručak uz možda još par dodataka. Später wird das Gleiche gegessen, was zum Frühstück serviert wurde, vielleicht mit ein paar weiteren Ergänzungen.

Večer prije Uskrsa, puno Hrvata ide na misu i sa sobom nose stvari koje planiraju jesti za doručak. Sjećam se još tih mirisa i kako bi čitava crkva mirisala na jaja, pršut, sir, šunku… svećenik bi prošao sa svetom vodicom i svi u crkvu bi otvorili svoje košare tako da malo __svete vodice__ dođe i do njihov hrane.

Ta hrana bi se onda poslužila za uskršnji doručak.

Ima još jedan običaj koji vam želim __spomenuti__, a to je blagoslivljanje maslinovih grančica. Es gibt noch einen anderen Brauch, den ich Ihnen erwähnen möchte, und das ist das Segnen von Olivenzweigen. Tjedan dana prije Uskrsa se slavi Cvjetnica. Na taj dan bi kao djeca išli s maslinovim grančicama na misu. Te maslinove grančice bi svećenik tijekom mise blagoslovio i takve blagoslovljene maslinove grančice bi vratili kući. Uskrs ima zaista puno lijepih običaja i uz Uskrs ide jako puno fine hrane, pa vratimo se mi sada na doručak!

Dakle, za uskršnji doručak na stolu će se uglavnom naći kuhana jaja, kuhana šunka, mladi luk ili kapulica mlada (u Dalmaciji), naribani __hren,__ malo soli za jaja, sirnica (u Dalmaciji) ili možda neki drugi slatki kruh, i u Dalmaciji također često __poslužujemo__ pršut i sir.

Tako da kao što vidite, doručak je često jako obilan i nakon toga obično imamo možda kasni ručak. Za ručak puno obitelji jede isto, ali možda će prije toga poslužiti pileću ili goveđu juhicu. Naravno, netko će možda __otići i korak dalje__ pa spremiti teletinu ispod peke ili janjetinu i tako dalje. Natürlich könnte jemand noch einen Schritt weiter gehen und Kalbfleisch unter dem Braten oder Lamm und so weiter lagern.

Uz ručak ćemo možda popiti malo crnog vina, nakon ručka malo protegnuti noge možda šetnjom uz more ili otići kod prijatelja na kavu i na druženje.

U Splitu je za Uskrs već uglavnom jako toplo. Proljeće je počelo, prošle su tri marčane bure i svi uživamo u lijepom vremenu. Der Frühling hat begonnen, drei Märzstürme sind vorbei und wir alle genießen das schöne Wetter.

Toliko za sada o Uskrsu i o uskršnjim običajima. Ako želite mali __izazov__, svakako provjerite na internetu ‘sirnica ili pinca', i __okušajte__ se u pravljenju tog slatkog kruha. Meni već sada sline cure i jedva čekam isprobati svoju sirnicu, kuhanu šunku i jaja. Takav doručak jedem samo jedan put godišnje, i ta kombinacije je za mene miris i okus Uskrsa.

Sada vam svima šaljem veliki pozdrav. __Stojte mi dobro__ i čujemo se uskoro!