×

Używamy ciasteczek, aby ulepszyć LingQ. Odwiedzając stronę wyrażasz zgodę na nasze polityka Cookie.


image

Украинский кризис, цивілізований світ і НАТО

цивілізований світ і НАТО

Що цивілізований світ і НАТО можуть протиставити агресії Росії?

Версія для друку Коментувати (2) Поділитись у соціальній мережі

Що цивілізований світ і НАТО можуть протиставити агресії Росії?

Інна Кузнецова

09.08.2014

Київ – НАТО вже зупинило всі програми співпраці з Росією, а під час вересневого саміту глави держав і урядів країн-членів Північноатлантичного альянсу обговорюватимуть, що саме зможуть протиставити російській агресії. Про це та конкретну допомогу Україні в інтерв'ю Радіо Свобода розповів голова місії України при НАТО, посол України в Бельгії та Люксембурзі Ігор Долгов. Додати до плейлиста ЗАВАНТАЖИТИ

– Під час візиту до Києва пан Расмуссен сказав, що НАТО поважає закон України про позаблоковий статус, і якщо цей закон буде змінено – НАТО поважатиме і змінений закон. Чи означає це дипломатичною мовою, що НАТО готове бачити Україну в альянсі найближчим часом?

– Передусім, чому генеральний секретар давав такі відповіді і про що йде мова: йдеться про те, що НАТО на Бухарестському саміті 2008 року вирішило, що Грузія і Україна будуть членами Альянсу. З тих пір зі сторони НАТО нічого не змінилося – двері відкриті. Україна, зі свого боку, в 2010 році ухвалила Закон про засади внутрішньої та зовнішньої політики, яким зараз визначається її позаблоковий статус. Отже, для того, щоб продовжувати будь-які подальші кроки в напрямку зближення з Північноатлантичним альянсом, Україна має ухвалити внутрішнє рішення. І для цього є всі підстави, тому що ми бачимо, як швидко змінюється громадська думка.

– Громадська думка змінюється дуже швидко. Якщо 2-3 місяці тому досить незначна кількість громадян виступала за приєднання до НАТО, то липнева соціологія свідчить про 40%.

– У мене є дані, що ця цифра доходить до 50%, це свідчить про суттєві зміни в ставленні нашої української громади до того, що відбувається навколо України і яким чином можна гарантувати безпеку державі та всім українцям.

– Очевидно, що про це можна буде говорити після парламентських виборів, бо нинішній парламент не ухвалить подібний закон?

– Я думаю, що говорити про це необхідно завжди, оскільки про це говорить народ. Політики та парламент виконують волю народу. Тому для того, щоб розуміти і відчувати думку народу, не треба казати, що «ми повернемося до цього після виборів», чи після чогось іншого – потрібно розуміти, що це та робота, яку потрібно виконувати постійно, в тому числі і через засоби масової інформації. На сьогодні ЗМІ є потужним каналом для формування та відображення громадської думки і для зміни суспільних настроїв.

– На початку вересня в Уельсі відбудеться саміт НАТО, під час якого буде проходити й засідання комісії Україна-НАТО. Яких рішень варто очікувати від цього саміту, зважаючи на ті події, в яких нині живе Україна і на ті загрози, які постали перед Заходом і перед альянсом?

Глави держав і урядів країн-членів НАТО зберуться на саміт і будуть говорити про те, що цивілізований світ і НАТО може протиставити агресії

Із агресорами немає співпраці. Залишився виключно дипломатичний канал, в штаб-квартиру НАТО зараз пускають тільки посла Російської Федерації та його заступника. І все

– Я не хотів би повторювати слова генерального секретаря НАТО, які він висловлював публічно тут, під час свого офіційного візиту, але все ж-таки на три моменти звернув би увагу. Перше, на чому постійно наголошував генеральний секретар, – це те, що його візит до Києва, на початку серпня, за 4 тижні до саміту, є черговим потужним сигналом на підтримку України у протистоянні тій агресії, з якою стикнувся наш народ. Друге – це те, що за умов, коли всі принципи колективної безпеки були порушені, через дії Російської Федерації, сам зміст саміту, який незабаром відбудеться в Південному Уельсі, також змінився.

