×

우리는 LingQ를 개선하기 위해서 쿠키를 사용합니다. 사이트를 방문함으로써 당신은 동의합니다 쿠키 정책.

image

HELENA OG CRISTINA (B1), Helena, Estland. 39 år 7

Helena, Estland. 39 år 7

Jakob går i 5. klasse i en friskole nu, det vil sige en privat skole, hvor forældrene betaler. Skolen var helt nystartet, da han begyndte. Han havde tre fantastiske første år med en god skoleleder og dygtige lærere. Men så flyttede skolelederen og klasselæreren af private grunde. Bagefter holdt nogle andre gode lærere op, og nu er vi ikke tilfredse mere. Mange af de lærere, der er tilbage nu, er slet ikke uddannede som lærere, for det er ikke et krav på friskolerne.

Jeg er mest bekymret over, at Jakob har store problemer med at læse og skrive, selvom han er 12 år gammel. Hvordan er det muligt? Børnene i Estland kan læse, før de begynder i skole! Han kan godt lide historier, han kan godt lide, at vi læser højt for ham, men han vil og kan ikke selv.

Når jeg prøver at læse sammen med ham, siger han: „Mor, du er ikke min lærer." Hvad skal jeg gøre? De bruger ikke mange skolebøger i hans skole, og han får næsten ingen lektier. Derfor er det svært at følge med i, hvad de laver. De har aldrig læst en bog i danskundervisningen, men pludselig skulle de læse Harry Potter. Det kunne Jakob ikke, derfor læste Christian og jeg bogen højt for ham. Da vi var færdige, spurgte jeg: „Har de andre elever i klassen læst den?" Han svarede, at det kunne de ikke, og at de for længst havde givet bogen tilbage.

Vi har bedt skolen mange gange om at lære børnene lidt mere. Ikke kun Christian og mig, men også de andre forældre. Vi diskuterer det på møderne og skriver breve. Men lærerne på hans skole tager det meget afslappet: „Det kommer af sig selv," siger de, eller: „Vi må se, om vi kan gøre noget." Alligevel sker der ingenting.

Christian er ikke helt så bekymret som mig, for han er jo dansker og kender bedre denne typiske danske holdning med: „Det skal nok gå." Men jeg har det svært ved at vænne mig til det. Vi overvejer derfor at sende Jakob i en anden skole, selvom det er en svær beslutning. Han er meget glad for sin klasse, hvor han har gode venner. Det er en sød klasse med søde forældre. Og vi ved ikke, hvordan han ville have det i en anden skole … I mellemtiden trøster vi os med, at han lærer at lave mad i skolen, og at han er god til matematik. Han spiller spil på computeren, han kan godt lide at lave eksperimenter og opfinde tekniske ting. Han går også til violin på en musikskole; han er glad for at spille, og han er god til noder.

I min fritid er jeg sammen med tre andre forældre i gang med at oprette et bibliotek på Jakobs skole. Det er allerede blevet et ret godt bibliotek, hyggeligt og med mange bøger. Sammenlignet med en offentlig folkeskole har hans private skole ikke mange penge at købe bøger for, men så er det sjovt at gå på jagt efter gode, men billige bøger.

Jeg arbejder også på biblioteket i den folkeskole, hvor jeg er ansat nu. Jeg underviser i tysk og arbejder som skolebibliotekar. Skolen har et meget godt bibliotek, og jeg er med til at vælge, hvilke bøger vi skal købe. Det betyder, at jeg læser mange nye danske børnebøger, og det elsker jeg.

En af vores medarbejdere på biblioteket er fra Somalia. Hun er alene med seks børn, hvilket er noget, jeg beundrer hende for! Hun gik kun seks uger i skole og kan derfor ikke læse. Kommunen sendte hende til vores skole, så hun får sprogtræning. Da hun skulle stille bøger på plads, så vi, at hun holdt dem den forkerte vej. Nu er hun i gang med at lære at læse. Alle hendes børn går i vores skole. Specielt hendes ældste søn er meget dygtig og flittig. Han fik derfor en plads på Sorø Akademi, et meget godt gymnasium i nærheden.

