×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.

image

Prejavy prezidenta Andreja Kisku (most translated to English), 2017-06-14 Prezident vystúpil v Národnej rade so správou o stave republiky (1)

2017-06-14 Prezident vystúpil v Národnej rade so správou o stave republiky (1)

Prezident Kiska vystúpil v Národnej rade so správou o stave republiky

Prezident Andrej Kiska vystúpil v stredu 14. júna v pléne Národnej rady SR so správou o stave republiky.

„Po tretí raz využívam ústavné oprávnenie prezidenta vystúpiť v pléne národnej rady so správou o stave Slovenskej republiky. Tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, aj dnes je mojím zámerom úprimne pomenovať to, čo je pre našu krajinu, pre našich ľudí dôležité.

Myslím si, že môže byť dobrou správou o stave republiky a povzbudzujúcim signálom, ak si prezident môže dovoliť trochu sa opakovať. Mám príležitosť opäť zdôrazniť, ako sa našej krajine ekonomicky darí. Zažívame obdobie hospodárskeho rastu, ktorý dáva podnikateľom priestor tvoriť viac pracovných miest.

Počet ľudí bez práce sa významne znižuje. Po rokoch vysokej miery nezamestnanosti zažívame dokonca v niektorých odvetviach fenomén akútneho nedostatku pracovnej sily. Popri zdôrazňovaní významu vzdelávania začíname — možno opatrne, ale predsa — hovoriť o tom, ako využiť migráciu za prácou do našej krajiny a nastaviť pre ňu rozumné pravidlá.

Ekonomický rast otvoril priestor na potrebnú polemiku, ako dosiahnuť, aby domácnosti dobré časy viac cítili vo svojich príjmoch. Odborníci porovnávajúci Slovensko s okolitými krajinami uvádzajú, že napriek zvyšovaniu miezd by vzhľadom k výkonu slovenskej ekonomiky mali byť príjmy zamestnancov vyššie možno až o desať percent. Som však presvedčený, že je to predovšetkým priestor k účinnejšiemu zastupovaniu záujmov zamestnancov a vymáhaniu ich práv v podnikoch. Nie výzva na politické preteky, kto z cudzieho dá viac peňazí. Najmä, keď štát niekedy zabúda na svojich zamestnancov.

Vďaka rastu hospodárstva a zlepšenému výberu daní má Slovensko pod kontrolou verejné financie. Zvykáme si, ako minister financií každoročne spokojne oznamuje, že rozpočtové príjmy štátu budú významne vyššie ako odborníci pôvodne odhadovali.

Je to dobrá správa o stave verejných financií a dôležitá správa pre budúcnosť našej krajiny. Hovorí nám, že pri pokračovaní rozumnej rozpočtovej politiky sa bude štátny dlh Slovenskej republiky znižovať a verejná sféra bude už onedlho hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Je to správa o tom, že vláda i samosprávy na Slovensku majú k dispozícii dostatok peňazí, aby sa spravovanie vecí verejných podstatne zlepšovalo. Aby služby štátu i samospráv mohli byť modernejšie, aby pomoc ľuďom v núdzi bola účinnejšia.

Trúfnem si povedať, že nikdy v 25-ročnej histórii modernej Slovenskej republiky sme nemali taký široký priestor na riešenie veľkých, podstatných problémov, ktoré nás trápia. Máme príležitosť prostredníctvom verejných politík pohnúť dôležitými vecami.

Máme peniaze, máme rozpracované koncepcie a plány. Máme vzory v zahraničí, ktorými sa môžeme inšpirovať. Máme úspešné príbehy doma, o ktoré sa môžeme oprieť. Máme ľudí ochotných pracovať na zmenách k lepšiemu. Lenže, dámy a páni — aj tu musím v správe o stave republiky nadviazať na tie predchádzajúce — naďalej platí, že chýbajú výsledky. Chýba schopnosť sústrediť sa na to, čo je dôležité. Chýba ochota určiť si ambiciózny politický cieľ. Chýba odvaha pomenovať merateľný výsledok s jasným časovým plánom. Chýba politická vôľa prevziať za jeho splnenie zodpovednosť.

Vlani pred voľbami do národnej rady som ako prezident robil kampaň. Kampaň za to, aby sa úroveň nášho zdravotníctva a kvalita vzdelávania našich detí stali dôležitými témami. Netajil som, prečo som sa angažoval. Považoval som za chybu, že rozhodujúce problémy Slovenska zostávali mimo volebnej diskusie. Dobrým signálom bolo, keď zdravotná starostlivosť i vzdelávanie dostali v programovom vyhlásení vlády primeraný priestor. Lenže postupne sa tieto témy opäť vytratili z centra diskusií kamsi na okraj.

O tomto hovorím, keď zdôrazňujem slabú schopnosť sústrediť sa. Je neudržateľné, aby sa politická elita zhodovala, čo sú najväčšie slabiny Slovenska — školstvo, zdravotníctvo, kvalita života v regiónoch, vylúčené rómske komunity, výzvy spojené so starnutím populácie, inovačný potenciál krajiny —, ale tie najviditeľnejšie, najhlasnejšie diskusie sa viedli o inom. Mnohokrát o maličkostiach plných osobnej nevraživosti. A preto sa nemôžeme čudovať, že v spoločnosti už roky silnie pocit odcudzenia medzi normálnym životom a politikou, ktorú sledujú v správach.

Za škodlivú považujem nedostatočnú ambíciu dosahovať zrozumiteľné ciele. Najbúrlivejšie diskutovanou témou za posledný rok bola korupcia vo vrcholovej politike. Myslím si, že ani najväčší optimisti nemôžu povedať, že doterajšia forma angažovania sa politikov viedla k upokojeniu verejnosti. Že ukázala ľuďom na Slovensku poctivú cestu zo slepej uličky. Naopak, bez schopnosti či ochoty presadiť riešenia viedla k jedinému možnému výsledku — k prehĺbeniu nedôvery k štátu a k politikom, ktorí ho reprezentujú.