В центрі уваги постало питання про те, що саме НАТО та світ можуть й повинні протиставити у відповідь на дії однієї країни, яка знехтувала всіма можливими юридичними нормами, двосторонніми домовленостями, багатосторонніми зобов'язаннями, і здійснила агресію, яка мала результатом незаконну анексію Криму і постійну підживлення терористичних формувань на території Східної України фінансами, людьми та озброєнням. Це те, що в світі сприймається як новий, нечуваний і небачений виклик, якому треба протидіяти. Тому глави держав і урядів країн-членів НАТО зберуться на цей саміт і будуть говорити про те, що цивілізований світ і НАТО може протиставити агресії. Це перша частина саміту.

Друга частина саміту – це Україна, яка опинилася на передовій всіх цих агресивних, нечуваних дій. Також я хотів би наголосити на тому, що генеральний секретар НАТО неодноразово підкреслював, що за умов агресії НАТО не тільки готове, але вже здійснило кроки для того, щоб максимально розширити співробітництво з нашою державою. Третє, що зробило НАТО – це повна зупинка всіх програм співпраці з Російською Федерацією. Із агресорами немає співпраці. Залишився виключно дипломатичний канал, я навіть скажу, що в штаб-квартиру НАТО зараз пускають тільки посла Російської Федерації та його заступника. І все.

– На думку спадають слова з книги Едварда Лукаса «Нова Холодна війна». Книга не нова, але автор тоді казав, що НАТО робить замало, щоб припинити вигравання м'язами з боку Росії. Зараз все по-іншому, але час втрачено.

Чому почалася агресія? Тому що Україна однозначно сказала: «Ми йдемо до Європи». І цього Кремль стерпіти не міг

– Час втрачено, але треба також розуміти глобальну ситуацію. НАТО виходило з того, що Холодна війна закінчилася і та рука з боку НАТО, що була простягнута Росії, не була рукою ворога. Це була рука, спрямована на співпрацю і взаємодію. Як виявилося, Російська Федерація зі свого боку все це робила нещиро. Всі дії, всі ті формати співпраці, які існували, виявилися ширмою для керівництва Росії, які насправді не залишали думки про реванш, про відновлення Радянського Союзу в тій чи іншій іпостасі, про сфери впливу і про те, що Україна має залишатися цією сферою впливу. Чому почалася агресія? Тому що Україна однозначно сказала: «Ні, ми йдемо до Європи». І цього Кремль стерпіти не міг.

– Під час переговорів президента України та генерального секретаря НАТО йшлося про співпрацю в рамках трастових фондів НАТО. Що саме може увійти в цю трастову допомогу?

В східних регіонах України наші Збройні сили передислоковувались в чисте поле. Немає нічого – все це треба створювати, відновлювати й логістично підтримуватиПоступовий перехід на стандарти НАТО – це те, що потрібно для нових збройних сил

– В цьому питанні можемо говорити вже про ухвалене рішення, а не абстрактні речі. Під час переговорів в ході візиту генерального секретаря НАТО йшлося про те, що до саміту ми матимемо більш конкретне наповнення цих трастових фондів. Які трастові фонди додатково створені для України? Їх чотири, вони спрямовані на різні галузі сектору безпеки. Я б почав з того, що, може, не є очевидним, але є вкрай важливим сьогодні. Це трастовий фонд з підвищення спроможностей України в галузі кібербезпеки. Не є таємницею, що останнім часом наші ресурси піддаються численним атакам. Я можу сказати те ж саме про комп'ютерну техніку, яка працює в місії України при НАТО в Брюсселі. На вищих рівнях також існує ця проблема. НАТО це відчуває, і тому через цей трастовий фонд буде готове надати допомогу Україні в розбудові власної національної платформи, яка була б сумісна з тим, що вже було створено в країнах-членах НАТО.

