×

We gebruiken cookies om LingQ beter te maken. Als u de website bezoekt, gaat u akkoord met onze cookiebeleid.

image

Prejavy prezidenta Andreja Kisku (most translated to English), 2016-04-26 Prezident: Vláda nastupuje do extrémne zložitého obdobia

2016-04-26 Prezident: Vláda nastupuje do extrémne zložitého obdobia

Prezident: Vláda nastupuje do extrémne zložitého obdobia

Prezident Andrej Kiska v utorok vystúpil s príhovorom v Národnej rade SR po schválení programového vyhlásenia vlády:

„Požiadal som o vystúpenie v súvislosti s dôležitým rozhodnutím, ktoré ste dnes ako Národná rada Slovenskej republiky urobili. Dnes ste dokončili riadnym - ústavným spôsobom proces formovania novej vlády. Vyslovili ste vláde dôveru a urobili ste tak v čase, na ktorý by krátko po voľbách asi málokto stavil. Myslím, že toto je dobrá správa - pretože občania Slovenskej republiky očakávajú, že vláda aj parlament začnú riadne pracovať a konať. Plniť očakávania ľudí v prospech lepšieho Slovenska.

Dovoľte mi oceniť, že celý tento povolebný proces rozhodnutí prebehol demokraticky a v súlade s ústavou. Čo je iste zásluhou lídrov politických strán a predsedov poslaneckých skupín v parlamente ako aj vás, panie poslankyne a páni poslanci.

Chcem tiež vysloviť osobné prianie predsedovi parlamentu a predsedovi vlády, aby zvládli a prekonali zdravotné problémy, ktoré ich zastihli práve v tomto období. V tejto súvislosti vás chcem informovať, že naša veľmi korektná komunikácia prebiehala s oboma pánmi aj v uplynulých dňoch. Po celý čas nebol a nie je nijakým spôsobom ohrozený alebo obmedzený riadny chod ústavných orgánov. A chcem poprosiť všetkých, aj vás v tejto sále, aby sme odložili osobné spory, ktorých sú osobne predsedovia vlády a parlamentu súčasťou - a to až do obdobia, kým sa budú môcť naplno vrátiť do práce. Majú na to právo ako ľudia - a myslím, že by to tak malo byť.

Vážené dámy, vážení páni.

Bude to v prvom rade vládna koalícia, ktorá bude musieť presvedčiť občanov o tom, že rozumie odkazu, ktorý voliči poslali v parlamentných voľbách. Preto zostavila vládu a preto na seba zobrala zodpovednosť.

Ale budeme to my všetci, vrátane vás, demokratickej opozície, kto ponesieme zodpovednosť za to, čo bude témou nasledujúcich mesiacov a rokov. Či to bude politická nevraživosť, alebo to bude stav nášho zdravotníctva a presvedčivé zmeny v školstve. Či to budú osobné obvinenia, alebo krok za krokom viac poriadku a zákonnosti. Lebo od toho sa bude odvíjať, či pohneme na Slovensku s vecami, ktoré pohnúť potrebujú. Či vrátime dôveru občanov v štát, dôveru vo fungovanie demokracie. Či sa bude na Slovensku žiť lepšie. Či odvrátime ďalší nárast extrémizmu a radikalizmu.

Výsledky parlamentných volieb priniesli niektoré prekvapenia a povolebné rokovania sprevádzali emócie. Emócie sprevádzali aj vašu diskusiu o programovom vyhlásení vlády. Padali aj veľmi silné slová. Dokonca aj neslušné slová.

Želám vám, aby ste dokázali v nasledujúcom období pozorne rozlišovať povinnosť hovoriť pravdu od povzbudzovania nepriateľstva a nevraživosti a zlých emócií všeobecne. Presvedčenie o svojej pravde sa nesmie stať dôvodom na neslušnosť alebo agresivitu. Otvorenosť nemá byť hrubosť. Zdá sa mi, že metóda „na hrubé vreco hrubá záplata“ priviedla komunikáciu v politike, na sociálnych sieťach aj v parlamente veľmi často na samú hranicu únosnosti.

