×

Mes naudojame slapukus, kad padėtume pagerinti LingQ. Apsilankę avetainėje Jūs sutinkate su mūsų cookie policy.


image

Spontální monology o rutinních věcech, 35. Moje čtvrté video - Můj plán - soukromý kurz CAE, 20.04.2012

35. Moje čtvrté video - Můj plán - soukromý kurz CAE, 20.04.2012

Čau čau čau, dnešní video bych také zaměřil angličtině. Rozhodl jsem se totiž, že chci udělat certifikát, jak jsem zmínil v předchozím videu, ale nyní se zaměřím na získání certifikátu CAE, což je certifikát z Cambridgské univerzity, který je uznávaný po celém světě a je to na úrovni C1. Chtěl jsem se zapsat do nějakýho kurzu, ale kurzy nemám moc rád – je tam plno lidí, učitel se vám nevěnuje individuálně a moc to na mě nemá efekt. Navíc ty kurzy pro přípravu na tyto zkoušky jsou docela drahé. Našel jsem si tady v Praze docela levného učitele angličtiny a vyjde mě to daleko levnějš mít s ním lekce než mít lekce v nějakém přípravném kurzu. Navíc s ním můžu začít kdykoliv a můžu si to řídit jak chci, kdežto v nějakých přípravných kurzech – tam prostě jedete, a když zmeškáte, tak máte smůlu. Tak jsem se s ním dohodnul, nejdřív jsem ho našel, pak jsem se s ním po emailu, dneska jsem se s ním setkal, měl jsem s ním meeting asi 2 hodiny a jinak, co bych o něm řekl? Je z Londýna, je mu téměř 40 let a má zkušenosti i s přípravou na různé takové zkoušky. Žije v Praze asi 2-3 roky a vlastně zabývá se tím, že učí ve firmách nebo soukromě. Já, jelikož to chci brát profesionálně, když do toho dávám ty peníze, tak jsem si včera připravil deset takových listů. Jsou to různé věci. Tady vidíte několik papírů. Je to celkem deset stránek v powerpointu a vlastně první stránka je o materiálech pro lekce…Jak říkám, já totiž chci, aby to bylo pořádně zorganizovaný – tyto lekce a nechci, aby to bylo nějaké amaterské, jako to bylo někdy předtím, když jsem míval soukromé lekce. To bylo nepřipravené, nemělo to žádnou váhu. Teďka chci prostě, aby to bylo pořádně zorganizované.

Takže na první stránce mám například ty materiály pro lekce, takže tam jsem vlastně napsal otázky, na které jsem se ho měl zeptat. Takže třeba : jaké knížky budeme používat;jestli bych měl používat nějaké webové stránky pro tu přípravu na tu zkoušku a popřípadě jaké; jestlimi může doporučit nějaký specifický knihy a nějaké materiály pro poslouchání. Takže on, jelikož s tím má zkušenosti, mi doporučil nějaké knihy, které vám můžu ukázat. Doporučil mi tuto knihu, se kterou budeme pracovat – je to Complete CAE Student's booka je to včetně cédéčka. S touhle knihou budeme tedy pracovat v každé hodině. Pak mi doporučil tuto knihu – Common mistakes at CAE. Tu taky docela kupujou lidi a dále mi doporučil na gramatiku, že je dobrá tato kniha, a sice : Advanced Grammar in Use. Já vlastně tuto knížku už jsem měl doma, protože ta předchozí kniha je od Murphyho a je to Grammar in Use a je taková modrá a vlastně je to nejlepší kniha na gramatiku, co jsem kdy viděl. Já obyčejně gramatiku nemám rád, ale tato kniha je velice dobrá. A poslední knihou, kterou už jsem taky měl, je Top Tips For CAE. Tam jsou různé rady, které vám pomůžou při dělání té zkoušky. Takže to je o těch materiálech. Tak to byla první věc, kterou jsme spolu prodiskutovali.