Також ми говоримо про те, що одним з практичних результатів роботи цього трастового фонду могло б стати створення в Україні лабораторії з протидії комп'ютерним атакам. Другий трастовий фонд пов'язаний з підвищенням рівня і покращенням системи логістики в Збройних силах України. Тому що те, з чим стикнулися Збройні сили України під час початку агресії в Криму, а потім на Сході, свідчило, що ми були не готові до таких дій. В східних регіонах України наші Збройні сили передислоковувались в чисте поле. Немає нічого – все це треба створювати, відновлювати й логістично підтримувати.

Сподіваємося, що ЗСУ отримають сучасну, базовану на стандартах НАТО, систему складування логістики, постачання тощо

Отже, через цей трастовий фонд, ми сподіваємося, що Збройні сили України отримають сучасну, базовану на стандартах НАТО, систему складування логістики, постачання тощо. Тобто, таким чином ми прагнемо вирішити декілька задач – не тільки прикладне завдання логістичного забезпечення, але також і поступовий перехід на стандарти НАТО – це те, що потрібно для нових збройних сил.

– Це консультативне забезпечення чи так само й фінансове?

Про яку секретність можна говорити, якщо велика частина переговорів відбувається у відкритому ефірі? Безумовно, це потребує відповідних заходів

– Трастовий фонд – це передусім гроші. Тому консультативне забезпечення є необхідною частиною будь-якої роботи в рамках трастового фонду. Перш ніж переходити до практичних кроків, треба зрозуміти, що саме потрібно зробити. Тому і цей трастовий фонд з логістики, і попередній про кібербезпеку, складаються з декількох етапів реалізації. Перший етап – це консультації і вивчення ситуації. Але, кажучи на прикладі логістики про другий етап, ми ведемо мову про те, щоб результатом роботи стала передача Збройним силам України всього програмного забезпечення для цих потреб. Третій трастовий фонд – це питання управління і зв'язку в Збройних силах України. Це також дуже серйозне питання, оскільки в тих підрозділах Збройних сил, які були передислоковані на Схід через проведення антитерористичної операції, виявилася нагальна необхідність в забезпеченні зв'язку, бо, на жаль, ми бачимо, що дуже часто наші офіцери та наші солдати користуються мобільним зв'язком. Про яку секретність можна говорити, якщо велика частина переговорів відбувається у відкритому ефірі? Безумовно, це потребує відповідних заходів.

– Але не можна заборонити військовим спілкуватися з родичами.

– Одна справа – спілкування з родичами і зовсім інша – передача команд і передача даних про те, де зосередився ворог і де потрібно атакувати чи куди відходити.

– Але спілкування з родичами теж заважає, адже можна запеленгувати, де знаходиться той чи інший блокпост чи та чи інша частина.

– Я впевнений, що ці питання знаходяться в полі зору керівництва Генерального штабу Збройних сил України. Ми, дипломати, все ж-таки, не настільки близькі до землі.

– Як щодо останнього, четвертого фонду?

Фонд надання соціальної допомоги військовослужбовцям, має бути переорієнтований на нагальні потреби, серед яких допомога людям, які втратили ногу чи руку та потребують протезування

– Останній, четвертий фонд – це фонд надання соціальної допомоги військовослужбовцям, які звільняються зі Збройних сил України. Також ми говорили про те, що цей фонд соціальної допомоги має бути переорієнтований на нагальні потреби, серед яких допомога людям, які внаслідок поранення втратили ногу чи руку та потребують протезування. Ми сподіваємося, що цей фонд буде найбільш швидким та оперативним, адже поранені люди потребують медичної допомоги вже зараз, вони не будуть чекати до якогось там саміту.

– Яка сума грошей закладається на трастову допомогу?