Myslím, že to, čo ľudí u nás trápi v každodennom živote, je aj práve nárast nevraživosti, agresivity a polarizácie medzi ľuďmi. Porozumieť týmto javom neznamená ich napodobňovať. Skúsme pochopiť dôvody, ale skúsme sa tomuto trendu postaviť. Aj tu, v parlamente, aj na sociálnych sieťach. Ak dopustíme, aby slušnosť pôsobila ako slabosť, stratíme základ súdržnosti ako spoločnosť, ako demokracia, ako štát.

Vážené dámy, vážení páni. Viac ako týždeň ste diskutovali o programovom vyhlásení vlády, ktorá nastupuje do extrémne zložitého obdobia. Pravdepodobne žiadna slovenská vláda po roku 1989 nenastupovala do takej zložitej medzinárodnej situácie, ktorá má úplne bezprostredný dopad aj na Slovensko. A možno s výnimkou vlády z roku 1998 nebola žiadna doterajšia slovenská vláda postavená pred tak silnou nevyhnutnosťou doma pridať.

Dnes ale - na rozdiel od roku 1998 - to nie je hrozba ekonomického kolapsu ani stav medzinárodnej izolácie. Dnes je to prudký pokles dôvery v štát u nás, na ktorý upozorňujem dlhodobo. Dôvery, že štát, štátna správa je tu pre ľudí a nie naopak. Rastie stále väčšia nedôvera v politiku a politikov a podstatu fungovania demokratického politického systému. Medzi ľuďmi narastá pocit, že nevieme pohnúť s niektorým problémami - vrátane rovnosti pred zákonom - a že to vyzerá, akoby chýbala vôľa s nimi pohnúť... Toto všetko prekrýva aj priaznivejšie stránky našej prítomnosti: že nikdy v histórii sa Slovensku nedarilo lepšie, že stále žijeme v najbohatšej, najbezpečnejšej, najšťastnejšej časti sveta. Stále to však nedokážeme zúročiť pre každého občana primeraným dielom. Mnoho ľudí si oprávnene kladie otázku, kedy pocítia to, že sa krajine darí, aj na svojom vlastnom živote. Na živote svojej rodiny, obce, mesta.

Môžeme viesť spory o tom, kto sa ako pričinil o nespokojnosť ľudí a nedôveru v štát. Lenže dnes už táto kritika, tento rozšírený fenomén nerozlišuje medzi stranami súčasnej koalície a opozície. Týka sa to demokratického politického systému ako takého. Toho demokratického politického systému, ktorý nám dal slobodu a obrovské možnosti, ktoré sme mnohé využili v prospech Slovenska.

Po menovaní novej vlády som sa stretol ako s vládou, tak aj so všetkými jej členmi. Chcel som sa predovšetkým uistiť, či a ako rozumieme odkazu, ktorý voliči poslali politikom a nám všetkým. A ako sa to prejaví vo vládnych plánoch.

Vidím reálnu šancu a vidím aj možnosť na zmeny v zdravotníctve, ktoré budú znamenať väčší poriadok, väčšiu transparentnosť a viac zrozumiteľný systém. Je to prvý predpoklad, aby sme sa dostali k tomu podstatnému: lepšej zdravotnej starostlivosti, zníženiu počtu zbytočných úmrtí. Obrovská kritika skorumpovaného zdravotníctva zo strany občanov je oprávnená a Slovensko má dosť prostriedkov – a do zdravotníctva aj dávame dosť prostriedkov -, aby sme s ním jasne pohli.

Chcem byť dnes optimistom, pretože si myslím, že potrebujeme realistický optimizmus. Takto pred rokom, ale ani pred polrokom asi nie každý veril, že školstvo a vzdelanie našich detí sa stane priznanou prioritou. Že o ňom budú už krátko pred voľbami hovoriť prakticky všetky politické strany jedným dychom spolu so zdravotníctvom. Že spoločenský tlak, aj tlak niektorých učiteľov toto dosiahne.

Chcem vás požiadať, nenechajme sa ukolísať každodennosťou. Bude záležať nielen na výkone vlády, ale aj na rozhodnutí vás, v parlamentnej opozícii, čomu budete venovať pozornosť – a či školstvo zostane témou na vrchole priorít.

