×

Używamy ciasteczek, aby ulepszyć LingQ. Odwiedzając stronę wyrażasz zgodę na nasze polityka Cookie.

image

Prejavy prezidenta Andreja Kisku (most translated to English), 2015-10-07 Príhovor pred poslancami NR k téme pozícia Slovenska v Európe (1)

2015-10-07 Príhovor pred poslancami NR k téme pozícia Slovenska v Európe (1)

Príhovor pred poslancami Národnej rady k téme pozícia Slovenska v Európe

Prezident vystúpil s príhovorom pred poslancami v Národnej rade

Niekoľko posledných mesiacov a týždňov sa energia slovenskej domácej aj zahraničnej politiky sústredila na zápas proti prerozdeleniu utečencov, ktorí prišli do Európy v obrovských počtoch. U nás doma bola táto politická energia venovaná predovšetkým posilňovaniu a potvrdzovaniu vnútropolitickej jednoty proti takzvaným povinným kvótam. V rokovaniach s našimi európskymi partnermi to bolo úsilie takéto rozhodnutie neprijímať, prípadne ho zablokovať. Pred niekoľkými dňami sa Slovensko napokon ocitlo v absolútnej menšine európskych štátov - a pri rozhodovaní o tejto otázke neuspelo.

Požiadal som o vystúpenie pred vami, vážené panie poslankyne a páni poslanci, pretože považujem za svoju povinnosť pri tejto príležitosti hovoriť o tom, čo má pre našu krajinu aj podstatne širší rozmer.

Za posledné štvrťstoročie od pádu železnej opony zažila Európa aj globálny svet niekoľko vážnych kríz. Ale vo svojej zložitosti a neistote je svet v tomto čase znepokojujúco nestabilnejší ako počas života väčšiny z nás. A preto chcem povedať, že podľa môjho názoru v takomto svete je pre dnešné Slovensko životne dôležité nielen členstvo v Európskej únii a Aliancii. Ale je životným záujmom Slovenska mať skutočných priateľov a spojencov, ktorí nám môžu dôverovať tak, ako chceme dôverovať my im.

Chcem dnes v tejto veci osloviť vás, parlament Slovenskej republiky, a prostredníctvom vás aj politické strany, ktoré reprezentujete a ktoré sa budú zakrátko uchádzať o hlasy občanov vo voľbách.

O našej budúcnosti – o lepšom alebo horšom živote ľudí na Slovensku, ako aj o našej dlhodobej národnej bezpečnosti – sa totiž rozhoduje najskôr tu, u nás doma, na Slovensku. Nie sú a nebudú to iba písané medzinárodné zmluvy, ktoré robia naozaj dobrých priateľov a spoľahlivých spojencov a ktorých dodržiavanie by sme mali považovať za samozrejmosť.

Som presvedčený, že to, čo stojí aj nad všetkými zmluvnými vzťahmi, nad všetkými formálnymi záväzkami, nad zapísanými a podpísanými garanciami... - to je schopnosť porozumieť vážnosti chvíle. Kedy nejde o momentálnu prestíž ani o nejakú jednotlivosť. Kedy ide o silu a svedectvo spolupatričnosti, o silu a svedectvo dôvery - počas kríz, alebo pri zložitých rozhodnutiach.

Už viackrát som povedal svoj názor, že v diskusii o migračnej kríze, ktorú u nás na Slovensku vedieme už niekoľko mesiacov, ide aj o srdce a charakter Slovenska. Predovšetkým o to išlo a stále ide - veď inak Slovensko v tejto kríze doteraz nebolo bezprostredne ani vážne skúšané takým spôsobom ako niektoré iné európske krajiny, vrátane našich susedov Maďarska a Rakúska, alebo nášho najdôležitejšieho ekonomického partnera Nemecka.

Viackrát som tiež povedal, že podľa môjho názoru Slovensko má kapacitu pomôcť. Že prijatie niekoľko sto alebo aj tisíc ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím by bolo v silách Slovenska. Myslím, že by to bolo aj prijateľné pre väčšinu našich občanov, ak by sme im takéto rozhodnutie pokojne, presne a spoločne vysvetľovali. Nešlo by o žiadne ohrozenie Slovenska, ani by to nemalo nijaký vplyv na lepší alebo horší život ľudí na Slovensku.

Pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou a násilím u nás ponúkli mnohé združenia aj jednotlivci, kresťanské aj iné organizácie. Iniciatívne, spontánne a veľakrát bez publicity. Vo verejnej diskusii sa ale od počiatku stretli aj krajné názory a vzájomné obviňovanie. Inštinkt ľudskosti bol obviňovaný z naivity, a z opačnej strany často aj normálny prirodzený ľudský strach našich občanov z neznámeho dostával nálepku xenofóbie a extrémizmu.

Dovoľte mi ale povedať, že zvlášť v politickej diskusii podľa mňa zaznieval až príliš silno taký tón, ktorý tento strach zo všetkých migrantov povzbudzoval. Od bezprostrednej bezpečnostnej hrozby, ktorú by vraj predstavovalo prijatie niekoľko sto alebo tisíc ľudí utekajúcich pred vojnou. Až po necitlivosť a podsúvanie názoru, akoby takmer všetci migranti boli ekonomickí špekulanti a do Európy prichádzajú len kvôli pohodlnejšiemu životu. Niekedy sa mi tiež zdalo, že debatu o našom srdci a našom vlastnom príspevku nahradilo poučovanie iných štátov a celej Európy, kde zlyhali a čo by mali teraz robiť. A aj rozumné názory, že prekryl celkový prevládajúci dojem - pred našou domácou aj európskou verejnosťou -, že ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím Slovensko jednoducho nechce.