Významným signálom pre verejnosť, podmienkou pre zmenu k lepšiemu, je odvaha prevziať zodpovednosť. Aj tí ministri, ktorí sa snažia — napríklad v rezortoch spravodlivosti a zdravotníctva — sú v tom často sami. Zaslúžili by si otvorenú politickú podporu aj v prípadoch, keď robia menej populárne opatrenia. Som presvedčený, že lídri vládnej väčšiny by sa mali k zodpovednosti za výsledky svojich rezortov viac hlásiť. Som presvedčený, že opoziční lídri pomôžu krajine najviac vtedy, keď sa budú snažiť vracať politickú diskusiu k dôležitým problémom a ich riešeniam.

Vážené dámy, vážení páni, je málo tém, v ktorých sú politická rozvaha a odvaha na Slovensku tak žiadané, ako v otázke rovnosti ľudí pred zákonom. Slovensko je v tomto ohľade štátom s najhoršou povesťou v očiach vlastných občanov v Európskej únii. Ako nedávno informovala Európska komisia, súdom dôverujeme najmenej spomedzi všetkých členských krajín. Podľa inej čerstvej správy je podpriemerná — druhá najnižšia v únii — aj dôvera ľudí v prácu polície. Zo všetkých krajín EÚ je na Slovensku najvyšší podiel občanov, ktorí tvrdia, že nechcú nahlasovať korupciu, pretože aj tak to nepovedie k potrestaniu vinníkov.

Nedôvera v schopnosť štátu spravodlivo potrestať tých, čo porušujú pravidlá, neduživý boj proti korupcii a klientelizmu, sú jedným z prameňov rezignácie ľudí na politiku. Sú zdrojom frustrácie z fungovania verejných inštitúcií a rozšíreného pocitu, že nežijeme vo férovej spoločnosti. Je to zámienka pre všetkých, ktorí v mene svojich pochybných cieľov presviedčajú ľudí, že demokracia na Slovensku zlyháva.

Pred rokom som tu v pléne Národnej rady Slovenskej republiky v súvislosti s tlakom na odchod ministra vnútra z funkcie zdôraznil, že vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale gestom, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať. Pred týždňom v Košiciach a Bratislave, tento týždeň v Žiline a Prešove mladí ľudia zorganizovali ďalší protestný pochod proti korupcii — jednou z jeho hlavných požiadaviek bol ešte stále odchod toho istého ministra z funkcie.

Dvanásť dlhých mesiacov sme sa nepohli z miesta. Dvanásť dlhých mesiacov nedostala naša spoločnosť jasný signál, že by zodpovední úprimne hľadali cestu z pasce, do ktorej krajinu zavliekli. Udalosti od parlamentných volieb boli z tohto pohľadu veľmi zlou správou o stave republiky.

Takéto hodnotenie sa nevyslovuje ľahko. Uvedomujem si, že silné vyjadrenia by mala hlava štátu používať rozvážne. Ale nemôžem ho zjemniť. Korupcia nie je len jednou z tých tém, v ktorých sú politické deklarácie v rozpore so schopnosťou dosahovať výsledky. Téma boja proti korupcii sa zvrhla na osobnú politickú vojnu, ktorá paralyzovala Slovensko. V tejto osobnej politickej vojne štát a jeho predstavitelia rezignovali na normálnu komunikáciu s verejnosťou, na povinnosť trpezlivo vysvetľovať pochybnosti a reagovať na podozrenia.

Obeťou pomýlenej priority neukázať politickú slabosť sa potom stávajú zvyšky dôvery verejnosti k inštitúciám právneho štátu. Jej dôsledkom je spochybňovanie akejkoľvek snahy slušných politikov, slušných členov vlády, manažérov verejných inštitúcií, policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí sa nevzdali ambície pracovať poctivo a meniť veci k lepšiemu. Ako to môže ľuďom stačiť? Ako môžu všetky tie protikorupčné zmeny zákonov vyzerať dôveryhodne? Ako môže táto snaha pôsobiť úprimne, keď sme sa zasekli na politickom osude ľudí, ktorí dávno premárnili príležitosť odísť sami?

Dámy a páni, pred rokom som vyslovil varovanie, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať vážne následky. Slovensko však takto pokračovalo ďalej, a má to vážne následky. Chcem vás preto požiadať — predovšetkým predstaviteľov vlády a vládnej väčšiny v parlamente —, aby ste nebagatelizovali snahu mladých slušných ľudí protestujúcich proti korupcii.

Sú to naši spojenci uprostred prevahy rezignácie, nedôvery a hnevu. Sú to ľudia, ktorí nevolajú po radikálnych riešeniach, ale veria, že demokratické inštitúcie právneho štátu je možné a potrebné opraviť. Chcú žiť tu u nás doma v modernej a demokratickej spoločnosti. Zaslúžia si rešpekt a signál, že politici sú pripravení pohnúť sa ďalej.

Je čas zliezť z barikád osobnej politickej vojny a ponúknuť verejnosti presvedčivé vecné riešenie, ktoré posilní personálnu a politickú nezávislosť. Akcieschopnosť orgánov činných v trestnom konaní, ich zodpovednosť za výsledky a komunikáciu s verejnosťou. Ako prezident som pripravený takúto snahu podporiť spôsobom, ak to budete vy — predstavitelia parlamentných politických strán — považovať za vhodné a potrebné.

Zrušením Mečiarových amnestií táto národná rada ukázala, že dokáže v mene nápravy pošliapania princípov právneho štátu prekonať názorové rozdiely a dosiahnuť politický konsenzus. Podobne politicky silný signál je dôležitý v prípade témy korupcie. Bol by to začiatok náročnej, ale nevyhnutnej cesty. Aj v tom lepšom prípade budú potrebné roky poctivej práce, zrozumiteľnej politiky a presvedčivých výsledkov, kým sa dôvera verejnosti v spravodlivosť na Slovensku vráti.