– Про конкретні суми ще не йдеться, оскільки це складний процес: має бути визначена чи зголоситись країна-лідер, яка візьме на себе значну частину фінансування, але наразі немає навіть оцінок потреб. Ми розуміємо, що потреби наших Збройних сил великі, але також ми розуміємо, що всі ці потреби за рахунок лише допомоги НАТО через трастові фонди вирішити не можливо. Ми на це не розраховуємо. З того, що ми знаємо, щоб не бути бездоказовим – щодо України вже було створено і продовжують працювати декілька трастових фондів. Найбільший з них зараз має другу свою фазу, і має на меті знищення надлишкових озброєнь, застарілих боєприпасів та легкої стрілецької зброї. Цей фонд є одним з найбільших за всю історію НАТО за обсягами. Передбачається, що на виконання всього проектного зобов'язання треба буде витратити більше ніж 25 мільйонів євро. Друга фаза розпочалася в минулому році, проект розрахований на п'ять років. Це дає нам приблизні орієнтири. Інший приклад – це соціальна адаптація військовослужбовців. Раніше ми говорили про курси іноземної мови, курси менеджерів для військовослужбовців, які звільняються зі Збройних сил аби підготувати їх до мирного життя. Через ці програми пройшло понад тисячу людей, але якщо говорити про фінансові виміри – вони досить скромні. Це 500-600 тисяч євро на рік, що дали можливість забезпечити таку перепідготовку.

– Коли Ви казали про трастові фонди, мова не йшла про допомогу НАТО у відновленні зруйнованих територій. Якщо згадати Афганістан, то така допомога надавалася. Також була допомога у проведенні виборів і робота з керівниками місцевих органів влади… Чи буде щось схоже? Бо Україна дуже потребує цього на Донбасі.

– В Афганістані, і не тільки там, над цими питаннями працює не лише НАТО. Є ще Європейський союз, є ОБСЄ, є ООН. Безумовно, питання реабілітації східних регіонів нашої держави, які зараз найбільше страждають від терористичних дій, порушуються. Хотів би також сказати, що ще на попередніх етапах, коли співпраця почала здійснюватися в абсолютно інших умовах, НАТО спрямовувало в Україну групу цивільних експертів, які проводили аналіз та виробили дуже ґрунтовні рекомендації щодо захисту об'єктів критичної інфраструктури в Україні. Що таке критична інфраструктура? Передусім, це атомні електростанції, газопроводи, електростанції як такі, тепломережі та водопостачання. Те, на що були спрямовані численні атаки терористів.

– Повертаючись до того, з чого ми почали розмову, чи може агресія, зважаючи на те, що й ширми вже немає і м'язами ніхто не виграє, перерости у війну між Росією і країнами НАТО? – На жаль, зараз ми вступили в такий період, коли виключати нічого не можна. Ніхто не хоче воювати. Ніхто не хоче, щоб їхні люди гинули. І тому одна з головних тем під час візиту генерального секретаря НАТО сюди, під час його розмов з керівництвом України була саме проблема того, що в нас кожного дня гинуть люди. І не тільки військові – страждає абсолютно невинне цивільне населення, є жертви серед дітей – те, що взагалі неприпустимо. Ніхто не хоче таких страждань для власного народу.

цивілізований світ і НАТО The civilized world and NATO

Що цивілізований світ і НАТО можуть протиставити агресії Росії? What can the civilized world and NATO oppose Russia's aggression?

Версія для друку Коментувати (2) Поділитись у соціальній мережі Printable version Comment (2) Share on social network

Що цивілізований світ і НАТО можуть протиставити агресії Росії? What can the civilized world and NATO oppose Russia's aggression?