Druhá věc je nebo byla, že jsem mu vysvětlil role, a sice roli učitele a roli studenta. Řekl jsem mu, že učitelovo role je vézt studenta a říci mu co dělat, aby dosáhl vlastně těch nejlepších výsledků, dát mu nějaké rady a nějaké tipy a nějaké domácí úkoly, aby mu pomohl vylepšit jeho angličtinu a odstranit takové ty nedostatky. Studentovo role je ta, že se musí vlastně snažit a vynaložit úsilí na to, aby dosáhl těch cílů, protože učitel může jen poradit a povzbudit, ale to úsílí je na studentu samotném, protože, jasně, mít dvě nebo tři lekce za týden prostě není dostatek – to je…tam vám může učitel jen nějakým způsobem poradit, říct jaké máte nedostatky a nějakým způsobem na tom můžete pracovat, ale jinak většinu úsilí musíte vytvořit doma.

Na další stránce je vlastně Time Management, což je…což pokládám pomalu za nejdůležitější, společně s cílema. To spolu…ono všechno spolu souvisí no, ale ten Time Management je docela důležitej. Já teda v tom moc dobrej nejsem, protože jsem chtěl studovat 4 jazyky, ale pořád mi to nějak nevychází, ale to je z toho důvodu, že si ten čas nedokážu správně rozvrhnout a o tom to všechno je. Takže je důležité, aby ten učitel si dokázal…..protože jde o to, že budeme mít 60 minut na jednu lekci a ten učitel si musí správně rozdělit čas a všechny ty aktivity, co se mají udělat, aby se to všechno splnilo, jinak je to ztráta času, protože…to už jsem zažil na nějakých hodinách předtím s jinýma soukromýma učitelema, že vlastně plno času jsme ztratili nějakým povídáním a vlastně nepřineslo mi to nic – moc moc mi to nedalo. Bylo by to stejný prostě jako kdybych si povídal s někým na internetu. Jenže já teďka potřebuju, aby mě tento učitel vedl a abych prostě dosáhl toho cíle – té zkoušky. Takže by měl ten čas, tu lekci, prostě rozdělit efektivně, aby se všechno stihlo. Je tam vlastně pět částí – je tam: poslouchání, čtení, použití gramatiky, mluvení a psaní a prostě všechno by mělo být procvičováno a ten učitel si to musí správně rozvrhnout. To jsem mu chtěl říct, protože …aby s tím počítal, že k tomu musí mít takovýto přístup…že prostě, aby si nepřipravoval jen tak něco – „no dobře, tak probereme třeba tohleto a probereme to až to probereme…“. Prostě v tom musí být nějaká strategie. A dohodli jsme se na takovéto strategii, že třeba, dám příklad – v první lekci bude 45 minut věnovaný mluvení, a to bude obsahovat i různé typy, různé fráze a bude se mluvit o tématech, které bývají u této zkoušky a i o popisování obrázků a podobně. A vlastně třeba na té druhé hodině bude 45 minut věnované poslechům a vlastně těch 15 zbývajících minut se bude věnovat domácím úkolům, kde budu vlastně dostávat : použití gramatiky, čtení a..a ještě i poslouchání a ještě i další věci. Takže to bylo o Time Managementu.

Co se týče cílů, což je vlastně další téma, které jsem uvedl, tak…vlastně všechno je o cílech. Můj cíl tady v tom kurzu je dosáhnout toho certifikátu CAE, ale abych toho dosáhnul, musím mít nějaký menší cíle – nějaké časové kratší cíle, protože dosáhnout toho certifikátu je – to je nějakej dlouhodobej cíl…dlouhodobej prostě – bude to trvat několik měsíců než se na to připravím. Kdežto já potřebuju malé cíle, abych se vlastně k tomuto dobral. Potřebuju třeba týdenní cíle nebo prostě měsíční podobně. Třeba si musím nastavit tyto cíle a říct si třeba: no tak za měsíc musím napsat deset článků, přečíst si deset článků, poslechnout si deset různých nahrávek, a podobně. To jsem si samozřejmě teďka ještě nestanovil, ale měl bych si to stanovit, protože o tom to je – stanovit si nějaký kratší cíle – co chci třeba dosáhnout za měsíc samotný. Tak to bylo další, co jsem mu chtěl říct a jako souhlasil se mnou úplně stoprocentně.