Považujem za dôležité hovoriť aj o dôvodoch, prečo podľa môjho názoru slovenská pozícia prehrala súboj proti mechanizmu prerozdelenia 120-tisíc ľudí z Talianska a Grécka, ktorí do Európy utiekli pred vojnou a prenasledovaním. Prečo sme si, podľa môjho názoru, zle zapli prvý gombík v tejto migračnej kríze, ktorá pred celú Európsku úniu nadlho postaví ešte veľa nových otázok, aké sme si doteraz nemuseli klásť, a rozhodnutí, ktoré sme doteraz nepotrebovali robiť.

Nielen u nás na Slovensku, ale ani nikto v Európe nikdy nenazýval mechanizmus takzvaných kvót riešením migračnej krízy. O tom spor nikdy nebol. V situácii, kedy do Európy v posledných mesiacoch prišli státisíce ľudí a nikto neočakáva rýchlu zmenu tohto trendu, si nikto nemohol myslieť a netvrdil, že prerozdelenie najskôr 40-tisíc a teraz 120-tisíc ľudí predstavuje riešenie.

Myslím si, že slovenská zahraničná politika prehrala súboj o takzvané povinné kvóty v Európe preto, lebo dostatočne nezvážila dve podstatné veci.

Iste si pamätáte, že som tu pred vami v júni vo svoje Správe o stave republiky označil tento administratívny prerozdeľovací mechanizmus za nešťastný nápad. A prihováral som sa za to, aby Slovensko ponúklo pomoc dobrovoľne a iniciatívne, v súlade s možnosťami a kapacitami, ktoré u nás máme.

Za nešťastné a neprimerané som považoval už samotné slovo „kvóty“, ktoré sa zaužívalo. Veď nehovoríme o tovaroch na pultoch potravín, ani o pesničkách v rádiu. Hovoríme predsa o živých ľuďoch. O mužoch, ženách, deťoch, ktorí k nám do Európy utiekli a utekajú pred smrťou, násilím, prenasledovaním. Možno sa nám na Slovensku zdalo, že výraz „povinné kvóty“ akoby úplne odľudštil nešťastie konkrétnych ľudských bytostí. Lenže vo väčšine Európy nie.

Aj tam - vo väčšine Európy - si jej obyvatelia a politickí lídri uvedomujú, že v tejto ľudskej vlne sú aj migranti ekonomickí. A že ich nie je málo. Že ich všetkých nedokážeme ani nechceme prijať. Že ich musíme dokázať registrovať a tých, ktorí nespĺňajú dôvody na udelenie azylu, vracať do ich domovských bezpečných krajín.

Napriek tomu vo väčšine Európy ani úradnícky výraz kvóty neprekryl jeho ľudský a humanitárny rozmer v tomto konkrétnom prípade. Vo väčšine Európy si jej obyvatelia aj politickí lídri stále myslia, že máme a musíme pomôcť ľuďom, ktorí do Európy utekajú pred vojnou a násilím a ktorí tu už sú. Že takú povinnosť máme - a že na to máme aj možnosti. Pre väčšinu Európy aj jej politických lídrov zostal za nepekným výrazom „kvóty“ - človek. A pod číslami kvót zostali - živé ľudské bytosti.

Myslím, že tento ľudský humanitárny rozmer, túto emóciu sme jednoducho podcenili. A keď Slovensko v júli oznámilo - ešte na dobrovoľnej báze - prijatie 100 ľudí z celkového počtu 40-tisíc, stratili sme sympatie vo väčšine Európy a stratili sme porozumenie a pochopenie aj pre každý rozumný argument. Slovensko sa stalo objektom uťahovania a zosmiešňovania európskych a svetových médií. Akoby sa zo slovenskej pozície vytratil človek - a hodnota ľudskej bytosti. Bez ohľadu na pôvod, národnosť, vierovyznanie, vek alebo sociálne postavenie človeka.

Podľa môjho názoru - podľa môjho presvedčenia - musí mať aj dnes a kedykoľvek politika aj tento humanistický rozmer. Pokiaľ sa politika zúži len na pojem záujmy, od toho je už len kúsok k egoizmu, a na tomto princípe jednotná Európa nemá budúcnosť. Hovorí sa tiež, že menšie štáty - a často to počuť aj u nás a v tomto našom regióne strednej Európy -, že by sme sa mali správať predovšetkým rozumne, aby sme si ochránili naše záujmy. To je určite pravda. Ale rozumne v skutočnosti znamená, že musíme vedieť prejaviť srdce a charakter v situáciách krízových.

Druhým dôvodom, prečo podľa môjho názoru naša európska politika a slovenská pozícia prehrala boj proti prerozdeleniu 120-tisíc utečencov, bolo nepochopenie druhého -rovnako vážneho - významu takzvaných kvót. A tým je solidarita medzi našimi európskymi štátmi navzájom, vo chvíli asi najvážnejšej krízy pravidiel od vzniku Európskej únie.

Je nám azda jasné, že žiadna európska krajina ani jej lídri si nemysleli a nemyslia, že by problémy najviac zasiahnutých krajín spasilo prerozdelenie niekoľko tisíc ľudí, ktorí by pripadli štátom odmietajúcim mechanizmus prerozdelenia. Alebo že by práve príspevok našich krajín, vrátane Slovenska, nejakým podstatným spôsobom uľahčil situáciu krajinám, kam prichádzajú desaťtisíce alebo státisíce ľudí.