Jeg tror, at også de udenlandske børn har gode chancer, hvis de anstrenger sig, og jeg synes ikke, at der er diskrimination i de danske skoler. Lærerne gør virkelig deres bedste! På den skole, hvor jeg arbejder nu, er der meget engagerede og søde lærere, og jeg er glad for at arbejde der. Men ganske snart skal der fyres ti kollegaer, for kommunen skal spare penge. Nu er alle bange og håber, at det ikke bliver netop dem.

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE

Helena, Estland. 39 år 7 Helena|Estonia|years Helena, Estland. 39 Jahre 7 에스토니아 헬레나, 39세 7개월 Helena, Estonia. 39 years old.

Jakob går i 5. klasse i en friskole nu, det vil sige en privat skole, hvor forældrene betaler. Jakob|goes|in|grade|in|a|charter school|now|it|will|mean|a|private|school|where|the parents|pay |||||||||||||||батьки|платять Jakob is in 5th grade at a free school now, which means a private school where the parents pay. Skolen var helt nystartet, da han begyndte. The school|was|completely|newly started|when|he|started |||новостворена||| The school was brand new when he started. Han havde tre fantastiske første år med en god skoleleder og dygtige lærere. He|had|three|fantastic|first|years|with|a|good|school principal|and|skilled|teachers |||||||||директор школи||досвідчені| He had three fantastic first years with a good principal and skilled teachers. Men så flyttede skolelederen og klasselæreren af private grunde. But|then|moved|the principal|and|the class teacher|for|private|reasons |||директор школи||вчитель класу||приватних| But then the school principal and the class teacher moved for private reasons. Bagefter holdt nogle andre gode lærere op, og nu er vi ikke tilfredse mere. Afterwards|stopped|some|other|good|teachers|up|and|now|are|we|not|satisfied|anymore ||||||||||||задоволені| Afterwards, some other good teachers quit, and now we are no longer satisfied. Mange af de lærere, der er tilbage nu, er slet ikke uddannede som lærere, for det er ikke et krav på friskolerne. Many|of|the|teachers|who|are|remaining|now|are|at all|not|educated|as|teachers|for|it|is|not|a|requirement|at|the free schools |||||||||||освічені||||||||||приватні школи Many of the teachers who are left now are not trained as teachers at all, as it is not a requirement in private schools.

Jeg er mest bekymret over, at Jakob har store problemer med at læse og skrive, selvom han er 12 år gammel. I|am|most|worried|about|that|Jakob|has|big|problems|with|to|read|and|write|although|he|is|years|old I am most concerned that Jakob has great difficulties with reading and writing, even though he is 12 years old. Hvordan er det muligt? How|is|it|possible How is it possible? Børnene i Estland kan læse, før de begynder i skole! The children|in|Estonia|can|read|before|they|start|in|school The children in Estonia can read before they start school! Han kan godt lide historier, han kan godt lide, at vi læser højt for ham, men han vil og kan ikke selv. He|can|really|likes|stories|he|can|really|likes|that|we|read|aloud|to|him|but|he|wants|and|can|not|by himself ||||історії||||||||||||||||| He likes stories, he likes that we read aloud to him, but he does not want to and cannot read by himself.

Når jeg prøver at læse sammen med ham, siger han: „Mor, du er ikke min lærer." When|I|try|to|read|together|with|him|says|he|Mom|you|are|not|my|teacher When I try to read with him, he says: "Mom, you are not my teacher." Hvad skal jeg gøre? What|should|I|do What should I do? De bruger ikke mange skolebøger i hans skole, og han får næsten ingen lektier. They|use|not|many|textbooks|in|his|school|and|he|gets|almost|no|homework ||||підручники||||||||| They don't use many textbooks at his school, and he gets almost no homework. Derfor er det svært at følge med i, hvad de laver. Therefore|is|it|difficult|to|keep|up|in|what|they|do |||||слідкувати||||| Therefore, it's hard to keep up with what they are doing. De har aldrig læst en bog i danskundervisningen, men pludselig skulle de læse Harry Potter. They|have|never|read|a|book|in|Danish class|but|suddenly|had to|they|read|Harry|Potter |||||||уроках данської мови||||||| They have never read a book in Danish class, but suddenly they had to read Harry Potter. Det kunne Jakob ikke, derfor læste Christian og jeg bogen højt for ham. It|could|Jakob|not|therefore|read|Christian|and|I|the book|aloud|to|him Jakob couldn't do that, so Christian and I read the book aloud to him. Da vi var færdige, spurgte jeg: „Har de andre elever i klassen læst den?" When|we|were|finished|asked|I|Have|the|other|students|in|the class|read|it |||готові|||||||||| When we were finished, I asked: "Have the other students in the class read it?" Han svarede, at det kunne de ikke, og at de for længst havde givet bogen tilbage. He|answered|that|it|could|they|not|and|that|they|long|long|had|given|the book|back |сказав|що|||||||||давно|||| He replied that they couldn't, and that they had long since returned the book.