A vlastně další téma, které jsem otevřel bylo Feedback. Prostě myslím si, že dostat feedback je velmi důležité a prostě já když třeba něco napíšu nebo řeknu, potřebuju feedback, abych věděl, jak jsem si vedl. Když budu třeba s někým mluvit třeba na Skypu – s nějakým kámošem, tak to je jedno nebo v jakýkoliv jiný situaci, ale tohleto je příprava na zkoušku a na docela obtížnou zkoušku a já potřebuju dostat feedback, abych mohl ty chyby eliminovat, takže potřebuju dostávat feedback. To byla další věc, kterou jsem mu řekl.

No a dále jsme diskutovali o jednotlivých částech té zkoušky. Takže je tam pět částí – poslechy, čtení, psaní, mluvení a použití gramatiky. Diskutovali jsme, co bych měl dělat doma a co budeme dělat na těch lekcích. Takže on mi řekl, že poslouchání a mluvení by dělal se mnou na těch lekcích samotných a čtení, psaní a použití gramatiky bych dělal doma jako domácí úkol, ale pak bych to přinesl na hodinu a věnovali bysme tomu 15 minut na každé hodině a prošli bysme si to spolu a on by mi k tomu něco řekl.

Co se týče třeba toho psaní samotného, tak jak už jsem zmínil, bude mi dávat domácí úkoly a já budu psát o různých tématech. Témata budou taková, jaká bývají u té zkoušky samotné a budou to většinou témata, co byly v předchozích letech. Jsou tam i nějaké limity slov, takže musím dodržet limity, musím používat vhodné fráze, vhodné spojení a jasně…nějaký slovíčka odborný a v tomhle tom on mě bude taky jako vézt. Budu muset používat vybraná slovíčka a tak a to je dobrý – budu dostávat feedback a on to bude i sám psát – o každém tématu, a pak to můžeme vzájemně porovnat, a pak mi to nechá a já se na to můžu po hodině podívat – na to jeho psaní.

Co se týče poslechů, tak to je možná část, která je pro studenty ta nejobtížnější v té zkoušce samotné, protože tam se..tam vlastně dávají poslouchat různá témata, třeba říkal, že jeho student tam měl téma o nějakém specifickém druhu ptáka v jižní Africe a prostě tomu je obtížné rozumět, takže v této části mají studenti nejmenší počet bodů. Já jako rozumím filmům, seriálům i rodilým mluvčím, ale je fakt,že jsem nikdy neposlouchal nebo neviděl žádné dokumenty a asi kdybych poslouchal o nějakém ptákovi nebo, já nevím, o nějakým specifickým druhu zvířete, tak bych asi taky nerozuměl. No budu muset tuto dovednost docela procvičit – hlavně i poslechy nějakých akcentů ze Skotska a Irska a možná i z Walesu.

Co se týče mluvení, tak to už jsem vlastně…o tom už jsem mluvil předtím, že tomu bude věnovaná každá druhá hodina a vlastně budeme mluvit o tématech, která byla taky v předchozích letech u zkoušky. Jinak součástí této zkoušky je taky vlastně i popisování obrázků, jak už jsem zmínil předtím. Takže tam budu muset taky popisovat obrázky a prostě ta zkouška… stejně jako to chodí na té zkoušce, tak nějakým stejným způsobem to budeme procvičovat i tady. Takže až pak přijdu na zkoušku, tak to pro mě nebude nic nového.