Інна Кузнецова Inna Kuznetsova

09.08.2014 08/09/2014

Київ –   НАТО вже зупинило всі програми співпраці з Росією, а під час вересневого саміту глави держав і урядів країн-членів Північноатлантичного альянсу обговорюватимуть, що саме зможуть протиставити російській агресії. Kyiv - NATO has already suspended all cooperation programs with Russia, and during the September summit the heads of state and government of the North Atlantic Alliance will discuss what exactly they will be able to resist Russian aggression. Про це та конкретну допомогу Україні в інтерв'ю Радіо Свобода розповів голова місії України при НАТО, посол України в Бельгії та Люксембурзі Ігор Долгов. The head of Ukraine's mission to NATO, Ambassador of Ukraine to Belgium and Luxembourg Ihor Dolhov spoke about this and concrete assistance to Ukraine in an interview with Radio Svoboda. Додати до плейлиста ЗАВАНТАЖИТИ Add to playlist DOWNLOAD

– Під час візиту до Києва пан Расмуссен сказав, що НАТО поважає закон України про позаблоковий статус, і якщо цей закон буде змінено – НАТО поважатиме і змінений закон. - During his visit to Kyiv, Mr. Rasmussen said that NATO respects the law of Ukraine on non-aligned status, and if this law is changed - NATO will respect the amended law. Чи означає це дипломатичною мовою, що НАТО готове бачити Україну в альянсі найближчим часом? Does this mean, in diplomatic terms, that NATO is ready to see Ukraine in the alliance in the near future?

– Передусім, чому генеральний секретар давав такі відповіді і про що йде мова: йдеться про те, що НАТО на Бухарестському саміті 2008 року вирішило, що Грузія і Україна будуть членами Альянсу. - First of all, why did the Secretary General give such answers and what is it about: it is said that at the Bucharest Summit in 2008, NATO decided that Georgia and Ukraine would be members of the Alliance. З тих пір зі сторони НАТО нічого не змінилося – двері відкриті. Since then, nothing has changed on the part of NATO - the door is open. Україна, зі свого боку, в 2010 році ухвалила Закон про засади внутрішньої та зовнішньої політики, яким зараз визначається її позаблоковий статус. Отже, для того, щоб продовжувати будь-які подальші кроки в напрямку зближення з Північноатлантичним альянсом, Україна має ухвалити внутрішнє рішення. Therefore, in order to continue any further steps towards rapprochement with the North Atlantic Alliance, Ukraine must take an internal decision. І для цього є всі підстави, тому що ми бачимо, як швидко змінюється громадська думка. And there is every reason for that, because we see how quickly public opinion is changing.

– Громадська думка змінюється дуже швидко. - Public opinion is changing very quickly. Якщо 2-3 місяці тому досить незначна кількість громадян виступала за приєднання до НАТО, то липнева соціологія свідчить про 40%. If 2-3 months ago a rather small number of citizens were in favor of joining NATO, the July sociology shows 40%.

– У мене є дані, що ця цифра доходить до 50%, це свідчить про суттєві зміни в ставленні нашої української громади до того, що відбувається навколо України і яким чином можна гарантувати безпеку державі та всім українцям. - I have data that this figure reaches 50%, it indicates a significant change in the attitude of our Ukrainian community to what is happening around Ukraine and how we can guarantee the security of the state and all Ukrainians.

– Очевидно, що про це можна буде говорити після парламентських виборів, бо нинішній парламент не ухвалить подібний закон? - Obviously, it will be possible to talk about it after the parliamentary elections, because the current parliament will not pass such a law?

– Я думаю, що говорити про це необхідно завжди, оскільки про це говорить народ. - I think that it is necessary to speak about it always as people speak about it. Політики та парламент виконують волю народу. Politicians and parliament carry out the will of the people. Тому для того, щоб розуміти і відчувати думку народу, не треба казати, що «ми повернемося до цього після виборів», чи після чогось іншого – потрібно розуміти, що це та робота, яку потрібно виконувати постійно, в тому числі і через засоби масової інформації. Therefore, in order to understand and feel the opinion of the people, it is not necessary to say that "we will return to this after the election" or after something else - we need to understand that this is the work that needs to be done constantly, including through the media information. На сьогодні ЗМІ є потужним каналом для формування та відображення громадської думки і для зміни суспільних настроїв. Today, the media is a powerful channel for shaping and reflecting public opinion and for changing public sentiment.