Školstvo a vzdelávanie sme dlhodobo zanedbávali a dnes rozumieme, že nejde len o uplatnenie našich detí a konkurencieschopnosť Slovenska raz, keď naše deti dospejú. Dajme im tiež šancu, aby poznali európsku históriu, aby lepšie poznali moderné dejiny a dejiny

20. storočia, aby sa dokázali orientovať v zložitom svete. Aby nadobudli schopnosť rozlišovať medzi pravdou a výmyslom. Dobrom a zlom. Kritikou a extrémizmom. Rozhodovať sa budú sami, ale my by sme mali mať čisté svedomie, že dostali šancu rozhodovať sa informovane a správne.

Vážené dámy, vážení páni. Vidím odborné odhodlanie aj podrobné zámery vlády v oblasti justície a v boji proti korupcii a jej predchádzaniu. Chcem veriť, že vláda si plne uvedomuje vysoký stupeň nedôvery - v politickej opozícii aj v spoločnosti - v jej schopnosť tieto zámery aj uskutočniť. Myslím, že sa dôvodom týchto pochybností rozumieť dá. Ale nemyslím, že by sme mali robiť predčasné závery. Ak by totiž mali mať pesimisti aj medzi vami v tejto sále pravdu, potom politické dôsledky budú nebezpečné a dlhodobé nielen pre dnešných optimistov, ale rovnako aj

pre pesimistov. Myslím tým to, že ak by bola súčasná vláda veľmi neúspešná v očiach väčšiny občanov Slovenska, potom sa táto väčšina občanov môže v budúcich voľbách odvrátiť od dnešnej, stále ešte demokratickej väčšiny v tomto parlamente.

Nechcem dnes hovoriť dlho. O niekoľko málo týždňov - tak ako som avizoval, že to bude vždy v júni - predstúpim pred vás, Národnú radu, so správou o stave republiky.

Pri tejto príležitosti chcem dnes predovšetkým zaželať vláde, ktorá dnes dostala od Národnej rady dôveru, potrebnú súdržnosť, pretože viaceré problémy bez nej riešiť nedokáže. Súdržnosť, kde jednotliví ministri budú rozumieť, že dnešné skutočne veľké výzvy, ktorým čelíme, sa dajú vyriešiť iba spoločným, koordinovaným, nesebeckým prístupom.

Nie je totiž vecou iba jedného rezortu, aby Slovensko bolo krajinou, kde sa dobre žije nie iba tým úspešným. Aby aj ľudia menej úspešní pocítili, že štát stojí na ich strane, keď narazia na nespravodlivosť. Alebo keď sa nepriazňou osudu dostanú do problémov a potrebujú dočasne pomocnú ruku. Keď ich a niekedy aj celé rodiny postihne choroba. Keď sú viac bezmocní, pretože sú starší, a keď sú príliš bezbranní, lebo sú ešte mladí.

Slovensko má pred sebou veľké témy. A na ne nebude stačiť iba vládna koalícia. Preto sa obraciam aj na vás, vážená Národná rada, panie poslankyne a páni poslanci. Ste to aj vy, bez ohľadu na politické tričko, ktorí prispejete k tomu, čo budú veľké témy Slovenska. Čo budú priority, ktoré sa budú riešiť. A aká bude politická atmosféra na Slovensku.

Cítim to tak, že budeme potrebovať oveľa širšiu koalíciu ochotných, aby Slovensko prešlo s úspechom najbližšie roky - a aby sa nám podarilo pridať. Aby sme získali ako spoločnosť nové zanietenie. Aby takáto širšia koalícia ochotných postavila hrádzu extrémizmu a fašizmu. Aby sa Slovensku vrátila viera a optimizmus, že znovu dokážeme pridať.“

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE

2016-04-26 Prezident: Vláda nastupuje do extrémne zložitého obdobia 2016-04-26 President: the Government is entering an extremely difficult period 2016-04-26 Президент: Правительство вступает в крайне сложный период 2016-04-26 Президент: Уряд вступає у надзвичайно складний період - Глава держави

Prezident: Vláda nastupuje do extrémne zložitého obdobia

Prezident Andrej Kiska v utorok vystúpil s príhovorom v Národnej rade SR po schválení programového vyhlásenia vlády:

„Požiadal som o vystúpenie v súvislosti s dôležitým rozhodnutím, ktoré ste dnes ako Národná rada Slovenskej republiky urobili. Dnes ste dokončili riadnym - ústavným spôsobom proces formovania novej vlády. Vyslovili ste vláde dôveru a urobili ste tak v čase, na ktorý by krátko po voľbách asi málokto stavil. Myslím, že toto je dobrá správa - pretože občania Slovenskej republiky očakávajú, že vláda aj parlament začnú riadne pracovať a konať. Я думаю, що це хороша новина - адже громадяни Словацької Республіки очікують, що уряд і парламент почнуть працювати і діяти належним чином. Plniť očakávania ľudí v prospech lepšieho Slovenska. Щоб виправдати сподівання людей на кращу Словаччину.