Takže to je všechno, co jsme probrali. A ještě se tu podívám na nějaké poznámky. Jo a ještě tu mám vlastně, že teda budu mít dvě hodiny týdně – dvě hodiny po šedesáti minutách, což je vlastně osm hodin, osm lekcí za měsíc. Z těch osmi lekcí vlastně čtyři lekce budou zaměřené na mluvení a čtyři lekce na poslouchání a jinak domácí úkol budu dostávat každou, takže budu mít osm domácích úkolů za ten měsíc. Myslím si, že je to celkem dobře organizovaný a že, když mě povede dobře a s mým dobrým přístupem, tu zkoušku zvládnu levou zadní, protože už takhle je moje angličtina na docela dobré úrovni, ale musím si ještě vypiloval nějaké ty technické slovní spojení. Ono jde hlavně o to, že potřebuju i takovou špetku sebevědomí, abych na tu zkoušku přišel a cejtil se v pohodě. Já to znám u zkoušek z univerzity. Když jsem prostě věděl, jak to na té zkoušce chodí, tak jsem tam šel už trochu jako v pohodě a naopak, když jsem nevěděl, jak to chodí, byl jsem nervózní a prostě bylo to prostě něco jiného no.

Takže tohle bylo o mém plánu dostat tento certifikát a vlastně to bude takovej krůček k tomu, abych se pak mohl angličtinou zabývat profesionálně. Samozřejmě, že až dostanu tento certifikát, tak budu mířit dále, protože jak jsem uváděl, všechno je o těch cílech. Takže až dostanu tento, budu chtít udělat například ten certifikát CPE nebo jak už jsem mluvil v předchozím díle – státnici z angličtiny. Akorát, že bych musel chodit na přípravný kurz do školy s více lidmi a….no uvidíme, uvidíme. O tom nebudu teďka mluvit. To je třeba na nějaké z dalších videí. Každopádně, to je pro teďka všechno. Myslím si, že jsem mluvil docela dlouho a přeju vám pěkný zbytek dne. Mějte se. Čau čau.


35. Moje čtvrté video - Můj plán - soukromý kurz CAE, 20.04.2012

Čau čau čau, dnešní video bych také zaměřil angličtině. Rozhodl jsem se totiž, že chci udělat certifikát, jak jsem zmínil v předchozím videu, ale nyní se zaměřím na získání certifikátu CAE, což je certifikát z Cambridgské univerzity, který je uznávaný po celém světě a je to na úrovni C1. Chtěl jsem se zapsat do nějakýho kurzu, ale kurzy nemám moc rád – je tam plno lidí, učitel se vám nevěnuje individuálně a moc to na mě nemá efekt. Navíc ty kurzy pro přípravu na tyto zkoušky jsou docela drahé. Našel jsem si tady v Praze docela levného učitele angličtiny a vyjde mě to daleko levnějš mít s ním lekce než mít lekce v nějakém přípravném kurzu. Navíc s ním můžu začít kdykoliv a můžu si to řídit jak chci, kdežto v nějakých přípravných kurzech – tam prostě jedete, a když zmeškáte, tak máte smůlu. Tak jsem se s ním dohodnul, nejdřív jsem ho našel, pak jsem se s ním po emailu, dneska jsem se s ním setkal, měl jsem s ním meeting asi 2 hodiny a jinak, co bych o něm řekl? Je z Londýna, je mu téměř 40 let a má zkušenosti i s přípravou na různé takové zkoušky. Žije v Praze asi 2-3 roky a vlastně zabývá se tím, že učí ve firmách nebo soukromě. Já, jelikož to chci brát profesionálně, když do toho dávám ty peníze, tak jsem si včera připravil deset takových listů. Jsou to různé věci. Tady vidíte několik papírů. Je to celkem deset stránek v powerpointu a vlastně první stránka je o materiálech pro lekce…Jak říkám, já totiž chci, aby to bylo pořádně zorganizovaný – tyto lekce a nechci, aby to bylo nějaké amaterské, jako to bylo někdy předtím, když jsem míval soukromé lekce. To bylo nepřipravené, nemělo to žádnou váhu. Teďka chci prostě, aby to bylo pořádně zorganizované.