– На початку вересня в Уельсі відбудеться саміт НАТО, під час якого буде проходити й засідання комісії Україна-НАТО. - A NATO summit will be held in Wales in early September, during which a meeting of the NATO-Ukraine Commission will be held. Яких рішень варто очікувати від цього саміту, зважаючи на ті події, в яких нині живе Україна і на ті загрози, які постали перед Заходом і перед альянсом? What solutions should be expected from this summit, given the events in which Ukraine now lives and the threats facing the West and the alliance?

Глави держав і урядів країн-членів НАТО зберуться на саміт і будуть говорити про те, що цивілізований світ і НАТО може протиставити агресії NATO Heads of State and Government will gather for a summit to discuss that the civilized world and NATO can counter aggression

Із агресорами немає співпраці. There is no cooperation with the aggressors. Залишився виключно дипломатичний канал, в штаб-квартиру НАТО зараз пускають тільки посла Російської Федерації та його заступника. Only the diplomatic channel remains, and only the ambassador of the Russian Federation and his deputy are now allowed into NATO headquarters. І все And that's all

– Я не хотів би повторювати слова генерального секретаря НАТО, які він висловлював публічно тут, під час свого офіційного візиту, але все ж-таки на три моменти звернув би увагу. - I would not like to repeat the words of the NATO Secretary General, which he said publicly here during his official visit, but I would still like to draw your attention to three points. Перше, на чому постійно наголошував генеральний секретар, – це те, що його візит до Києва, на початку серпня, за 4 тижні до саміту, є черговим потужним сигналом на підтримку України у протистоянні тій агресії, з якою стикнувся наш народ. The first thing the Secretary General constantly emphasized was that his visit to Kyiv in early August, four weeks before the summit, was another strong signal of support for Ukraine in the face of the aggression our people have faced. Друге – це те, що за умов, коли всі принципи колективної безпеки були порушені, через дії Російської Федерації, сам зміст саміту, який незабаром відбудеться в Південному Уельсі, також змінився. The second is that, given that all the principles of collective security have been violated by the actions of the Russian Federation, the very content of the forthcoming summit in South Wales has also changed.

В центрі уваги постало питання про те, що саме НАТО та світ можуть й повинні протиставити у відповідь на дії однієї країни, яка знехтувала всіма можливими юридичними нормами, двосторонніми домовленостями, багатосторонніми зобов'язаннями, і здійснила агресію, яка мала результатом незаконну анексію Криму і постійну підживлення терористичних формувань на території Східної України фінансами, людьми та озброєнням. The focus was on what NATO and the world can and should oppose in response to the actions of a single country that disregarded all possible legal norms, bilateral agreements, multilateral commitments, and carried out aggression that resulted in the illegal annexation of Crimea and constant feeding of terrorist groups on the territory of Eastern Ukraine with finances, people and weapons. Це те, що в світі сприймається як новий, нечуваний і небачений виклик, якому треба протидіяти. This is what is perceived in the world as a new, unheard of and unprecedented challenge that needs to be addressed. Тому глави держав і урядів країн-членів НАТО зберуться на цей саміт і будуть говорити про те, що цивілізований світ і НАТО може протиставити агресії. That is why the heads of state and government of NATO member states will gather for this summit and will say that the civilized world and NATO can oppose aggression. Це перша частина саміту.