Vi har bedt skolen mange gange om at lære børnene lidt mere. We|have|asked|the school|many|times|to|to|teach|the children|a little|more ||просили|||||щоб|||| We have asked the school many times to teach the children a little more. Ikke kun Christian og mig, men også de andre forældre. Not|only|Christian|and|me|but|also|the|other|parents Not only Christian and me, but also the other parents. Vi diskuterer det på møderne og skriver breve. We|discuss|it|at|the meetings|and|write|letters |обговорюємо|||||пишемо|листи We discuss it at the meetings and write letters. Men lærerne på hans skole tager det meget afslappet: „Det kommer af sig selv," siger de, eller: „Vi må se, om vi kan gøre noget." But|the teachers|at|his|school|take|it|very|relaxed|It|comes|by|itself|self|say|they|or|We|must|see|if|we|can|do|something But the teachers at his school take it very casually: "It will come by itself," they say, or: "We'll see if we can do something." Alligevel sker der ingenting. Nevertheless|happens|there|nothing Still, nothing happens.

Christian er ikke helt så bekymret som mig, for han er jo dansker og kender bedre denne typiske danske holdning med: „Det skal nok gå." Christian|is|not|completely|as|worried|as|me|because|he|is|of course|Dane|and|knows|better|this|typical|Danish|attitude|with|It|shall|probably|go Крістіан|||||||||||||||||||ставлення||це||| Christian is not as worried as I am, because he is Danish and knows this typical Danish attitude better: "It will be fine." Men jeg har det svært ved at vænne mig til det. But|I|have|it|hard|at||get|myself|used to|it ||||||щоб||||це But I find it hard to get used to it. Vi overvejer derfor at sende Jakob i en anden skole, selvom det er en svær beslutning. We|consider|therefore|to|send|Jakob|to|another||school|although|it|is|a|difficult|decision We are therefore considering sending Jakob to another school, even though it is a difficult decision. Han er meget glad for sin klasse, hvor han har gode venner. He|is|very|happy|for|his|class|where|he|has|good|friends He is very happy with his class, where he has good friends. Det er en sød klasse med søde forældre. It|is|a|sweet|class|with|sweet|parents It is a sweet class with sweet parents. Og vi ved ikke, hvordan han ville have det i en anden skole … I mellemtiden trøster vi os med, at han lærer at lave mad i skolen, og at han er god til matematik. And|we|know|not|how|he|would|have|it|in|another||school|In|the meantime|comfort|we|ourselves|with|that|he|learns|to|cook|food|in|school|and|that|he|is|good|at|math And we don't know how he would do in another school... In the meantime, we comfort ourselves with the fact that he is learning to cook at school, and that he is good at math. Han spiller spil på computeren, han kan godt lide at lave eksperimenter og opfinde tekniske ting. He|plays|game|on|the computer|he|can|really|likes|to|do|experiments|and|invent|technical|things He plays games on the computer, he likes to do experiments and invent technical things. Han går også til violin på en musikskole; han er glad for at spille, og han er god til noder. He|goes|also|to|violin|at|a|music school|he|is|happy|to|play|play|and|he|is|good|at|reading music He also takes violin lessons at a music school; he enjoys playing, and he is good at reading music.

I min fritid er jeg sammen med tre andre forældre i gang med at oprette et bibliotek på Jakobs skole. In|my|free time|am|I|together|with|three|other|parents|in|process|of|to|create|a|library|at|Jakob’s|school In my free time, I am working with three other parents to set up a library at Jakob's school. Det er allerede blevet et ret godt bibliotek, hyggeligt og med mange bøger. It|is|already|become|a|quite|good|library|cozy|and|with|many|books It has already become quite a nice library, cozy and with many books. Sammenlignet med en offentlig folkeskole har hans private skole ikke mange penge at købe bøger for, men så er det sjovt at gå på jagt efter gode, men billige bøger. Compared|with|a|public|primary school|has|his|private|school|not|many|money|to|buy|books|for|but|then|is|it|fun|to|go|on|hunt|for|good|but|cheap|books Compared to a public school, his private school doesn't have much money to buy books, but it's fun to hunt for good, yet cheap books.

