×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Wikizprávy (Wikinews), 17.07.2012, Kadima opouští izraelskou vládu kvůli reformě armády

17.07.2012, Kadima opouští izraelskou vládu kvůli reformě armády

Kadima opouští izraelskou vládu kvůli reformě armády

Úterý 17. července 2012 Středová strana Kadima opustila izraelskou vládu premiéra Netanjahua. Za odchodem je nesouhlas s tím, že Netanjahu zablokoval přijetí rezoluce, která by urychlila reformu armády. Jejím cílem je rozšířit povinnou službu též na příslušníky ultraortodoxní církve nebo na arabské obyvatele Izraele. S plánem, který vychází i z nálezu nejvyššího soudu, ale nesouhlasí malé nábožensky orientované strany v Netanjahuově kabinetu. Soud uložil vládě provést změnu zákona, který dává studentům náboženství právo vyhnout se vojenské službě, do 1. srpna. Podle předsedy Kadimy Šaula Mofaze postavil Netanjahu své vlastní zájmy nad zájmy izraelského lidu. "Byl jsem připraven k historickému kompromisu,“ pokračoval Mofaz, „ale měl jsem červenou linii, kterou jsem nemohl překročit.“ Premiér mu v dopise odpověděl, že zavedení této reformy musí proběhnout postupnými kroky, a ne způsobem, který by rozdělil izraelskou společnost. Kadima byla ve vládě jen o něco déle než dva měsíce poté, co zachránila vládu před kolapsem a zemi před hrozícími předčasnými volbami. Netanjahu se po jejím odchodu musí znovu spolehnout jen na křehkou malou většinu v Knessetu. Komentátor listu Haaretz Yossi Verter vidí poražené jak v Netanjahuovi, tak v Mofazovi. „Když si předsedové dvou velkých stran sednou a rozhodnou se vytvořit vládu jednoty a po sedmdesáti dnech se ta vláda rozpadne, nevypadají jako seriózní lidé. Je to jako vtip,“ napsal. Kadima se vrací do opozice, její popularita je ale nízká a šance na úspěch v příštích volbách, které by se měly konat v roce 2013, se přikládají Netanjahuovu Likudu.

17.07.2012, Kadima opouští izraelskou vládu kvůli reformě armády 17.07.2012, Kadima verlässt israelische Regierung wegen Armeereform 17.07.2012, Kadima leaves Israeli government over army reform 17.07.2012, Kadima quitte le gouvernement israélien à cause de la réforme de l'armée 17.07.2012, Kadima lascia il governo israeliano per la riforma dell'esercito 17.07.2012, Кадима покидает правительство Израиля из-за реформы армии 17.07.2012, Kadima lämnar israelisk regering på grund av arméreform 17.07.2012, Кадіма залишає уряд Ізраїлю через реформу армії

Kadima opouští izraelskou vládu kvůli reformě armády

Úterý 17. července 2012   Středová strana Kadima opustila izraelskou vládu premiéra Netanjahua. Za odchodem je nesouhlas s tím, že Netanjahu zablokoval přijetí rezoluce, která by urychlila reformu armády. Jejím cílem je rozšířit povinnou službu též na příslušníky ultraortodoxní církve nebo na arabské obyvatele Izraele. S plánem, který vychází i z nálezu nejvyššího soudu, ale nesouhlasí malé nábožensky orientované strany v Netanjahuově kabinetu. Soud uložil vládě provést změnu zákona, který dává studentům náboženství právo vyhnout se vojenské službě, do 1. srpna. Podle předsedy Kadimy Šaula Mofaze postavil Netanjahu své vlastní zájmy nad zájmy izraelského lidu. "Byl jsem připraven k historickému kompromisu,“ pokračoval Mofaz, „ale měl jsem červenou linii, kterou jsem nemohl překročit.“ Premiér mu v dopise odpověděl, že zavedení této reformy musí proběhnout postupnými kroky, a ne způsobem, který by rozdělil izraelskou společnost. Kadima byla ve vládě jen o něco déle než dva měsíce poté, co zachránila vládu před kolapsem a zemi před hrozícími předčasnými volbami. Netanjahu se po jejím odchodu musí znovu spolehnout jen na křehkou malou většinu v Knessetu. Komentátor listu Haaretz Yossi Verter vidí poražené jak v Netanjahuovi, tak v Mofazovi. „Když si předsedové dvou velkých stran sednou a rozhodnou se vytvořit vládu jednoty a po sedmdesáti dnech se ta vláda rozpadne, nevypadají jako seriózní lidé. Je to jako vtip,“ napsal. Kadima se vrací do opozice, její popularita je ale nízká a šance na úspěch v příštích volbách, které by se měly konat v roce 2013, se přikládají Netanjahuovu Likudu.