Друга частина саміту – це Україна, яка опинилася на передовій всіх цих агресивних, нечуваних дій. The second part of the summit is Ukraine, which has been at the forefront of all these aggressive, unheard-of actions. Також я хотів би наголосити на тому, що генеральний секретар НАТО неодноразово підкреслював, що за умов агресії НАТО не тільки готове, але вже здійснило кроки для того, щоб максимально розширити співробітництво з нашою державою. I would also like to emphasize that the NATO Secretary General has repeatedly emphasized that in the face of aggression, NATO is not only ready, but has already taken steps to maximize cooperation with our country. Третє, що зробило НАТО – це повна зупинка всіх програм співпраці з Російською Федерацією. The third thing NATO has done is to completely stop all cooperation programs with the Russian Federation. Із агресорами немає співпраці. There is no cooperation with the aggressors. Залишився виключно дипломатичний канал, я навіть скажу, що в штаб-квартиру НАТО зараз пускають тільки посла Російської Федерації та його заступника. There is only a diplomatic channel left, I will even say that only the ambassador of the Russian Federation and his deputy are now allowed into NATO headquarters. І все. And that's all.

– На думку спадають слова з книги Едварда Лукаса «Нова Холодна війна». - Words from Edward Lucas' book "The New Cold War" come to mind. Книга не нова, але автор тоді казав, що НАТО робить замало, щоб припинити вигравання м'язами з боку Росії. The book is not new, but the author said at the time that NATO was not doing enough to stop Russia's gaining muscle. Зараз все по-іншому, але час втрачено. Now everything is different, but time is lost.

Чому почалася агресія? Why did the aggression start? Тому що Україна однозначно сказала: «Ми йдемо до Європи». Because Ukraine has unequivocally said: "We are going to Europe." І цього Кремль стерпіти не міг And the Kremlin could not stand it

– Час втрачено, але треба також розуміти глобальну ситуацію. - Time is lost, but we must also understand the global situation. НАТО виходило з того, що Холодна війна закінчилася і та рука з боку НАТО, що була простягнута Росії, не була рукою ворога. NATO assumed that the Cold War was over and that NATO's hand extended to Russia was not the hand of the enemy. Це була рука, спрямована на співпрацю і взаємодію. It was a hand aimed at cooperation and interaction. Як виявилося, Російська Федерація зі свого боку все це робила нещиро. As it turned out, the Russian Federation, for its part, did all this insincerely. Всі дії, всі ті формати співпраці, які існували, виявилися ширмою для керівництва Росії, які насправді не залишали думки про реванш, про відновлення Радянського Союзу в тій чи іншій іпостасі, про сфери впливу і про те, що Україна має залишатися цією сферою впливу. All the actions, all the formats of cooperation that existed, turned out to be a screen for the Russian leadership, which in fact left no thought of revenge, the restoration of the Soviet Union in one guise or another, the spheres of influence and the fact that Ukraine must remain this sphere of influence. Чому почалася агресія? Why did the aggression start? Тому що Україна однозначно сказала: «Ні, ми йдемо до Європи». Because Ukraine has unequivocally said: "No, we are going to Europe." І цього Кремль стерпіти не міг. And the Kremlin could not stand it.

– Під час переговорів президента України та генерального секретаря НАТО йшлося про співпрацю в рамках трастових фондів НАТО. - During the talks between the President of Ukraine and the Secretary General of NATO, they discussed cooperation within the framework of NATO trust funds. Що саме може увійти в цю трастову допомогу? What exactly can be included in this trust?

В східних регіонах України наші Збройні сили передислоковувались в чисте поле. In the eastern regions of Ukraine, our Armed Forces have been redeployed to a clear field. Немає нічого – все це треба створювати, відновлювати й логістично підтримуватиПоступовий перехід на стандарти НАТО – це те, що потрібно для нових збройних сил There is nothing - all this needs to be created, restored and logistically supported. The gradual transition to NATO standards is what is needed for the new armed forces.