Vážené dámy, vážení páni, nie vždy sa dobré chváli samo. V súvislosti s členstvom v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii sme na to v posledných rokoch zabudli. Integrácia sa stala zdanlivo takou samozrejmou súčasťou príbehu Slovenskej republiky, že sme o jej strategickom význame prestali s ľuďmi hovoriť. Výsledky integrácie nám zovšedneli natoľko, až sme stratili perspektívu, aký krehký môže byť jej úspech.

Drvivá väčšina ľudí u nás si pamätá iba mier, priamo hrôzy vojny v Európe nezažila. Pritom neďaleko od nás na Balkáne nie tak dávno ľudia vo vojne umierali. A dnes zomierajú za našimi hranicami na Ukrajine. Garancie bezpečnosti, ktoré nám poskytuje NATO, sú v súčasnom neistom svete vzácnou devízou. Ale garancie budú len také silné, aká bude naša vôľa k nim prispievať. Vítam preto, že vláda ako aj väčšina parlamentu sa k záväzkom v Severoatlantickej aliancii prihlásila a ako krajina ich začíname brať vážne.

Chcem aj dnes využiť príležitosť zdôrazniť toto: členstvo v Európskej únii a v everoatlantickej aliancii je nevyhnutnou podmienkou pre bezpečnosť, prosperitu a lepší život našich ľudí. Je to spojenectvo, v ktorom môže aj malá krajina naplniť pojem “národná suverenita” skutočným obsahom. Najväčším bezpečnostným rizikom pre našu krajinu sú dnes politické sily a názory, ktoré Slovensko tlačia na okraj, prípadne za hranice západných politických, ekonomických a obranných zoskupení.

Európska únia bola, je a bude v prvom rade politickým projektom mierovej spolupráce medzi členskými krajinami. Zopakujem a podčiarknem: politickým projektom. Nie nejakou obyčajnou ekonomickou bezcolnou zónou a spoločným trhom. Ak sa v rámci únie sformuje nové integračné jadro, bude to opäť primárne politický projekt užšej spolupráce medzi členskými krajinami. Medzi skupinou štátov, ktoré rozumejú, že ďalší úspech únie závisí od schopnosti konať efektívne. Bude pokračovaním politickej integrácie a partnerstvom, ktoré bude rozhodovať o budúcnosti Európy a ovplyvňovať budúcnosť Slovenska.

Základom fungovania EÚ, jej desaťročiami preverenej schopnosti udržiavať mier a prosperitu, je banálna pravda. Na dosiahnutie výsledkov v demokratickej politike sú nevyhnutné ústupky za rokovacím stolom. Nie je možné riadiť úniu, ktorá sa nedokáže rozhýbať, lebo raz sa zatne jeden, inokedy druhý — jednoducho, keď sa ambiciózny politik v jednej z 28 krajín rozhodne, že domácemu publiku predvedie ako vie hroziť päsťou Bruselu.

Charakter problémov a bezpečnostných hrozieb vrátane terorizmu, ktorým Európa čelí, sa mení. Ale úloha dnešných lídrov je rovnaká ako bola úloha lídrov, ktorí pred 60 rokmi podpísali Rímske zmluvy. Rozvíjať vzájomne prospešnú mierovú spoluprácu. Slovenskej republike ako jej politickí reprezentanti neposlúžime tým, že budeme vykrikovať nekompromisné postoje z periférie európskej politiky. Ale tým, že budeme trpezlivo hľadať kompromisné riešenia za jedným stolom. V jadre Európskej únie. V prvej lige európskej politiky.

Keď hovorím o bezpečnosti Slovenska a jeho budúcnosti, nemôžem sa nedotknúť vstupu fašistov do parlamentnej politiky po minuloročných voľbách. Je to niečo, čo sa naša spoločnosť stále snaží spracovať a hľadá spôsoby ako tomu čeliť. Sám o tom diskutujem pri každej mojej návšteve po celom Slovensku, obzvlášť s mladými ľuďmi na stredných a vysokých školách.

Je našou povinnosťou prispieť k tomu, aby nikde na Slovensku nemali ľudia pocit, že sa na nich zabudlo. Musíme sa navzájom počúvať a pokúšať sa spolu rozprávať. Snažiť sa pochopiť, čo nás trápi — prečo je časť spoločnosti ochotná podporovať fašistickú stranu. Či vôbec všetci rozumieme hrozbe pre našu demokraciu, slobodu a budúcnosť, ktorú Ľudová strana Naše Slovensko a podobné spolky reprezentujú. Či voľba extrémistov nie je v prípade časti voličov volanie o pomoc, ku ktorému by sme nemali byť hluchí. Som preto hrdý na občianske iniciatívy i aktivity jednotlivcov, ktoré sa snažia takýto dialóg viesť. Je to prejav spoločnosti, ktorá sa bráni, lebo chce zostať slobodná a demokratická.

Nenahraditeľným priestorom v takomto dialógu sú odvážne, slobodné a nezávislé médiá — súkromné aj verejnoprávne. Ľudia dnes majú možnosť čerpať informácie, vytvárať si názor na svet z dvoch zdrojov. Z ozajstných médií, alebo z propagandistických webov, rádií a časopisov. Cieľom ich informačnej ofenzívy proti Slovensku je ešte viac naštrbiť našu celospoločenskú dohodu o trvalom začlenení do demokratického západného sveta.

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE

2017-06-14 Prezident vystúpil v Národnej rade so správou o stave republiky (1) 2017-06-14 President delivers State of the Republic Address to the National Council (1) 2017-06-14 Президент звернувся до Нацради із доповіддю про стан республіки (1)

Prezident Kiska vystúpil v Národnej rade so správou o stave republiky President Kiska spoke in the National Council with a report on the state of the republic

Prezident Andrej Kiska vystúpil v stredu 14. júna v pléne Národnej rady SR so správou o stave republiky. Президент Андрей Кіска виступив на пленарному засіданні Національної ради Словацької Республіки у середу, 14 червня, з доповіддю про стан республіки.