Dovoľte mi oceniť, že celý tento povolebný proces rozhodnutí prebehol demokraticky a v súlade s ústavou. Дозвольте мені висловити вдячність за те, що весь цей процес прийняття рішень після виборів був проведений демократично і відповідно до Конституції. Čo je iste zásluhou lídrov politických strán a predsedov poslaneckých skupín v parlamente ako aj vás, panie poslankyne a páni poslanci. Це, безумовно, заслуга лідерів політичних партій та голів парламентських фракцій, а також вас, пані та панове.

Chcem tiež vysloviť osobné prianie predsedovi parlamentu a predsedovi vlády, aby zvládli a prekonali zdravotné problémy, ktoré ich zastihli práve v tomto období. V tejto súvislosti vás chcem informovať, že naša veľmi korektná komunikácia prebiehala s oboma pánmi aj v uplynulých dňoch. У цьому контексті я хотів би повідомити вам, що останніми днями ми мали дуже чесне спілкування з обома панами. Po celý čas nebol a nie je nijakým spôsobom ohrozený alebo obmedzený riadny chod ústavných orgánov. A chcem poprosiť všetkých, aj vás v tejto sále, aby sme odložili osobné spory, ktorých sú osobne predsedovia vlády a parlamentu súčasťou - a to až do obdobia, kým sa budú môcť naplno vrátiť do práce. І я просив би всіх, в тому числі і вас у цій залі, відкласти особисті суперечки, в яких особисто беруть участь прем'єр-міністри і спікери парламенту, до тих пір, поки вони не зможуть повернутися до роботи. Majú na to právo ako ľudia - a myslím, že by to tak malo byť. Вони мають на це право як люди - і я думаю, що так і повинно бути.

Vážené dámy, vážení páni.

Bude to v prvom rade vládna koalícia, ktorá bude musieť presvedčiť občanov o tom, že rozumie odkazu, ktorý voliči poslali v parlamentných voľbách. Передусім правляча коаліція повинна буде переконати громадян у тому, що вона розуміє послання, яке виборці надіслали на парламентських виборах. Preto zostavila vládu a preto na seba zobrala zodpovednosť. Саме тому вона сформувала уряд і саме тому взяла на себе відповідальність.

Ale budeme to my všetci, vrátane vás, demokratickej opozície, kto ponesieme zodpovednosť za to, čo bude témou nasledujúcich mesiacov a rokov. Či to bude politická nevraživosť, alebo to bude stav nášho zdravotníctva a presvedčivé zmeny v školstve. Či to budú osobné obvinenia, alebo krok za krokom viac poriadku a zákonnosti. Lebo od toho sa bude odvíjať, či pohneme na Slovensku s vecami, ktoré pohnúť potrebujú. Či vrátime dôveru občanov v štát, dôveru vo fungovanie demokracie. Či sa bude na Slovensku žiť lepšie. Či odvrátime ďalší nárast extrémizmu a radikalizmu.

Výsledky parlamentných volieb priniesli niektoré prekvapenia a povolebné rokovania sprevádzali emócie. Emócie sprevádzali aj vašu diskusiu o programovom vyhlásení vlády. Padali aj veľmi silné slová. Були й дуже сильні слова. Dokonca aj neslušné slová.

Želám vám, aby ste dokázali v nasledujúcom období pozorne rozlišovať povinnosť hovoriť pravdu od povzbudzovania nepriateľstva a nevraživosti a zlých emócií všeobecne. Presvedčenie o svojej pravde sa nesmie stať dôvodom na neslušnosť alebo agresivitu. Otvorenosť nemá byť hrubosť. Zdá sa mi, že metóda „na hrubé vreco hrubá záplata“ priviedla komunikáciu v politike, na sociálnych sieťach aj v parlamente veľmi často na samú hranicu únosnosti. Мені здається, що метод "товстий мішок, товстий пластир" дуже часто доводив комунікацію в політиці, в соціальних мережах і в парламенті до межі можливого.