Takže na první stránce mám například ty materiály pro lekce, takže tam jsem vlastně napsal otázky, na které jsem se ho měl zeptat. Takže třeba :  jaké knížky budeme používat;jestli bych měl používat nějaké webové stránky pro tu přípravu na tu zkoušku a popřípadě jaké;  jestlimi může doporučit nějaký specifický knihy a nějaké materiály pro poslouchání. Takže on, jelikož s tím má zkušenosti, mi doporučil nějaké knihy, které vám můžu ukázat. Doporučil mi tuto knihu, se kterou budeme pracovat – je to Complete CAE Student’s booka je to včetně cédéčka. S touhle knihou budeme tedy pracovat v každé hodině. Pak mi doporučil tuto knihu – Common mistakes at CAE. Tu taky docela kupujou lidi a dále mi doporučil na gramatiku, že je dobrá tato kniha, a sice : Advanced Grammar in Use. Já vlastně tuto knížku už jsem měl doma, protože ta předchozí kniha je od Murphyho a je to Grammar in Use a je taková modrá a vlastně je to nejlepší kniha na gramatiku, co jsem kdy viděl. Já obyčejně gramatiku nemám rád, ale tato kniha je velice dobrá. A poslední knihou, kterou už jsem taky měl, je Top Tips For CAE. Tam jsou různé rady, které vám pomůžou při dělání té zkoušky. Takže to je o těch materiálech. Tak to byla první věc, kterou jsme spolu prodiskutovali.

Druhá věc je nebo byla, že jsem mu vysvětlil role, a sice roli učitele a roli studenta. Řekl jsem mu, že učitelovo role je vézt studenta a říci mu co dělat, aby dosáhl vlastně těch nejlepších výsledků, dát mu nějaké rady a nějaké tipy a nějaké domácí úkoly, aby mu pomohl vylepšit jeho angličtinu a odstranit takové ty nedostatky. Studentovo role je ta, že se musí vlastně snažit a vynaložit úsilí na to, aby dosáhl těch cílů, protože učitel může jen poradit a povzbudit, ale to úsílí je na studentu samotném, protože, jasně, mít dvě nebo tři lekce za týden prostě není dostatek – to je…tam vám může učitel jen nějakým způsobem poradit, říct jaké máte nedostatky a nějakým způsobem na tom můžete pracovat, ale jinak většinu úsilí musíte vytvořit doma.