Rovnako pripúšťam, že nielen Európska komisia, ale aj väčšina európskych lídrov si uvedomovali, že sme sa Európa ako celok pridlho len prizerali tomu, čo sa deje. Že sa Európa niekoľko mesiacov ako celok viac-menej len prizerala začiatku vážnej migračnej vlny. A že dnes, kedy si už rozmer toho všetkého azda všetci v Európe uvedomujeme - keď si uvedomujeme rozmer ťažkých rozhodnutí, na ktorých sa budeme musieť dohodnúť - že Európa ako celok potrebovala vyslať signál. Teda nie iba ako konkrétnu pomoc krajinám, ktoré ju potrebujú, ale aj voči sebe navzájom. Isteže nie ako riešenie migračnej krízy. Ale ako signál, že chceme a vieme konať solidárne, spoločne. Európske štáty voči sebe navzájom, aj ako signál všetkým občanom naprieč Európskou úniou.

Domnievam sa, že toto bol dôvod, pre ktorý aj predstavitelia väčšiny štátov odmietajúcich takzvané dočasné kvóty - a ešte pred ich schvaľovaním - oznámili pripravenosť prijať dokonca väčší počet ľudí, než predpokladaný počet v takzvaných kvótach. Pretože si uvedomovali, že žiadna finančná alebo iná ponuka nemôže v danej chvíli rovnocenne nahradiť toto gesto.

Domnievam sa, že preto predstavitelia viacerých krajín kritizujúcich a odmietajúcich takzvané dočasné kvóty hneď bezprostredne po ich schválení Radou ministrov Európskej únie oznámili, že budú rozhodnutie rešpektovať. Pretože chcú dodržiavať európske právo a uvedomujú si, že nesúhlas časti verejnosti, alebo aj osobné vnútropolitické ťažkosti lídrov sú v skutočnosti nepodstatné - že sú nepodstatné oproti vážnym rozhodnutiam a oproti veciam, aké pred Európou ešte sú v čase najbližších týždňov a mesiacov. A pretože sa na nich chcú podieľať s váhou, rešpektom a úctou - ako krajiny a ich predstavitelia, ktorí sú si vedomízmluvných záväzkov, aj vážnosti situácie pre budúcnosť a jednotu celej Európy, v tomto pre nás Európanov vážnom období.

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci.

Keď som nastupoval do úradu prezidenta, vychádzal som z toho, že naše najdôležitejšie medzinárodné zmluvy a záväzky - a v širšom zmysle aj naša zahraničná a európska politika - sú principiálne ustálenou a pevne ukotvenou oblasťou všeobecne rešpektovaného demokratického štátu, akým je Slovensko. Vychádzal som z toho, že zahraničná politika má rovnaký cieľ ako domáca - zaistiť na Slovensku lepšie podmienky na život dnes a dobrú perspektívu zajtra. Predovšetkým prosperitu pre ľudí a bezpečnosť. Vychádzal som z toho, že Slovensko dodržiava pravidlá a má silných priateľov a verných spojencov. Že sme štátom, ktorý sa teší konsenzuálnej zahraničnej politike naprieč relevantným politickým spektrom. Jednoducho povedané, že v tejto oblasti nastupujem do 1. triedy dobre rozbehnutého vlaku.

Opakovanú tézu v mojich podkladoch od našich diplomatov na rokovania s predstaviteľmi iných krajín, že naše vzťahy sú „bezproblémové a nie sú v nich žiadne otvorené otázky“, som nepovažoval za frázu. Rád som venoval pozornosť aj konkrétnym možnostiam, ktoré by vzťahy Slovenska posilnili a priniesli by úžitok našim občanom. Po nástupe do úradu - a pri každej takejto príležitosti - som ľuďom, ktorí plnia úlohy zahraničnej politiky, kládol otázky o jasných, vyargumentovaných a realistických cieľoch, aké chceme a vieme dosiahnuť. Voči jednotlivým krajinám, aj voči regiónom alebo zoskupeniam, ktorých sme členmi alebo partnermi. Nie vždy som dostával a dostávam odpovede, ktoré by všeobecne formulované strategické záujmy Slovenska rozmenili na drobné, na konkrétne dosiahnuteľné ciele.

Kládol som tiež otázky, ako sme dokázali posilniť naše záujmy v tých regiónoch a štátoch, v prospech ktorých sa Slovensko viac než inde angažovalo a angažuje. Alebo kde urobili kus roboty a Slovensku dobré meno slovenskí experti. Či dokážeme rovnako dobre ako naši susedia a ďalší partneri nadviazať na politickú angažovanosť aj ekonomicky: novými kontraktmi a novými príležitosťami. Napríklad koľkokrát a ako premenilo Slovensko na príležitosť svoju prítomnosť v krízových regiónoch ako Irak, Afganistan, Cyprus, Bosna alebo celá oblasť západného Balkánu.

Odpovede bývajú skôr vyhýbavé. A nie je to preto, že by slovenská diplomacia nemala aj vynikajúcich predstaviteľov. Určite má, je ich dosť - a mnohých z nich ocenilo a stále oceňuje medzinárodné spoločenstvo dokonca významnými pozíciami.

Často o tom hovorím s ministrom zahraničných vecí, u ktorého vidím, že si to uvedomuje a má záujem to zmeniť. Pripisujem túto našu slabinu tomu, že sme sa zatiaľ nenaučili niektoré veci robiť. Ako využiť to, čo robíme dnes, na príležitosť zajtra. Ako spojiť sily vlády, parlamentu, vládnych agentúr, podnikateľov, mimovládneho sektora - a všeobecné formulácie o záujmoch, a potom konkrétne prípady slovenskej angažovanosti viac a častejšie premeniť aj na ekonomické projekty. Videl som a vidím možnosti prezidenta nielen k tomu nabádať, ale k tomu aj prispievať.