Myslím, že to, čo ľudí u nás trápi v každodennom živote, je aj práve nárast nevraživosti, agresivity a polarizácie medzi ľuďmi. Я думаю, що в нашому повсякденному житті людей турбує також зростання ворожості, агресії та поляризації між людьми. Porozumieť týmto javom neznamená ich napodobňovať. Розуміти ці явища - не означає наслідувати їх. Skúsme pochopiť dôvody, ale skúsme sa tomuto trendu postaviť. Спробуємо розібратися в причинах, але спробуємо протистояти цій тенденції. Aj tu, v parlamente, aj na sociálnych sieťach. Тут, у парламенті, і в соціальних мережах. Ak dopustíme, aby slušnosť pôsobila ako slabosť, stratíme základ súdržnosti ako spoločnosť, ako demokracia, ako štát. Якщо ми дозволимо, щоб порядність виглядала як слабкість, ми втратимо основу для згуртованості суспільства, демократії, держави.

Vážené dámy, vážení páni. Viac ako týždeň ste diskutovali o programovom vyhlásení vlády, ktorá nastupuje do extrémne zložitého obdobia. Пані та панове. Вже більше тижня ви обговорюєте програмну заяву уряду, який вступає у надзвичайно складний період. Pravdepodobne žiadna slovenská vláda po roku 1989 nenastupovala do takej zložitej medzinárodnej situácie, ktorá má úplne bezprostredný dopad aj na Slovensko. Напевно, жоден словацький уряд з 1989 року не потрапляв у таку складну міжнародну ситуацію, яка має дуже безпосередній вплив на Словаччину. A možno s výnimkou vlády z roku 1998 nebola žiadna doterajšia slovenská vláda postavená pred tak silnou nevyhnutnosťou doma pridať. І, можливо, за винятком уряду 1998 року, жоден попередній словацький уряд не стикався з такою гострою потребою додати у себе вдома.

Dnes ale - na rozdiel od roku 1998 - to nie je hrozba ekonomického kolapsu ani stav medzinárodnej izolácie. Dnes je to prudký pokles dôvery v štát u nás, na ktorý upozorňujem dlhodobo. Сьогодні в нашій країні спостерігається різке падіння довіри до держави, на що я вже давно звертаю увагу. Dôvery, že štát, štátna správa je tu pre ľudí a nie naopak. Вірити, що держава, державна служба існує для людей, а не навпаки. Rastie stále väčšia nedôvera v politiku a politikov a podstatu fungovania demokratického politického systému. Зростає недовіра до політики та політиків, а також до характеру функціонування демократичної політичної системи. Medzi ľuďmi narastá pocit, že nevieme pohnúť s niektorým problémami - vrátane rovnosti pred zákonom - a že to vyzerá, akoby chýbala vôľa s nimi pohnúť... Toto všetko prekrýva aj priaznivejšie stránky našej prítomnosti: že nikdy v histórii sa Slovensku nedarilo lepšie, že stále žijeme v najbohatšej, najbezpečnejšej, najšťastnejšej časti sveta. Серед людей зростає відчуття, що ми не можемо просунутися в деяких питаннях - включаючи рівність перед законом - і що, схоже, не вистачає волі рухатися вперед... Все це перекриває більш позитивні аспекти нашого сьогодення: що Словаччина ніколи не жила краще в історії, що ми все ще живемо в найбагатшій, найбезпечнішій, найщасливішій частині світу. Stále to však nedokážeme zúročiť pre každého občana primeraným dielom. Однак ми все ще не можемо зробити все можливе для кожного громадянина. Mnoho ľudí si oprávnene kladie otázku, kedy pocítia to, že sa krajine darí, aj na svojom vlastnom živote. Багато людей справедливо задаються питанням, коли вони відчують, що в їхньому власному житті все добре. Na živote svojej rodiny, obce, mesta.