„Po tretí raz využívam ústavné oprávnenie prezidenta vystúpiť v pléne národnej rady so správou o stave Slovenskej republiky. Tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, aj dnes je mojím zámerom úprimne pomenovať to, čo je pre našu krajinu, pre našich ľudí dôležité. Як і в попередні два роки, сьогодні я маю намір чесно говорити про те, що важливо для нашої країни, для нашого народу.

Myslím si, že môže byť dobrou správou o stave republiky a povzbudzujúcim signálom, ak si prezident môže dovoliť trochu sa opakovať. Я думаю, що це може бути гарною новиною про стан республіки і обнадійливим знаком, якщо президент може дозволити собі трохи повторитися. Mám príležitosť opäť zdôrazniť, ako sa našej krajine ekonomicky darí. Маю нагоду ще раз підкреслити, як наша країна розвивається в економічному плані. Zažívame obdobie hospodárskeho rastu, ktorý dáva podnikateľom priestor tvoriť viac pracovných miest. Ми переживаємо період економічного зростання, який дає підприємцям простір для створення нових робочих місць.

Počet ľudí bez práce sa významne znižuje. Кількість безробітних значно зменшується. Po rokoch vysokej miery nezamestnanosti zažívame dokonca v niektorých odvetviach fenomén akútneho nedostatku pracovnej sily. Після багатьох років високого безробіття ми навіть відчуваємо гострий дефіцит робочої сили в деяких секторах. Popri zdôrazňovaní významu vzdelávania začíname — možno opatrne, ale predsa — hovoriť o tom, ako využiť migráciu za prácou do našej krajiny a nastaviť pre ňu rozumné pravidlá. Окрім підкреслення важливості освіти, ми починаємо - можливо, обережно, але все ж таки - говорити про те, як скористатися перевагами трудової міграції в нашу країну і встановити для неї розумні правила.

Ekonomický rast otvoril priestor na potrebnú polemiku, ako dosiahnuť, aby domácnosti dobré časy viac cítili vo svojich príjmoch. Економічне зростання відкрило простір для необхідної полеміки про те, як зробити так, щоб домогосподарства більше відчули ці добрі часи у своїх доходах. Odborníci porovnávajúci Slovensko s okolitými krajinami uvádzajú, že napriek zvyšovaniu miezd by vzhľadom k výkonu slovenskej ekonomiky mali byť príjmy zamestnancov vyššie možno až o desať percent. Експерти, порівнюючи Словаччину з сусідніми країнами, стверджують, що, незважаючи на підвищення заробітної плати, доходи працівників повинні бути вищими, можливо, на десять відсотків, враховуючи показники словацької економіки. Som však presvedčený, že je to predovšetkým priestor k účinnejšiemu zastupovaniu záujmov zamestnancov a vymáhaniu ich práv v podnikoch. Однак я вважаю, що це, перш за все, простір для більш ефективного представництва інтересів працівників та забезпечення їхніх прав у компаніях. Nie výzva na politické preteky, kto z cudzieho dá viac peňazí. Це не заклик до політичної гонки, щоб побачити, хто може дати більше грошей іноземцям. Najmä, keď štát niekedy zabúda na svojich zamestnancov. Особливо, коли держава іноді забуває про своїх працівників.

Vďaka rastu hospodárstva a zlepšenému výberu daní má Slovensko pod kontrolou verejné financie. Завдяки економічному зростанню та покращенню збору податків, Словаччина тримає свої державні фінанси під контролем. Zvykáme si, ako minister financií každoročne spokojne oznamuje, že rozpočtové príjmy štátu budú významne vyššie ako odborníci pôvodne odhadovali. Ми вже звикли до того, що міністр фінансів щороку із задоволенням оголошує, що доходи державного бюджету будуть значно вищими, ніж спочатку прогнозували експерти.

Je to dobrá správa o stave verejných financií a dôležitá správa pre budúcnosť našej krajiny. Це хороша новина про стан державних фінансів і важлива новина для майбутнього нашої країни. Hovorí nám, že pri pokračovaní rozumnej rozpočtovej politiky sa bude štátny dlh Slovenskej republiky znižovať a verejná sféra bude už onedlho hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Це свідчить про те, що за умови продовження розумної бюджетної політики державний борг Словацької Республіки буде скорочено, а державний сектор незабаром матиме збалансований бюджет. Je to správa o tom, že vláda i samosprávy na Slovensku majú k dispozícii dostatok peňazí, aby sa spravovanie vecí verejných podstatne zlepšovalo. Aby služby štátu i samospráv mohli byť modernejšie, aby pomoc ľuďom v núdzi bola účinnejšia. Щоб державні та місцеві послуги були більш сучасними, щоб допомога людям, які її потребують, була більш ефективною.

Trúfnem si povedať, že nikdy v 25-ročnej histórii modernej Slovenskej republiky sme nemali taký široký priestor na riešenie veľkých, podstatných problémov, ktoré nás trápia. Смію стверджувати, що ніколи за 25-річну історію сучасної Словацької Республіки ми не мали такого широкого простору для вирішення великих, фундаментальних проблем, які нас турбують. Máme príležitosť prostredníctvom verejných politík pohnúť dôležitými vecami. Ми маємо можливість просувати важливі речі через державну політику.

Máme peniaze, máme rozpracované koncepcie a plány. У нас є гроші, у нас є концепції та плани. Máme vzory v zahraničí, ktorými sa môžeme inšpirovať. У нас є приклади для наслідування за кордоном, які нас надихають. Máme úspešné príbehy doma, o ktoré sa môžeme oprieť. У нас вдома є історії успіху, на які ми можемо спиратися. Máme ľudí ochotných pracovať na zmenách k lepšiemu. У нас є люди, які готові працювати заради змін на краще. Lenže, dámy a páni — aj tu musím v správe o stave republiky nadviazať na tie predchádzajúce — naďalej platí, že chýbajú výsledky. Але, пані та панове - і тут, у доповіді про стан справ у республіці, я також маю продовжити попередні доповіді - все ще спостерігається брак результатів. Chýba schopnosť sústrediť sa na to, čo je dôležité. Бракує вміння зосередитися на головному. Chýba ochota určiť si ambiciózny politický cieľ. Чого не вистачає, так це готовності поставити перед собою амбітну політичну мету. Chýba odvaha pomenovať merateľný výsledok s jasným časovým plánom. Не вистачає сміливості назвати вимірюваний результат з чіткими часовими рамками. Chýba politická vôľa prevziať za jeho splnenie zodpovednosť. Бракує лише політичної волі взяти на себе відповідальність за її реалізацію.