Od júna minulého roku sa však stalo viacero vecí, pri ktorých som si musel položiť otázku, či sa nám v posledných rokoch nestáva pričasto, že sa pri vážnych európskych témach Slovensko dostáva do otvorených sporov s našimi kľúčovými spojencami. A často aj s tými členskými krajinami, ktoré sami označujeme za lídrov Európskej únie a našich strategických partnerov. Čo by samé osebe nebol problém, ak by bolo zároveň jasné, aký zahraničnopolitický a európsky záujem Slovenska tým v tej-ktorej chvíli sledujeme.

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE

2015-10-07 Príhovor pred poslancami NR k téme pozícia Slovenska v Európe (1) 2015-10-07 Speech to the Members of the National Assembly on the position of Slovakia in Europe (1) 2015-10-07 Виступ перед депутатами Національних зборів про позицію Словаччини в Європі (1)

Príhovor pred poslancami Národnej rady k téme pozícia Slovenska v Európe

Prezident vystúpil s príhovorom pred poslancami v Národnej rade |||a speech|||||

Niekoľko posledných mesiacov a týždňov sa energia slovenskej domácej aj zahraničnej politiky sústredila na zápas proti prerozdeleniu utečencov, ktorí prišli do Európy v obrovských počtoch. ||||||||||||||||the redistribution of|||||||| U nás doma bola táto politická energia venovaná predovšetkým posilňovaniu a potvrdzovaniu vnútropolitickej jednoty proti takzvaným povinným kvótam. |||||||||||confirming|internal political||||mandatory| V rokovaniach s našimi európskymi partnermi to bolo úsilie takéto rozhodnutie neprijímať, prípadne ho zablokovať. |||||||||||not to accept||| У переговорах з нашими європейськими партнерами йшлося про те, щоб не ухвалювати таке рішення або заблокувати його. Pred niekoľkými dňami sa Slovensko napokon ocitlo v absolútnej menšine európskych štátov - a pri rozhodovaní o tejto otázke neuspelo. ||||||||||||||||||failed Кілька днів тому Словаччина остаточно опинилася в абсолютній меншості європейських держав - і не змогла прийняти рішення з цього питання.

Požiadal som o vystúpenie pred vami, vážené panie poslankyne a páni poslanci, pretože považujem za svoju povinnosť pri tejto príležitosti hovoriť o tom, čo má pre našu krajinu aj podstatne širší rozmer. Я попросив слова для виступу перед вами, шановні члени, тому що вважаю своїм обов'язком з цієї нагоди говорити про те, що має набагато ширший вимір для нашої країни.

Za posledné štvrťstoročie od pádu železnej opony zažila Európa aj globálny svet niekoľko vážnych kríz. ||quarter of a century|||||||||||| Ale vo svojej zložitosti a neistote je svet v tomto čase znepokojujúco nestabilnejší ako počas života väčšiny z nás. ||||||||||||more unstable|||||| Але у своїй складності та невизначеності світ зараз тривожно нестабільніший, ніж протягом більшої частини нашого життя. A preto chcem povedať, že podľa môjho názoru v takomto svete je pre dnešné Slovensko životne dôležité nielen členstvo v Európskej únii a Aliancii. І саме тому я хочу сказати, що, на мою думку, в такому світі для Словаччини сьогодні життєво важливим є не лише членство в Європейському Союзі та Альянсі. Ale je životným záujmom Slovenska mať skutočných priateľov a spojencov, ktorí nám môžu dôverovať tak, ako chceme dôverovať my im.

Chcem dnes v tejto veci osloviť vás, parlament Slovenskej republiky, a prostredníctvom vás aj politické strany, ktoré reprezentujete a ktoré sa budú zakrátko uchádzať o hlasy občanov vo voľbách. |||||||||||||||||you represent||||||||||| Сьогодні я хотів би звернутися до вас, Парламенту Словацької Республіки, а через вас також до політичних партій, які ви представляєте і які незабаром змагатимуться за голоси громадян на виборах.

O našej budúcnosti – o lepšom alebo horšom živote ľudí na Slovensku, ako aj o našej dlhodobej národnej bezpečnosti – sa totiž rozhoduje najskôr tu, u nás doma, na Slovensku. Nie sú a nebudú to iba písané medzinárodné zmluvy, ktoré robia naozaj dobrých priateľov a spoľahlivých spojencov a ktorých dodržiavanie by sme mali považovať za samozrejmosť. |||||||||||||||reliable|||||||||| Не тільки письмові міжнародні договори роблять нас справді добрими друзями і надійними союзниками, і ми повинні сприймати їх як належне і дотримуватися їх, як само собою зрозуміле.

Som presvedčený, že to, čo stojí aj nad všetkými zmluvnými vzťahmi, nad všetkými formálnymi záväzkami, nad zapísanými a podpísanými garanciami... - to je schopnosť porozumieť vážnosti chvíle. |||||||||contractual||||formal|||the written||signed|guarantees|||||| Kedy nejde o momentálnu prestíž ani o nejakú jednotlivosť. |||current|||||individuality Kedy ide o silu a svedectvo spolupatričnosti, o silu a svedectvo dôvery - počas kríz, alebo pri zložitých rozhodnutiach.

Už viackrát som povedal svoj názor, že v diskusii o migračnej kríze, ktorú u nás na Slovensku vedieme už niekoľko mesiacov, ide aj o srdce a charakter Slovenska. Predovšetkým o to išlo a stále ide - veď inak Slovensko v tejto kríze doteraz nebolo bezprostredne ani vážne skúšané takým spôsobom ako niektoré iné európske krajiny, vrátane našich susedov Maďarska a Rakúska, alebo nášho najdôležitejšieho ekonomického partnera Nemecka. Перш за все, це було і залишається головним - інакше Словаччина не зазнала негайного або серйозного випробування цією кризою так само, як деякі інші європейські країни, включаючи наших сусідів Угорщину та Австрію, або нашого найважливішого економічного партнера Німеччину.