Môžeme viesť spory o tom, kto sa ako pričinil o nespokojnosť ľudí a nedôveru v štát. Можна сперечатися про те, хто спричинився до незадоволення людей і недовіри до держави. Lenže dnes už táto kritika, tento rozšírený fenomén nerozlišuje medzi stranami súčasnej koalície a opozície. Але сьогодні ця критика, це поширене явище, вже не робить різниці між партіями нинішньої коаліції та опозицією. Týka sa to demokratického politického systému ako takého. Toho demokratického politického systému, ktorý nám dal slobodu a obrovské možnosti, ktoré sme mnohé využili v prospech Slovenska.

Po menovaní novej vlády som sa stretol ako s vládou, tak aj so všetkými jej členmi. Після призначення нового уряду я зустрівся як з урядом, так і з усіма його членами. Chcel som sa predovšetkým uistiť, či a ako rozumieme odkazu, ktorý voliči poslali politikom a nám všetkým. Перш за все, я хотів переконатися, що і як ми розуміємо послання, яке виборці надіслали політикам і всім нам. A ako sa to prejaví vo vládnych plánoch. І як це буде відображено в планах уряду.

Vidím reálnu šancu a vidím aj možnosť na zmeny v zdravotníctve, ktoré budú znamenať väčší poriadok, väčšiu transparentnosť a viac zrozumiteľný systém. Je to prvý predpoklad, aby sme sa dostali k tomu podstatnému: lepšej zdravotnej starostlivosti, zníženiu počtu zbytočných úmrtí. Це перша передумова для того, щоб перейти до найнеобхіднішого: кращої охорони здоров'я, зменшення кількості непотрібних смертей. Obrovská kritika skorumpovaného zdravotníctva zo strany občanov je oprávnená a Slovensko má dosť prostriedkov – a do zdravotníctva aj dávame dosť prostriedkov -, aby sme s ním jasne pohli. Величезна критика корумпованої системи охорони здоров'я з боку громадян є виправданою, і Словаччина має достатньо ресурсів - і ми вкладаємо достатньо ресурсів у систему охорони здоров'я - щоб чітко просувати її вперед.

Chcem byť dnes optimistom, pretože si myslím, že potrebujeme realistický optimizmus. Takto pred rokom, ale ani pred polrokom asi nie každý veril, že školstvo a vzdelanie našich detí sa stane priznanou prioritou. Тому ще рік тому, та навіть півроку тому, напевно, не всі вірили, що освіта і виховання наших дітей стане визнаним пріоритетом. Že o ňom budú už krátko pred voľbami hovoriť prakticky všetky politické strany jedným dychom spolu so zdravotníctvom. Що практично всі політичні партії будуть говорити про це на одному диханні незадовго до виборів, разом з охороною здоров'я. Že spoločenský tlak, aj tlak niektorých učiteľov toto dosiahne. Що соціальний тиск, навіть тиск з боку деяких вчителів досягне цього.

Chcem vás požiadať, nenechajme sa ukolísať každodennosťou. Я хочу попросити вас, не давайте себе заколисувати буденністю. Bude záležať nielen na výkone vlády, ale aj na rozhodnutí vás, v parlamentnej opozícii, čomu budete venovať pozornosť – a či školstvo zostane témou na vrchole priorít. Це залежатиме не лише від діяльності уряду, але й від вашого рішення, як парламентської опозиції, на що ви будете звертати увагу - і чи залишиться освіта пріоритетним питанням.

Školstvo a vzdelávanie sme dlhodobo zanedbávali a dnes rozumieme, že nejde len o uplatnenie našich detí a konkurencieschopnosť Slovenska raz, keď naše deti dospejú. Ми довго нехтували освітою, а сьогодні розуміємо, що йдеться не лише про працевлаштування наших дітей і конкурентоспроможність Словаччини, коли наші діти виростуть. Dajme im tiež šancu, aby poznali európsku históriu, aby lepšie poznali moderné dejiny a dejiny Давайте також дамо їм шанс пізнати європейську історію, краще пізнати сучасну історію та історію

20\\. storočia, aby sa dokázali orientovať v zložitom svete. століття, щоб вміти орієнтуватися в складному світі. Aby nadobudli schopnosť rozlišovať medzi pravdou a výmyslom. Набути вміння відрізняти правду від вигадки. Dobrom a zlom. Kritikou a extrémizmom. Rozhodovať sa budú sami, ale my by sme mali mať čisté svedomie, že dostali šancu rozhodovať sa informovane a správne. Вони будуть приймати власні рішення, але ми повинні мати чисте сумління, що їм було надано шанс зробити усвідомлений і правильний вибір.