Vlani pred voľbami do národnej rady som ako prezident robil kampaň. Минулого року, перед виборами до Національної ради, я балотувався на посаду президента. Kampaň za to, aby sa úroveň nášho zdravotníctva a kvalita vzdelávania našich detí stali dôležitými témami. Кампанія за те, щоб зробити рівень медичного обслуговування та якість освіти наших дітей важливими питаннями. Netajil som, prečo som sa angažoval. Я не приховував, чому я брав у цьому участь. Považoval som za chybu, že rozhodujúce problémy Slovenska zostávali mimo volebnej diskusie. Я вважав помилкою, що вирішальні проблеми Словаччини залишилися поза передвиборчими дебатами. Dobrým signálom bolo, keď zdravotná starostlivosť i vzdelávanie dostali v programovom vyhlásení vlády primeraný priestor. Хорошим сигналом стало те, що і охороні здоров'я, і освіті було відведено достатньо місця в програмній заяві уряду. Lenže postupne sa tieto témy opäť vytratili z centra diskusií kamsi na okraj. Але поступово ці теми знову відійшли з центру дискусій на маргінес.

O tomto hovorím, keď zdôrazňujem slabú schopnosť sústrediť sa. Це те, що я маю на увазі, коли говорю про погану здатність зосереджуватися. Je neudržateľné, aby sa politická elita zhodovala, čo sú najväčšie slabiny Slovenska — školstvo, zdravotníctvo, kvalita života v regiónoch, vylúčené rómske komunity, výzvy spojené so starnutím populácie, inovačný potenciál krajiny —, ale tie najviditeľnejšie, najhlasnejšie diskusie sa viedli o inom. Політична еліта не може дійти згоди щодо того, якими є найбільші слабкі сторони Словаччини - освіта, охорона здоров'я, якість життя в регіонах, ізольовані ромські громади, проблеми старіння населення, інноваційний потенціал країни - але найпомітніші, найгучніші дискусії точаться навколо іншого. Mnohokrát o maličkostiach plných osobnej nevraživosti. Багато разів про дрібниці, сповнені особистої ворожнечі. A preto sa nemôžeme čudovať, že v spoločnosti už roky silnie pocit odcudzenia medzi normálnym životom a politikou, ktorú sledujú v správach. Тому не дивно, що в суспільстві роками зростає відчуття відчуження між нормальним життям і політикою, за якою ми спостерігаємо в новинах.

Za škodlivú považujem nedostatočnú ambíciu dosahovať zrozumiteľné ciele. Najbúrlivejšie diskutovanou témou za posledný rok bola korupcia vo vrcholovej politike. Myslím si, že ani najväčší optimisti nemôžu povedať, že doterajšia forma angažovania sa politikov viedla k upokojeniu verejnosti. Že ukázala ľuďom na Slovensku poctivú cestu zo slepej uličky. Що він показав народу Словаччини чесний вихід з глухого кута. Naopak, bez schopnosti či ochoty presadiť riešenia viedla k jedinému možnému výsledku — k prehĺbeniu nedôvery k štátu a k politikom, ktorí ho reprezentujú. Навпаки, без здатності чи бажання просувати рішення, вона призвела до єдиного можливого результату - поглиблення недовіри до держави та політиків, які її представляють.

Významným signálom pre verejnosť, podmienkou pre zmenu k lepšiemu, je odvaha prevziať zodpovednosť. Важливим сигналом для суспільства, умовою змін на краще є сміливість взяти на себе відповідальність. Aj tí ministri, ktorí sa snažia — napríklad v rezortoch spravodlivosti a zdravotníctva — sú v tom často sami. Навіть ті міністри, які намагаються - наприклад, у міністерствах юстиції та охорони здоров'я - часто залишаються в цьому наодинці. Zaslúžili by si otvorenú politickú podporu aj v prípadoch, keď robia menej populárne opatrenia. Вони заслуговують на відкриту політичну підтримку, навіть коли вживають менш популярних заходів. Som presvedčený, že lídri vládnej väčšiny by sa mali k zodpovednosti za výsledky svojich rezortov viac hlásiť. Я вважаю, що лідери урядової більшості повинні брати на себе більше відповідальності за результати роботи своїх відомств. Som presvedčený, že opoziční lídri pomôžu krajine najviac vtedy, keď sa budú snažiť vracať politickú diskusiu k dôležitým problémom a ich riešeniam. Я переконаний, що лідери опозиції найбільше допоможуть країні, якщо спробують повернути політичні дебати до важливих проблем та їх вирішення.

Vážené dámy, vážení páni, je málo tém, v ktorých sú politická rozvaha a odvaha na Slovensku tak žiadané, ako v otázke rovnosti ľudí pred zákonom. Пані та панове, мало є тем, в яких політична розсудливість і сміливість настільки затребувані в Словаччині, як у питанні рівності людей перед законом. Slovensko je v tomto ohľade štátom s najhoršou povesťou v očiach vlastných občanov v Európskej únii. У цьому відношенні Словаччина є країною з найгіршою репутацією в очах власних громадян в Європейському Союзі. Ako nedávno informovala Európska komisia, súdom dôverujeme najmenej spomedzi všetkých členských krajín. Як нещодавно повідомила Європейська комісія, ми найменше довіряємо судам серед усіх держав-членів ЄС. Podľa inej čerstvej správy je podpriemerná — druhá najnižšia v únii — aj dôvera ľudí v prácu polície. Згідно з іншим нещодавнім звітом, довіра населення до роботи поліції також нижче середнього рівня - другий найнижчий показник в ЄС. Zo všetkých krajín EÚ je na Slovensku najvyšší podiel občanov, ktorí tvrdia, že nechcú nahlasovať korupciu, pretože aj tak to nepovedie k potrestaniu vinníkov.