Viackrát som tiež povedal, že podľa môjho názoru Slovensko má kapacitu pomôcť. Я також кілька разів говорив, що, на мою думку, Словаччина може допомогти. Že prijatie niekoľko sto alebo aj tisíc ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím by bolo v silách Slovenska. ||||||||||||||was||| Myslím, že by to bolo aj prijateľné pre väčšinu našich občanov, ak by sme im takéto rozhodnutie pokojne, presne a spoločne vysvetľovali. ||||||acceptable|||||||||||||||explained Я думаю, що більшість наших громадян також сприйняли б таке рішення, якби ми спокійно, коректно і спільно пояснили їм це рішення. Nešlo by o žiadne ohrozenie Slovenska, ani by to nemalo nijaký vplyv na lepší alebo horší život ľudí na Slovensku.

Pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou a násilím u nás ponúkli mnohé združenia aj jednotlivci, kresťanské aj iné organizácie. ||fleeing||||||||||||||| Багато об'єднань і приватних осіб, християнських та інших організацій, запропонували допомогу людям, які тікають від війни і насильства в нашій країні. Iniciatívne, spontánne a veľakrát bez publicity. |||||publicity Vo verejnej diskusii sa ale od počiatku stretli aj krajné názory a vzájomné obviňovanie. |||||||||extreme||||blame Inštinkt ľudskosti bol obviňovaný z naivity, a z opačnej strany často aj normálny prirodzený ľudský strach našich občanov z neznámeho dostával nálepku xenofóbie a extrémizmu. |||||naivety||||||||||||||||label||| Інстинкт людяності звинувачують у наївності, а з іншого боку, нормальний природний людський страх наших громадян перед невідомим часто називають ксенофобією та екстремізмом.

Dovoľte mi ale povedať, že zvlášť v politickej diskusii podľa mňa zaznieval až príliš silno taký tón, ktorý tento strach zo všetkých migrantov povzbudzoval. |||||||||||sounded|||||||||||| Дозвольте мені, однак, сказати, що, особливо в політичних дебатах, я вважаю, що був занадто сильний тон, який заохочував цей страх перед усіма мігрантами. Od bezprostrednej bezpečnostnej hrozby, ktorú by vraj predstavovalo prijatie niekoľko sto alebo tisíc ľudí utekajúcich pred vojnou. Подалі від безпосередньої загрози безпеці, яку нібито може становити прийняття кількох сотень чи тисяч людей, що втікають від війни. Až po necitlivosť a podsúvanie názoru, akoby takmer všetci migranti boli ekonomickí špekulanti a do Európy prichádzajú len kvôli pohodlnejšiemu životu. ||insensitivity||submitting|||||||||||||||more comfortable| До нечутливості, до того, що майже всі мігранти є економічними спекулянтами і приїжджають до Європи лише заради більш комфортного життя. Niekedy sa mi tiež zdalo, že debatu o našom srdci a našom vlastnom príspevku nahradilo poučovanie iných štátov a celej Európy, kde zlyhali a čo by mali teraz robiť. |||||||||||||||the instruction of||||||||||||| Мені також іноді здавалося, що дебати про наше власне серце і наш власний внесок були замінені повчаннями іншим країнам і всій Європі про те, де вони зазнали невдачі і що вони повинні робити тепер. A aj rozumné názory, že prekryl celkový prevládajúci dojem - pred našou domácou aj európskou verejnosťou -, že ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím Slovensko jednoducho nechce. |||||he covered||||||||||||||||||| А також обґрунтовані думки, що він висвітлив загальне переважаюче враження - перед нашою внутрішньою та європейською громадськістю - про те, що Словаччина просто не хоче приймати людей, які тікають від війни та насильства.

Považujem za dôležité hovoriť aj o dôvodoch, prečo podľa môjho názoru slovenská pozícia prehrala súboj proti mechanizmu prerozdelenia 120-tisíc ľudí z Talianska a Grécka, ktorí do Európy utiekli pred vojnou a prenasledovaním. |||||||||||||||||redistribution|||||||||||||| Важливо також поговорити про причини, чому, на мою думку, словацька позиція програла битву проти механізму перерозподілу 120 000 осіб з Італії та Греції, які втекли до Європи, рятуючись від війни та переслідувань. Prečo sme si, podľa môjho názoru, zle zapli prvý gombík v tejto migračnej kríze, ktorá pred celú Európsku úniu nadlho postaví ešte veľa nových otázok, aké sme si doteraz nemuseli klásť, a rozhodnutí, ktoré sme doteraz nepotrebovali robiť. ||||||wrong||||||||||||||||||||we|||we didn't have to|||||||we didn't need| Чому ми, на мою думку, неправильно увімкнули першу кнопку в цій міграційній кризі, яка ще довго ставитиме перед усім Європейським Союзом багато нових питань, які нам ще не доводилося ставити перед собою, і рішень, які нам ще не доводилося ухвалювати.

Nielen u nás na Slovensku, ale ani nikto v Európe nikdy nenazýval mechanizmus takzvaných kvót riešením migračnej krízy. |||||||||||has called|||||| Не тільки тут, у Словаччині, але й ніхто в Європі ніколи не називав механізм так званих квот вирішенням міграційної кризи. O tom spor nikdy nebol. Про це ніколи не було жодних суперечок. V situácii, kedy do Európy v posledných mesiacoch prišli státisíce ľudí a nikto neočakáva rýchlu zmenu tohto trendu, si nikto nemohol myslieť a netvrdil, že prerozdelenie najskôr 40-tisíc a teraz 120-tisíc ľudí predstavuje riešenie. |||||||||||||||||||||||didn't claim||relocation|||||||| У ситуації, коли сотні тисяч людей прибули до Європи за останні місяці, і ніхто не очікує, що ця тенденція швидко зміниться, ніхто не міг подумати або стверджувати, що перерозподіл спочатку 40 000, а тепер 120 000 осіб є рішенням.