Na další stránce je vlastně Time Management, což je…což pokládám pomalu za nejdůležitější, společně s cílema. To spolu…ono všechno spolu souvisí no, ale ten Time Management je docela důležitej. Já teda v tom moc dobrej nejsem, protože jsem chtěl studovat 4 jazyky, ale pořád mi to nějak nevychází, ale to je z toho důvodu, že si ten čas nedokážu správně rozvrhnout a o tom to všechno je. Takže je důležité, aby ten učitel si dokázal…..protože jde o to, že budeme mít 60 minut na jednu lekci a ten učitel si musí správně rozdělit čas a všechny ty aktivity, co se mají udělat, aby se to všechno splnilo, jinak je to ztráta času, protože…to už jsem zažil na nějakých hodinách předtím s jinýma soukromýma učitelema, že vlastně plno času jsme ztratili nějakým povídáním a vlastně nepřineslo mi to nic – moc moc mi to nedalo. Bylo by to stejný prostě jako kdybych si povídal s někým na internetu. Jenže já teďka potřebuju, aby mě tento učitel vedl a abych prostě dosáhl toho cíle – té zkoušky. Takže by měl ten čas, tu lekci,  prostě rozdělit efektivně, aby se všechno stihlo. Je tam vlastně pět částí – je tam: poslouchání, čtení, použití gramatiky, mluvení a psaní a prostě všechno by mělo být procvičováno a ten učitel si to musí správně rozvrhnout. To jsem mu chtěl říct, protože …aby s tím počítal, že k tomu musí mít takovýto přístup…že prostě, aby si nepřipravoval jen tak něco – „no dobře, tak probereme třeba tohleto a probereme to až to probereme…“. Prostě v tom musí být nějaká strategie. A dohodli jsme se na takovéto strategii, že třeba, dám příklad – v první lekci bude 45 minut věnovaný mluvení, a to bude obsahovat i různé typy, různé fráze a bude se mluvit o tématech, které bývají u této zkoušky a i o popisování obrázků a podobně. A vlastně třeba na té druhé hodině bude 45 minut věnované poslechům a vlastně těch 15 zbývajících minut se bude věnovat domácím úkolům, kde budu vlastně dostávat : použití gramatiky, čtení a..a ještě i poslouchání a ještě i další věci. Takže to bylo o Time Managementu.

Co se týče cílů, což je vlastně další téma, které jsem uvedl, tak…vlastně všechno je o cílech. Můj cíl tady v tom kurzu je dosáhnout toho certifikátu CAE, ale abych toho dosáhnul, musím mít nějaký menší cíle – nějaké časové kratší cíle, protože dosáhnout toho certifikátu je – to je nějakej dlouhodobej cíl…dlouhodobej prostě – bude to trvat několik měsíců než se na to připravím. Kdežto já potřebuju malé cíle, abych se vlastně k tomuto dobral. Potřebuju třeba týdenní cíle nebo prostě měsíční podobně. Třeba si musím nastavit tyto cíle a říct si třeba: no tak za měsíc musím napsat deset článků, přečíst si deset článků, poslechnout si deset různých nahrávek, a podobně. To jsem si samozřejmě teďka ještě nestanovil, ale měl bych si to stanovit, protože o tom to je – stanovit si nějaký kratší cíle – co chci třeba dosáhnout za měsíc samotný. Tak to bylo další, co jsem mu chtěl říct a jako souhlasil se mnou úplně stoprocentně.

A vlastně další téma, které jsem otevřel bylo Feedback. Prostě myslím si, že dostat feedback je velmi důležité a prostě já když třeba něco napíšu nebo řeknu, potřebuju feedback, abych věděl, jak jsem si vedl. Když budu třeba s někým mluvit třeba na Skypu – s nějakým kámošem, tak to je jedno nebo v jakýkoliv jiný situaci, ale tohleto je příprava na zkoušku a na docela obtížnou zkoušku a já potřebuju dostat feedback, abych mohl ty chyby eliminovat, takže potřebuju dostávat feedback. To byla další věc, kterou jsem mu řekl.

No a dále jsme diskutovali o jednotlivých částech té zkoušky. Takže je tam pět částí – poslechy, čtení, psaní, mluvení a použití gramatiky. Diskutovali jsme, co bych měl dělat doma a co budeme dělat na těch lekcích. Takže on mi řekl, že poslouchání a mluvení by dělal se mnou na těch lekcích samotných a čtení, psaní a použití gramatiky bych dělal doma jako domácí úkol, ale pak bych to přinesl na hodinu a věnovali bysme tomu 15 minut na každé hodině a prošli bysme si to spolu a on by mi k tomu něco řekl.