Nedôvera v schopnosť štátu spravodlivo potrestať tých, čo porušujú pravidlá, neduživý boj proti korupcii a klientelizmu, sú jedným z prameňov rezignácie ľudí na politiku. Відсутність впевненості у здатності держави справедливо покарати тих, хто порушує правила, відсутність боротьби з корупцією та клієнтелізмом є одними з джерел розчарування людей у політиці. Sú zdrojom frustrácie z fungovania verejných inštitúcií a rozšíreného pocitu, že nežijeme vo férovej spoločnosti. Вони є джерелом розчарування у функціонуванні державних інституцій та поширеного відчуття, що ми не живемо у справедливому суспільстві. Je to zámienka pre všetkých, ktorí v mene svojich pochybných cieľov presviedčajú ľudí, že demokracia na Slovensku zlyháva. Це виправдання для всіх тих, хто в ім'я своїх сумнівних цілей переконує людей, що демократія в Словаччині зазнає краху.

Pred rokom som tu v pléne Národnej rady Slovenskej republiky v súvislosti s tlakom na odchod ministra vnútra z funkcie zdôraznil, že vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale gestom, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať. Рік тому на пленарному засіданні Національної ради Словацької Республіки я підкреслив, що у зв'язку з тиском на міністра внутрішніх справ, який вимагав його відставки, прийняття політичної відповідальності не є вирішенням якоїсь проблеми, а лише жестом, щоб заспокоїти громадськість і дозволити відповідальним інституціям працювати. Pred týždňom v Košiciach a Bratislave, tento týždeň v Žiline a Prešove mladí ľudia zorganizovali ďalší protestný pochod proti korupcii — jednou z jeho hlavných požiadaviek bol ešte stále odchod toho istého ministra z funkcie. Тиждень тому в Кошице та Братиславі, а цього тижня в Жиліні та Прешові молодь організувала черговий марш протесту проти корупції, однією з головних вимог якого була відставка того ж міністра.

Dvanásť dlhých mesiacov sme sa nepohli z miesta. Дванадцять довгих місяців ми не рухалися з місця. Dvanásť dlhých mesiacov nedostala naša spoločnosť jasný signál, že by zodpovední úprimne hľadali cestu z pasce, do ktorej krajinu zavliekli. Дванадцять довгих місяців наше суспільство не отримувало чіткого сигналу про те, що можновладці щиро шукають вихід із пастки, в яку вони завели країну. Udalosti od parlamentných volieb boli z tohto pohľadu veľmi zlou správou o stave republiky. Події після парламентських виборів стали дуже поганою новиною про стан республіки з цієї точки зору.

Takéto hodnotenie sa nevyslovuje ľahko. Таку оцінку нелегко вимовити. Uvedomujem si, že silné vyjadrenia by mala hlava štátu používať rozvážne. Я розумію, що сильні заяви повинні використовуватися главою держави розумно. Ale nemôžem ho zjemniť. Korupcia nie je len jednou z tých tém, v ktorých sú politické deklarácie v rozpore so schopnosťou dosahovať výsledky. Корупція - це не лише одне з тих питань, де політичні декларації розходяться зі здатністю досягати результатів. Téma boja proti korupcii sa zvrhla na osobnú politickú vojnu, ktorá paralyzovala Slovensko. Питання боротьби з корупцією переросло в особисту політичну війну, яка паралізувала Словаччину. V tejto osobnej politickej vojne štát a jeho predstavitelia rezignovali na normálnu komunikáciu s verejnosťou, na povinnosť trpezlivo vysvetľovať pochybnosti a reagovať na podozrenia. У цій особистій політичній війні держава та її лідери змирилися з нормальною комунікацією з громадськістю, з обов'язком терпляче пояснювати сумніви та відповідати на підозри.

Obeťou pomýlenej priority neukázať politickú slabosť sa potom stávajú zvyšky dôvery verejnosti k inštitúciám právneho štátu. Залишки суспільної довіри до інститутів верховенства права стають жертвами хибного пріоритету не демонструвати політичну слабкість. Jej dôsledkom je spochybňovanie akejkoľvek snahy slušných politikov, slušných členov vlády, manažérov verejných inštitúcií, policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí sa nevzdali ambície pracovať poctivo a meniť veci k lepšiemu. Це ставить під сумнів будь-які зусилля порядних політиків, порядних членів уряду, керівників державних установ, поліцейських, прокурорів і суддів, які не відмовилися від своїх амбіцій працювати чесно і змінювати ситуацію на краще. Ako to môže ľuďom stačiť? Ako môžu všetky tie protikorupčné zmeny zákonov vyzerať dôveryhodne? Як усі ці зміни до антикорупційного законодавства можуть виглядати правдоподібно? Ako môže táto snaha pôsobiť úprimne, keď sme sa zasekli na politickom osude ľudí, ktorí dávno premárnili príležitosť odísť sami?

Dámy a páni, pred rokom som vyslovil varovanie, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať vážne následky. Пані та панове, рік тому я попереджав, що якщо Словаччина продовжуватиме йти цим шляхом, це матиме серйозні наслідки. Slovensko však takto pokračovalo ďalej, a má to vážne následky. Однак Словаччина продовжує йти цим шляхом, що призводить до серйозних наслідків. Chcem vás preto požiadať — predovšetkým predstaviteľov vlády a vládnej väčšiny v parlamente —, aby ste nebagatelizovali snahu mladých slušných ľudí protestujúcich proti korupcii. Тому я просив би вас - особливо керівників уряду та правлячої більшості в парламенті - не недооцінювати зусилля молодих порядних людей, які протестують проти корупції.