Myslím si, že slovenská zahraničná politika prehrala súboj o takzvané povinné kvóty v Európe preto, lebo dostatočne nezvážila dve podstatné veci. |||||||||||||||||did not consider|||

Iste si pamätáte, že som tu pred vami v júni vo svoje Správe o stave republiky označil tento administratívny prerozdeľovací mechanizmus za nešťastný nápad. |||||||||||||||||||redistributive|||| Ви пам'ятаєте, що я назвав цей механізм адміністративного перерозподілу невдалою ідеєю у своєму червневому Посланні до Верховної Ради. A prihováral som sa za to, aby Slovensko ponúklo pomoc dobrovoľne a iniciatívne, v súlade s možnosťami a kapacitami, ktoré u nás máme. ||||||||||||||||||capacities|||| І я виступав за те, щоб Словаччина пропонувала допомогу добровільно і проактивно, відповідно до можливостей і здібностей, які ми маємо.

Za nešťastné a neprimerané som považoval už samotné slovo „kvóty“, ktoré sa zaužívalo. |||||||||||was| Я вважаю, що саме слово "квоти", яке стало використовуватися, є невдалим і неадекватним. Veď nehovoríme o tovaroch na pultoch potravín, ani o pesničkách v rádiu. |||||shelves|||||| Зрештою, ми говоримо не про товари на полицях магазинів чи пісні на радіо. Hovoríme predsa o živých ľuďoch. O mužoch, ženách, deťoch, ktorí k nám do Európy utiekli a utekajú pred smrťou, násilím, prenasledovaním. Možno sa nám na Slovensku zdalo, že výraz „povinné kvóty“ akoby úplne odľudštil nešťastie konkrétnych ľudských bytostí. ||||||||||||dehumanized|||| Можливо, у Словаччині нам здалося, що термін "обов'язкові квоти" дегуманізує біду конкретних людей. Lenže vo väčšine Európy nie. Але не в більшості країн Європи.

Aj tam - vo väčšine Európy - si jej obyvatelia a politickí lídri uvedomujú, že v tejto ľudskej vlne sú aj migranti ekonomickí. Навіть там - у більшості країн Європи - громадяни та політичні лідери усвідомлюють, що в цій людській хвилі є економічні мігранти. A že ich nie je málo. І що їх не мало. Že ich všetkých nedokážeme ani nechceme prijať. Що ми не можемо або не хочемо прийняти їх усіх. Že ich musíme dokázať registrovať a tých, ktorí nespĺňajú dôvody na udelenie azylu, vracať do ich domovských bezpečných krajín. ||||||||do not meet|||||||||| Що ми повинні мати можливість реєструвати їх і повертати тих, хто не відповідає умовам надання притулку, до їхніх рідних безпечних країн.

Napriek tomu vo väčšine Európy ani úradnícky výraz kvóty neprekryl jeho ľudský a humanitárny rozmer v tomto konkrétnom prípade. ||||||bureaucratic|||overlooked||||humanitarian||||| Однак у більшості країн Європи навіть бюрократичний вираз квоти не подолав у цьому конкретному випадку людський і гуманітарний вимір. Vo väčšine Európy si jej obyvatelia aj politickí lídri stále myslia, že máme a musíme pomôcť ľuďom, ktorí do Európy utekajú pred vojnou a násilím a ktorí tu už sú. Že takú povinnosť máme - a že na to máme aj možnosti. Pre väčšinu Európy aj jej politických lídrov zostal za nepekným výrazom „kvóty“ - človek. |||||||||ugly||| Для більшості Європи та її політичних лідерів він залишився за неприємним терміном "квота" - людська. A pod číslami kvót zostali - živé ľudské bytosti.

Myslím, že tento ľudský humanitárny rozmer, túto emóciu sme jednoducho podcenili. ||||||||we|| A keď Slovensko v júli oznámilo - ešte na dobrovoľnej báze - prijatie 100 ľudí z celkového počtu 40-tisíc, stratili sme sympatie vo väčšine Európy a stratili sme porozumenie a pochopenie aj pre každý rozumný argument. |||||||||||||||||||||||||||||||understanding| І коли Словаччина оголосила в липні - все ще на добровільних засадах - про прийом 100 осіб з 40 тисяч, ми втратили симпатію в більшій частині Європи і втратили розуміння і симпатію до будь-яких розумних аргументів. Slovensko sa stalo objektom uťahovania a zosmiešňovania európskych a svetových médií. ||||||mocking|||| Словаччина стала об'єктом закручування гайок і висміювання з боку європейських і світових ЗМІ. Akoby sa zo slovenskej pozície vytratil človek - a hodnota ľudskej bytosti. Здається, що людина - і цінність людини - зникла зі словацької позиції. Bez ohľadu na pôvod, národnosť, vierovyznanie, vek alebo sociálne postavenie človeka. Незалежно від походження, національності, віросповідання, віку чи соціального статусу людини.

Podľa môjho názoru - podľa môjho presvedčenia - musí mať aj dnes a kedykoľvek politika aj tento humanistický rozmer. |||||||||||||||humanistic| На мою думку - на моє переконання - політика сьогодні і в будь-який час повинна також мати цей гуманістичний вимір. Pokiaľ sa politika zúži len na pojem záujmy, od toho je už len kúsok k egoizmu, a na tomto princípe jednotná Európa nemá budúcnosť. |||narrows||||||||||||egoism|||||||| Поки політика зводиться до поняття інтересів, до егоїзму лише короткий крок, і об'єднана Європа не має майбутнього на цьому принципі. Hovorí sa tiež, že menšie štáty - a často to počuť aj u nás a v tomto našom regióne strednej Európy -, že by sme sa mali správať predovšetkým rozumne, aby sme si ochránili naše záujmy. Менші держави також кажуть - і це часто можна почути тут і в цьому регіоні Центральної Європи - що ми повинні поводитися, перш за все, розумно, щоб захистити свої інтереси. To je určite pravda. Ale rozumne v skutočnosti znamená, že musíme vedieť prejaviť srdce a charakter v situáciách krízových.