Co se týče třeba toho psaní samotného, tak jak už jsem zmínil, bude mi dávat domácí úkoly a já budu psát o různých tématech. Témata budou taková, jaká bývají u té zkoušky samotné a budou to většinou témata, co byly v předchozích letech. Jsou tam i nějaké limity slov, takže musím dodržet limity, musím používat vhodné fráze, vhodné spojení a jasně…nějaký slovíčka odborný a v tomhle tom on mě bude taky jako vézt. Budu muset používat vybraná slovíčka a tak a to je dobrý – budu dostávat feedback a on to bude i sám psát – o každém tématu, a pak to můžeme vzájemně porovnat, a pak mi to nechá a já se na to můžu po hodině podívat – na to jeho psaní.

Co se týče poslechů, tak to je možná část, která je pro studenty ta nejobtížnější v té zkoušce samotné, protože tam se..tam vlastně dávají poslouchat různá témata, třeba říkal, že jeho student tam měl téma o nějakém specifickém druhu ptáka v jižní Africe a prostě tomu je obtížné rozumět, takže v této části mají studenti nejmenší počet bodů. Já jako rozumím filmům, seriálům i rodilým mluvčím, ale je fakt,že jsem nikdy neposlouchal nebo neviděl žádné dokumenty a asi kdybych poslouchal o nějakém ptákovi nebo, já nevím, o nějakým specifickým druhu zvířete, tak bych asi taky nerozuměl. No budu muset tuto dovednost docela procvičit – hlavně i poslechy nějakých akcentů ze Skotska a Irska a možná i z Walesu.

Co se týče mluvení, tak to už jsem vlastně…o tom už jsem mluvil předtím, že tomu bude věnovaná každá druhá hodina a vlastně budeme mluvit o tématech, která byla taky v předchozích letech u zkoušky. Jinak součástí této zkoušky je taky vlastně i popisování obrázků, jak už jsem zmínil předtím. Takže tam budu muset taky popisovat obrázky a prostě ta zkouška… stejně jako to chodí na té zkoušce, tak nějakým stejným způsobem to budeme procvičovat i tady. Takže až pak přijdu na zkoušku, tak to pro mě nebude nic nového.

Takže to je všechno, co jsme probrali. A ještě se tu podívám na nějaké poznámky. Jo a ještě tu mám vlastně, že teda budu mít dvě hodiny týdně – dvě hodiny po šedesáti minutách, což je vlastně osm hodin, osm lekcí za měsíc. Z těch osmi lekcí vlastně čtyři lekce budou zaměřené na mluvení a čtyři lekce na poslouchání a jinak domácí úkol budu dostávat každou, takže budu mít osm domácích úkolů za ten měsíc. Myslím si, že je to celkem dobře organizovaný a že, když mě povede dobře a s mým dobrým přístupem, tu zkoušku zvládnu levou zadní, protože už takhle je moje angličtina na docela dobré úrovni, ale musím si ještě vypiloval nějaké ty technické slovní spojení. Ono jde hlavně o to, že potřebuju i takovou špetku sebevědomí, abych na tu zkoušku přišel a cejtil se v pohodě. Já to znám u zkoušek z univerzity. Když jsem prostě věděl, jak to na té zkoušce chodí, tak jsem tam šel už trochu jako v pohodě a naopak, když jsem nevěděl, jak to chodí, byl jsem nervózní a prostě bylo to prostě něco jiného no.

Takže tohle bylo o mém plánu dostat tento certifikát a vlastně to bude takovej krůček k tomu, abych se pak mohl angličtinou zabývat profesionálně. Samozřejmě, že až dostanu tento certifikát, tak budu mířit dále, protože jak jsem uváděl, všechno je o těch cílech. Takže až dostanu tento, budu chtít udělat například ten certifikát CPE nebo jak už jsem mluvil v předchozím díle – státnici z angličtiny. Akorát, že bych musel chodit na přípravný kurz do školy s více lidmi a….no uvidíme, uvidíme. O tom nebudu teďka mluvit. To je třeba na nějaké z dalších videí. Každopádně, to je pro teďka všechno. Myslím si, že jsem mluvil docela dlouho a přeju vám pěkný zbytek dne. Mějte se. Čau čau.