Vážené dámy, vážení páni. Vidím odborné odhodlanie aj podrobné zámery vlády v oblasti justície a v boji proti korupcii a jej predchádzaniu. Пані та панове. Я бачу як професійну відданість, так і детальні наміри Уряду у сфері правосуддя та боротьби з корупцією і запобігання їй. Chcem veriť, že vláda si plne uvedomuje vysoký stupeň nedôvery - v politickej opozícii aj v spoločnosti - v jej schopnosť tieto zámery aj uskutočniť. Я хочу вірити, що уряд повністю усвідомлює високий ступінь недовіри - як у політичній опозиції, так і в суспільстві - до його здатності реалізувати ці наміри. Myslím, že sa dôvodom týchto pochybností rozumieť dá. Думаю, причини цих сумнівів можна зрозуміти. Ale nemyslím, že by sme mali robiť predčasné závery. Але я не думаю, що ми повинні робити поспішні висновки. Ak by totiž mali mať pesimisti aj medzi vami v tejto sále pravdu, potom politické dôsledky budú nebezpečné a dlhodobé nielen pre dnešných optimistov, ale rovnako aj

pre pesimistov. Myslím tým to, že ak by bola súčasná vláda veľmi neúspešná v očiach väčšiny občanov Slovenska, potom sa táto väčšina občanov môže v budúcich voľbách odvrátiť od dnešnej, stále ešte demokratickej väčšiny v tomto parlamente.

Nechcem dnes hovoriť dlho. O niekoľko málo týždňov - tak ako som avizoval, že to bude vždy v júni - predstúpim pred vás, Národnú radu, so správou o stave republiky. Через кілька тижнів - як я вже оголосив, що це завжди буде в червні - я виступатиму перед вами, Національною радою, з Посланням про становище Республіки.

Pri tejto príležitosti chcem dnes predovšetkým zaželať vláde, ktorá dnes dostala od Národnej rady dôveru, potrebnú súdržnosť, pretože viaceré problémy bez nej riešiť nedokáže. Користуючись нагодою, я хотів би насамперед побажати Уряду, який сьогодні отримав довіру Національної ради, необхідної згуртованості, оскільки без неї він не зможе вирішити багато проблем. Súdržnosť, kde jednotliví ministri budú rozumieť, že dnešné skutočne veľké výzvy, ktorým čelíme, sa dajú vyriešiť iba spoločným, koordinovaným, nesebeckým prístupom. Згуртованість, коли окремі служителі розумітимуть, що справді великі виклики, з якими ми стикаємося сьогодні, можуть бути вирішені лише спільним, скоординованим, безкорисливим підходом.

Nie je totiž vecou iba jedného rezortu, aby Slovensko bolo krajinou, kde sa dobre žije nie iba tým úspešným. Aby aj ľudia menej úspešní pocítili, že štát stojí na ich strane, keď narazia na nespravodlivosť. Alebo keď sa nepriazňou osudu dostanú do problémov a potrebujú dočasne pomocnú ruku. Keď ich a niekedy aj celé rodiny postihne choroba. Keď sú viac bezmocní, pretože sú starší, a keď sú príliš bezbranní, lebo sú ešte mladí.

Slovensko má pred sebou veľké témy. A na ne nebude stačiť iba vládna koalícia. Preto sa obraciam aj na vás, vážená Národná rada, panie poslankyne a páni poslanci. Ste to aj vy, bez ohľadu na politické tričko, ktorí prispejete k tomu, čo budú veľké témy Slovenska. Čo budú priority, ktoré sa budú riešiť. A aká bude politická atmosféra na Slovensku.

Cítim to tak, že budeme potrebovať oveľa širšiu koalíciu ochotných, aby Slovensko prešlo s úspechom najbližšie roky - a aby sa nám podarilo pridať. Aby sme získali ako spoločnosť nové zanietenie. Aby takáto širšia koalícia ochotných postavila hrádzu extrémizmu a fašizmu. Aby sa Slovensku vrátila viera a optimizmus, že znovu dokážeme pridať.“