Druhým dôvodom, prečo podľa môjho názoru naša európska politika a slovenská pozícia prehrala boj proti prerozdeleniu 120-tisíc utečencov, bolo nepochopenie druhého -rovnako vážneho - významu takzvaných kvót. |||||||||||||||||||||equally|||| Другою причиною, чому, на мою думку, наша європейська політика і словацька позиція програли боротьбу проти перерозподілу 120 тисяч біженців, було нерозуміння другого - не менш серйозного - значення так званих квот. A tým je solidarita medzi našimi európskymi štátmi navzájom, vo chvíli asi najvážnejšej krízy pravidiel od vzniku Európskej únie. ||||||||||||the most serious||||||Union

Je nám azda jasné, že žiadna európska krajina ani jej lídri si nemysleli a nemyslia, že by problémy najviac zasiahnutých krajín spasilo prerozdelenie niekoľko tisíc ľudí, ktorí by pripadli štátom odmietajúcim mechanizmus prerozdelenia. ||||||||||||||thinks|||||||would save|||||||||refusing|mechanism| Alebo že by práve príspevok našich krajín, vrátane Slovenska, nejakým podstatným spôsobom uľahčil situáciu krajinám, kam prichádzajú desaťtisíce alebo státisíce ľudí.

Rovnako pripúšťam, že nielen Európska komisia, ale aj väčšina európskych lídrov si uvedomovali, že sme sa Európa ako celok pridlho len prizerali tomu, čo sa deje. I also|||||||||||||||||||||||what|| Я також визнаю, що не лише Європейська комісія, але й більшість європейських лідерів усвідомили, що занадто довго ми в Європі в цілому просто спостерігали за тим, що відбувається. Že sa Európa niekoľko mesiacov ako celok viac-menej len prizerala začiatku vážnej migračnej vlny. ||||||||||watched|||| A že dnes, kedy si už rozmer toho všetkého azda všetci v Európe uvedomujeme - keď si uvedomujeme rozmer ťažkých rozhodnutí, na ktorých sa budeme musieť dohodnúť - že Európa ako celok potrebovala vyslať signál. Teda nie iba ako konkrétnu pomoc krajinám, ktoré ju potrebujú, ale aj voči sebe navzájom. Тобто, не тільки як конкретна допомога країнам, які її потребують, але й один одному. Isteže nie ako riešenie migračnej krízy. Звісно, не як вирішення міграційної кризи. Ale ako signál, že chceme a vieme konať solidárne, spoločne. Але як сигнал, що ми хочемо і можемо діяти солідарно, разом. Európske štáty voči sebe navzájom, aj ako signál všetkým občanom naprieč Európskou úniou. європейських держав між собою, а також як сигнал для всіх громадян Європейського Союзу.

Domnievam sa, že toto bol dôvod, pre ktorý aj predstavitelia väčšiny štátov odmietajúcich takzvané dočasné kvóty - a ešte pred ich schvaľovaním - oznámili pripravenosť prijať dokonca väčší počet ľudí, než predpokladaný počet v takzvaných kvótach. ||||||||||||||||||||approval|||||||||||||quotas Вважаю, що саме це стало причиною того, що представники більшості країн, які відкинули так звані тимчасові квоти - і ще до їх прийняття - заявили про готовність прийняти навіть більше людей, ніж передбачено так званими квотами. Pretože si uvedomovali, že žiadna finančná alebo iná ponuka nemôže v danej chvíli rovnocenne nahradiť toto gesto. |||||||||||||equally||| Тому що вони усвідомлювали, що жодна пропозиція, фінансова чи інша, не може замінити цей жест на даний момент.

Domnievam sa, že preto predstavitelia viacerých krajín kritizujúcich a odmietajúcich takzvané dočasné kvóty hneď bezprostredne po ich schválení Radou ministrov Európskej únie oznámili, že budú rozhodnutie rešpektovať. |||||||criticizing||||||||||||||||||| Pretože chcú dodržiavať európske právo a uvedomujú si, že nesúhlas časti verejnosti, alebo aj osobné vnútropolitické ťažkosti lídrov sú v skutočnosti nepodstatné - že sú nepodstatné oproti vážnym rozhodnutiam a oproti veciam, aké pred Európou ešte sú v čase najbližších týždňov a mesiacov. |||||||||||||||internal political|||||||||||||||||||||||||| Тому що вони хочуть відповідати європейському законодавству і розуміють, що незгода частини громадськості або навіть особисті внутрішньополітичні труднощі лідерів насправді не мають значення - що вони не мають значення в порівнянні з серйозними рішеннями і речами, які ще чекають на Європу в найближчі тижні і місяці. A pretože sa na nich chcú podieľať s váhou, rešpektom a úctou - ako krajiny a ich predstavitelia, ktorí sú si vedomízmluvných záväzkov, aj vážnosti situácie pre budúcnosť a jednotu celej Európy, v tomto pre nás Európanov vážnom období. ||||||||||||||||||||aware of their contractual|||||||||||||||||

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci.