Jeg arbejder også på biblioteket i den folkeskole, hvor jeg er ansat nu. I|work|also|at|the library|in|the|public school|where|I|am|employed|now I also work at the library in the public school where I am currently employed. Jeg underviser i tysk og arbejder som skolebibliotekar. I|teach|in|German|and|work|as|school librarian I teach German and work as a school librarian. Skolen har et meget godt bibliotek, og jeg er med til at vælge, hvilke bøger vi skal købe. The school|has|a|very|good|library|and|I|am|involved|in|to|choose|which|books|we|should|buy The school has a very good library, and I help choose which books we should buy. Det betyder, at jeg læser mange nye danske børnebøger, og det elsker jeg. It|means|that|I|read|many|new|Danish|children's books|and|it|love|I This means that I read many new Danish children's books, and I love it.

En af vores medarbejdere på biblioteket er fra Somalia. One|of|our|employees|at|the library|is|from|Somalia One of our employees at the library is from Somalia. Hun er alene med seks børn, hvilket er noget, jeg beundrer hende for! She|is|alone|with|six|children|which|is|something|I|admire|her|for She is alone with six children, which is something I admire her for! Hun gik kun seks uger i skole og kan derfor ikke læse. She|attended|only|six|weeks|in|school|and|can|therefore|not|read She only went to school for six weeks and therefore cannot read. Kommunen sendte hende til vores skole, så hun får sprogtræning. The municipality|sent|her|to|our|school|so|she|receives|language training The municipality sent her to our school so she can get language training. Da hun skulle stille bøger på plads, så vi, at hun holdt dem den forkerte vej. When|she|was supposed to|put|books|in|place|saw|we|that|she|held|them|the|wrong|way When she was supposed to put the books away, we saw that she was holding them the wrong way. Nu er hun i gang med at lære at læse. Now|is|she|in|the process|with|to|learn|to|read Now she is learning to read. Alle hendes børn går i vores skole. All|her|children|go|in|our|school All her children go to our school. Specielt hendes ældste søn er meget dygtig og flittig. Especially|her|oldest|son|is|very|smart|and|diligent Especially her oldest son is very talented and diligent. Han fik derfor en plads på Sorø Akademi, et meget godt gymnasium i nærheden. He|received|therefore|a|place|at|Sorø|Academy|a|very|good|high school|in|the vicinity He therefore got a place at Sorø Academy, a very good high school nearby.

Jeg tror, at også de udenlandske børn har gode chancer, hvis de anstrenger sig, og jeg synes ikke, at der er diskrimination i de danske skoler. I|believe|that|also|the|foreign|children|have|good|chances|if|they|try|themselves|and|I|think|not|that|there|is|discrimination|in|the|Danish|schools I believe that foreign children also have good chances if they make an effort, and I don't think there is discrimination in Danish schools. Lærerne gør virkelig deres bedste! The teachers|do|really|their|best The teachers really do their best! På den skole, hvor jeg arbejder nu, er der meget engagerede og søde lærere, og jeg er glad for at arbejde der. At|the|school|where|I|work|now|are|there|very|engaged|and|sweet|teachers||I|am|happy|to||work|there At the school where I work now, there are very dedicated and kind teachers, and I am happy to work there. Men ganske snart skal der fyres ti kollegaer, for kommunen skal spare penge. But|quite|soon|will|there|be fired|ten|colleagues|because|the municipality|has to|save|money But quite soon, ten colleagues will be fired because the municipality needs to save money. Nu er alle bange og håber, at det ikke bliver netop dem. Now|are|everyone|scared|and|hopes|that|it|not|becomes|just|them Now everyone is scared and hopes that it won't be them.

SENT_CWT:AFkKFwvL=4.02 PAR_TRANS:gpt-4o-mini=3.48 en:AFkKFwvL openai.2025-02-07 ai_request(all=67 err=0.00%) translation(all=53 err=0.00%) cwt(all=738 err=0.68%)