Sú to naši spojenci uprostred prevahy rezignácie, nedôvery a hnevu. Вони є нашими союзниками в умовах панування покірності, недовіри та гніву. Sú to ľudia, ktorí nevolajú po radikálnych riešeniach, ale veria, že demokratické inštitúcie právneho štátu je možné a potrebné opraviť. Це люди, які не закликають до радикальних рішень, але вірять, що демократичні інститути верховенства права можуть і повинні бути відновлені. Chcú žiť tu u nás doma v modernej a demokratickej spoločnosti. Zaslúžia si rešpekt a signál, že politici sú pripravení pohnúť sa ďalej. Вони заслуговують на повагу і є сигналом того, що політики готові рухатися далі.

Je čas zliezť z barikád osobnej politickej vojny a ponúknuť verejnosti presvedčivé vecné riešenie, ktoré posilní personálnu a politickú nezávislosť. Настав час зійти з барикад особистої політичної війни і запропонувати суспільству переконливе предметне рішення, яке зміцнить особисту і політичну незалежність. Akcieschopnosť orgánov činných v trestnom konaní, ich zodpovednosť za výsledky a komunikáciu s verejnosťou. Оперативність правоохоронних органів, відповідальність за результати та комунікація з громадськістю. Ako prezident som pripravený takúto snahu podporiť spôsobom, ak to budete vy — predstavitelia parlamentných politických strán — považovať za vhodné a potrebné. Як Президент, я готовий підтримати такі зусилля у спосіб, який ви - представники парламентських політичних партій - вважатимете доцільним і необхідним.

Zrušením Mečiarových amnestií táto národná rada ukázala, že dokáže v mene nápravy pošliapania princípov právneho štátu prekonať názorové rozdiely a dosiahnuť politický konsenzus. Скасувавши амністії Мечіара, Національна рада продемонструвала, що може подолати розбіжності в поглядах і досягти політичного консенсусу в ім'я виправлення порушень верховенства права. Podobne politicky silný signál je dôležitý v prípade témy korupcie. Подібний політично сильний сигнал важливий і в питанні корупції. Bol by to začiatok náročnej, ale nevyhnutnej cesty. Це був би початок важкого, але необхідного шляху. Aj v tom lepšom prípade budú potrebné roky poctivej práce, zrozumiteľnej politiky a presvedčivých výsledkov, kým sa dôvera verejnosti v spravodlivosť na Slovensku vráti. Навіть у найкращому випадку знадобляться роки чесної роботи, чіткої політики та переконливих результатів, перш ніж суспільна довіра до правосуддя в Словаччині повернеться.

Vážené dámy, vážení páni, nie vždy sa dobré chváli samo. Пані та панове, хороші речі не завжди вихваляють самі себе. V súvislosti s členstvom v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii sme na to v posledných rokoch zabudli. У контексті членства в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору ми забули про це в останні роки. Integrácia sa stala zdanlivo takou samozrejmou súčasťou príbehu Slovenskej republiky, že sme o jej strategickom význame prestali s ľuďmi hovoriť. Výsledky integrácie nám zovšedneli natoľko, až sme stratili perspektívu, aký krehký môže byť jej úspech. Ми настільки втомилися від результатів інтеграції, що втратили уявлення про те, наскільки крихким може бути її успіх.

Drvivá väčšina ľudí u nás si pamätá iba mier, priamo hrôzy vojny v Európe nezažila. Переважна більшість людей в цій країні пам'ятають лише мир, вони не пережили безпосередньо жахіття війни в Європі. Pritom neďaleko od nás na Balkáne nie tak dávno ľudia vo vojne umierali. A dnes zomierajú za našimi hranicami na Ukrajine. А сьогодні вони гинуть по той бік наших кордонів, в Україні. Garancie bezpečnosti, ktoré nám poskytuje NATO, sú v súčasnom neistom svete vzácnou devízou. Гарантії безпеки, які надає НАТО, є цінним активом у сьогоднішньому нестабільному світі. Ale garancie budú len také silné, aká bude naša vôľa k nim prispievať. Але гарантії будуть настільки сильними, наскільки сильним буде наше бажання сприяти їм. Vítam preto, že vláda ako aj väčšina parlamentu sa k záväzkom v Severoatlantickej aliancii prihlásila a ako krajina ich začíname brať vážne. Тому я вітаю той факт, що уряд і більшість парламенту підписали зобов'язання в рамках Організації Північноатлантичного договору і що ми, як країна, починаємо серйозно ставитися до них.

Chcem aj dnes využiť príležitosť zdôrazniť toto: členstvo v Európskej únii a v everoatlantickej aliancii je nevyhnutnou podmienkou pre bezpečnosť, prosperitu a lepší život našich ľudí. Користуючись нагодою, хочу сьогодні наголосити: членство в Європейському Союзі та Євроатлантичному альянсі є необхідною умовою безпеки, процвітання та кращого життя нашого народу. Je to spojenectvo, v ktorom môže aj malá krajina naplniť pojem “národná suverenita” skutočným obsahom. Це союз, в якому навіть маленька країна може наповнити реальним змістом поняття "національний суверенітет". Najväčším bezpečnostným rizikom pre našu krajinu sú dnes politické sily a názory, ktoré Slovensko tlačia na okraj, prípadne za hranice západných politických, ekonomických a obranných zoskupení. Найбільшим ризиком для безпеки нашої країни сьогодні є політичні сили і думки, які виштовхують Словаччину на периферію або за межі західних політичних, економічних і оборонних угруповань.

Európska únia bola, je a bude v prvom rade politickým projektom mierovej spolupráce medzi členskými krajinami. Європейський Союз був, є і буде насамперед політичним проектом мирного співробітництва між державами-членами. Zopakujem a podčiarknem: politickým projektom. Nie nejakou obyčajnou ekonomickou bezcolnou zónou a spoločným trhom. Не якась економічна безмитна зона і спільний ринок. Ak sa v rámci únie sformuje nové integračné jadro, bude to opäť primárne politický projekt užšej spolupráce medzi členskými krajinami. Якщо всередині Союзу і буде сформоване нове інтеграційне ядро, то це знову буде насамперед політичний проект тіснішої співпраці між країнами-членами. Medzi skupinou štátov, ktoré rozumejú, že ďalší úspech únie závisí od schopnosti konať efektívne. Серед групи держав, які розуміють, що подальший успіх Союзу залежить від здатності діяти ефективно. Bude pokračovaním politickej integrácie a partnerstvom, ktoré bude rozhodovať o budúcnosti Európy a ovplyvňovať budúcnosť Slovenska. Це буде продовженням політичної інтеграції та партнерства, яке визначатиме майбутнє Європи і впливатиме на майбутнє Словаччини.