Keď som nastupoval do úradu prezidenta, vychádzal som z toho, že naše najdôležitejšie medzinárodné zmluvy a záväzky - a v širšom zmysle aj naša zahraničná a európska politika - sú principiálne ustálenou a pevne ukotvenou oblasťou všeobecne rešpektovaného demokratického štátu, akým je Slovensko. ||||||||||||||||||||||||||||principally|established|||anchored|||||||| Коли я вступив на посаду президента, я припускав, що наші найважливіші міжнародні договори і зобов'язання - і, ширше, наша зовнішня і європейська політика - фундаментально врегульовані і міцно закріплені у сфері такої загальновизнаної демократичної держави, як Словаччина. Vychádzal som z toho, že zahraničná politika má rovnaký cieľ ako domáca - zaistiť na Slovensku lepšie podmienky na život dnes a dobrú perspektívu zajtra. Я припускав, що зовнішня політика має ту ж мету, що і внутрішня - забезпечити кращі умови життя в Словаччині сьогодні і хороші перспективи на завтра. Predovšetkým prosperitu pre ľudí a bezpečnosť. Vychádzal som z toho, že Slovensko dodržiava pravidlá a má silných priateľov a verných spojencov. Že sme štátom, ktorý sa teší konsenzuálnej zahraničnej politike naprieč relevantným politickým spektrom. ||||||consensual|||||| Jednoducho povedané, že v tejto oblasti nastupujem do 1. triedy dobre rozbehnutého vlaku. ||||||I am getting on||||running| Простіше кажучи, я сідаю в 1-й клас добре керованого поїзда в цій області.

Opakovanú tézu v mojich podkladoch od našich diplomatov na rokovania s predstaviteľmi iných krajín, že naše vzťahy sú „bezproblémové a nie sú v nich žiadne otvorené otázky“, som nepovažoval za frázu. repeated (1)|thesis|||sources||||||||||||||problem-free|||||||||I||| Rád som venoval pozornosť aj konkrétnym možnostiam, ktoré by vzťahy Slovenska posilnili a priniesli by úžitok našim občanom. Я також був радий розглянути конкретні можливості, які зміцнять відносини зі Словаччиною та принесуть користь нашим громадянам. Po nástupe do úradu - a pri každej takejto príležitosti - som ľuďom, ktorí plnia úlohy zahraničnej politiky, kládol otázky o jasných, vyargumentovaných a realistických cieľoch, aké chceme a vieme dosiahnuť. |||||||||||||||||||clear|argued||realistic|||||| Voči jednotlivým krajinám, aj voči regiónom alebo zoskupeniam, ktorých sme členmi alebo partnermi. |||||||groupings||||| Як по відношенню до окремих країн, так і до регіонів чи угруповань, членами чи партнерами яких ми є. Nie vždy som dostával a dostávam odpovede, ktoré by všeobecne formulované strategické záujmy Slovenska rozmenili na drobné, na konkrétne dosiahnuteľné ciele. ||||||||||||||would break down|||||| Я не завжди отримував і не завжди отримую відповіді, які б розбивали широко сформульовані стратегічні інтереси Словаччини на маленькі, конкретні, досяжні цілі.

Kládol som tiež otázky, ako sme dokázali posilniť naše záujmy v tých regiónoch a štátoch, v prospech ktorých sa Slovensko viac než inde angažovalo a angažuje. |||||||||||||||||||Slovakia|||||| Я також запитав, як нам вдалося зміцнити наші інтереси в тих регіонах і державах, де Словаччина була і є більш залученою, ніж деінде. Alebo kde urobili kus roboty a Slovensku dobré meno slovenskí experti. Або там, де словацькі фахівці добре попрацювали і створили хороше ім'я для Словаччини. Či dokážeme rovnako dobre ako naši susedia a ďalší partneri nadviazať na politickú angažovanosť aj ekonomicky: novými kontraktmi a novými príležitosťami. |||||||||||||||||contracts|||opportunities Napríklad koľkokrát a ako premenilo Slovensko na príležitosť svoju prítomnosť v krízových regiónoch ako Irak, Afganistan, Cyprus, Bosna alebo celá oblasť západného Balkánu.

Odpovede bývajú skôr vyhýbavé. |||evasive Відповіді, як правило, досить ухильні. A nie je to preto, že by slovenská diplomacia nemala aj vynikajúcich predstaviteľov. |||||||||||excellent| Určite má, je ich dosť - a mnohých z nich ocenilo a stále oceňuje medzinárodné spoločenstvo dokonca významnými pozíciami. |||||||||has appreciated||||||||

Často o tom hovorím s ministrom zahraničných vecí, u ktorého vidím, že si to uvedomuje a má záujem to zmeniť. Pripisujem túto našu slabinu tomu, že sme sa zatiaľ nenaučili niektoré veci robiť. I attribute||our|||||||learned||| Ako využiť to, čo robíme dnes, na príležitosť zajtra. Як перетворити те, що ми робимо сьогодні, на можливість завтра. Ako spojiť sily vlády, parlamentu, vládnych agentúr, podnikateľov, mimovládneho sektora - a všeobecné formulácie o záujmoch, a potom konkrétne prípady slovenskej angažovanosti viac a častejšie premeniť aj na ekonomické projekty. ||||||||non-governmental|||||||||||||||||||| Videl som a vidím možnosti prezidenta nielen k tomu nabádať, ale k tomu aj prispievať.

Od júna minulého roku sa však stalo viacero vecí, pri ktorých som si musel položiť otázku, či sa nám v posledných rokoch nestáva pričasto, že sa pri vážnych európskych témach Slovensko dostáva do otvorených sporov s našimi kľúčovými spojencami. ||||||||||||||||||||||doesn't happen|||||||||||||||| A často aj s tými členskými krajinami, ktoré sami označujeme za lídrov Európskej únie a našich strategických partnerov. Čo by samé osebe nebol problém, ak by bolo zároveň jasné, aký zahraničnopolitický a európsky záujem Slovenska tým v tej-ktorej chvíli sledujeme.