Základom fungovania EÚ, jej desaťročiami preverenej schopnosti udržiavať mier a prosperitu, je banálna pravda. Основа функціонування ЄС, його перевірена десятиліттями здатність підтримувати мир і процвітання - це банальна істина. Na dosiahnutie výsledkov v demokratickej politike sú nevyhnutné ústupky za rokovacím stolom. Поступки за столом переговорів необхідні для досягнення результатів у демократичній політиці. Nie je možné riadiť úniu, ktorá sa nedokáže  rozhýbať, lebo raz sa zatne jeden, inokedy druhý — jednoducho, keď sa ambiciózny politik v jednej z 28 krajín rozhodne, že domácemu publiku predvedie ako vie hroziť päsťou Bruselu. Неможливо керувати Союзом, який не може зрушити з місця через те, що застрягає то одне, то інше - просто коли амбітний політик в одній з 28 країн вирішує продемонструвати внутрішній аудиторії, як він може погрожувати кулаком Брюсселю.

Charakter problémov a bezpečnostných hrozieb vrátane terorizmu, ktorým Európa čelí, sa mení. Характер викликів і загроз безпеці, включаючи тероризм, що стоять перед Європою, змінюється. Ale úloha dnešných lídrov je rovnaká ako bola úloha lídrov, ktorí pred 60 rokmi podpísali Rímske zmluvy. Але роль сьогоднішніх лідерів така ж, як і роль лідерів, які підписали Римські договори 60 років тому. Rozvíjať vzájomne prospešnú mierovú spoluprácu. Розвивати взаємовигідне мирне співробітництво. Slovenskej republike ako jej politickí reprezentanti neposlúžime tým, že budeme vykrikovať nekompromisné postoje z periférie európskej politiky. Ми не служимо Словацькій Республіці як її політичні представники, вигукуючи безкомпромісні позиції з периферії європейської політики. Ale tým, že budeme trpezlivo hľadať kompromisné riešenia za jedným stolom. Але шляхом терплячого пошуку компромісних рішень за одним столом. V jadre Európskej únie. V prvej lige európskej politiky.

Keď hovorím o bezpečnosti Slovenska a jeho budúcnosti, nemôžem sa nedotknúť vstupu fašistov do parlamentnej politiky po minuloročných voľbách. Коли я говорю про безпеку Словаччини та її майбутнє, я не можу не згадати про прихід фашистів у парламентську політику після минулорічних виборів. Je to niečo, čo sa naša spoločnosť stále snaží spracovať a hľadá spôsoby ako tomu čeliť. Це те, що наше суспільство все ще намагається осмислити і шукає шляхи протидії. Sám o tom diskutujem pri každej mojej návšteve po celom Slovensku, obzvlášť s mladými ľuďmi na stredných a vysokých školách. Я сам обговорюю це щоразу, коли відвідую країну, особливо з молодими людьми, які навчаються в середніх та вищих навчальних закладах.

Je našou povinnosťou prispieť k tomu, aby nikde na Slovensku nemali ľudia pocit, že sa na nich zabudlo. Наш обов'язок - сприяти тому, щоб ніде в Словаччині люди не відчували, що про них забули. Musíme sa navzájom počúvať a pokúšať sa spolu rozprávať. Нам потрібно слухати один одного і намагатися говорити один з одним. Snažiť sa pochopiť, čo nás trápi — prečo je časť spoločnosti ochotná podporovať fašistickú stranu. Намагаючись зрозуміти, що нас турбує - чому частина суспільства готова підтримувати фашистську партію. Či vôbec všetci rozumieme hrozbe pre našu demokraciu, slobodu a budúcnosť, ktorú Ľudová strana Naše Slovensko a podobné spolky reprezentujú. Чи всі ми розуміємо загрозу нашій демократії, свободі та майбутньому, яку представляють Народна партія "Наша Словаччина" та подібні об'єднання. Či voľba extrémistov nie je v prípade časti voličov volanie o pomoc, ku ktorému by sme nemali byť hluchí. Чи не є вибір екстремістів для деяких виборців криком про допомогу, до якого ми не повинні бути глухими. Som preto hrdý na občianske iniciatívy i aktivity jednotlivcov, ktoré sa snažia takýto dialóg viesť. Тому я пишаюся громадськими ініціативами та діяльністю людей, які намагаються вести такий діалог. Je to prejav spoločnosti, ktorá sa bráni,  lebo chce zostať slobodná a demokratická. Це прояв суспільства, яке захищає себе, бо хоче залишатися вільним і демократичним.

Nenahraditeľným priestorom v takomto dialógu sú odvážne, slobodné a nezávislé médiá — súkromné aj verejnoprávne. Незамінним простором у такому діалозі є сміливі, вільні та незалежні ЗМІ - як приватні, так і державні. Ľudia dnes majú možnosť čerpať informácie, vytvárať si názor na svet z dvoch zdrojov. Люди сьогодні мають можливість черпати інформацію, формувати думку про світ з двох джерел. Z ozajstných médií, alebo z propagandistických webov, rádií a časopisov. Зі справжніх ЗМІ або з пропагандистських веб-сайтів, радіостанцій і журналів. Cieľom ich informačnej ofenzívy proti Slovensku je ešte viac naštrbiť našu celospoločenskú dohodu o trvalom začlenení do demokratického západného sveta. Метою їхнього інформаційного наступу на Словаччину є подальший підрив нашої загальносуспільної згоди на постійну інтеграцію в демократичний західний світ.