– В цьому питанні можемо говорити вже про ухвалене рішення, а не абстрактні речі. - In this question we can speak already about the accepted decision, instead of abstract things. Під час переговорів в ході візиту генерального секретаря НАТО йшлося про те, що до саміту ми матимемо більш конкретне наповнення цих трастових фондів. During the talks during the visit of the NATO Secretary General, it was agreed that before the summit we will have a more specific content of these trust funds. Які трастові фонди додатково створені для України? What trust funds are additionally created for Ukraine? Їх чотири, вони спрямовані на різні галузі сектору безпеки. There are four of them, they focus on different areas of the security sector. Я б почав з того, що, може, не є очевидним, але є вкрай важливим сьогодні. I would start with what may not be obvious, but is extremely important today. Це трастовий фонд з підвищення спроможностей України в галузі кібербезпеки. This is a trust fund to increase Ukraine's capabilities in the field of cybersecurity. Не є таємницею, що останнім часом наші ресурси піддаються численним атакам. It is no secret that our resources have been under numerous attacks recently. Я можу сказати те ж саме про комп'ютерну техніку, яка працює в місії України при НАТО в Брюсселі. I can say the same about the computer equipment that works in Ukraine's mission to NATO in Brussels. На вищих рівнях також існує ця проблема. This problem also exists at higher levels. НАТО це відчуває, і тому через цей трастовий фонд буде готове надати допомогу Україні в розбудові власної національної платформи, яка була б сумісна з тим, що вже було створено в країнах-членах НАТО.

Також ми говоримо про те, що одним з практичних результатів роботи цього трастового фонду могло б стати створення в Україні лабораторії з протидії комп'ютерним атакам. Другий трастовий фонд пов'язаний з підвищенням рівня і покращенням системи логістики в Збройних силах України. Тому що те, з чим стикнулися Збройні сили України під час початку агресії в Криму, а потім на Сході, свідчило, що ми були не готові до таких дій. В східних регіонах України наші Збройні сили передислоковувались в чисте поле. Немає нічого – все це треба створювати, відновлювати й логістично підтримувати.

Сподіваємося, що ЗСУ отримають сучасну, базовану на стандартах НАТО, систему складування логістики, постачання тощо

Отже, через цей трастовий фонд, ми сподіваємося, що Збройні сили України отримають сучасну, базовану на стандартах НАТО, систему складування логістики, постачання тощо. Тобто, таким чином ми прагнемо вирішити декілька задач – не тільки прикладне завдання логістичного забезпечення, але також і поступовий перехід на стандарти НАТО – це те, що потрібно для нових збройних сил.

– Це консультативне забезпечення чи так само й фінансове?

Про яку секретність можна говорити, якщо велика частина переговорів відбувається у відкритому ефірі? Безумовно, це потребує відповідних заходів

– Трастовий фонд – це передусім гроші. Тому консультативне забезпечення є необхідною частиною будь-якої роботи в рамках трастового фонду. Перш ніж переходити до практичних кроків, треба зрозуміти, що саме потрібно зробити. Тому і цей трастовий фонд з логістики, і попередній про кібербезпеку, складаються з декількох етапів реалізації. Перший етап – це консультації і вивчення ситуації. Але, кажучи на прикладі логістики про другий етап, ми ведемо мову про те, щоб результатом роботи стала передача Збройним силам України всього програмного забезпечення для цих потреб. Третій трастовий фонд – це питання управління і зв'язку в Збройних силах України. Це також дуже серйозне питання, оскільки в тих підрозділах Збройних сил, які були передислоковані на Схід через проведення антитерористичної операції, виявилася нагальна необхідність в забезпеченні зв'язку, бо, на жаль, ми бачимо, що дуже часто наші офіцери та наші солдати користуються мобільним зв'язком. Про яку секретність можна говорити, якщо велика частина переговорів відбувається у відкритому ефірі? Безумовно, це потребує відповідних заходів.

– Але не можна заборонити військовим спілкуватися з родичами.

– Одна справа – спілкування з родичами і зовсім інша – передача команд і передача даних про те, де зосередився ворог і де потрібно атакувати чи куди відходити.

– Але спілкування з родичами теж заважає, адже можна запеленгувати, де знаходиться той чи інший блокпост чи та чи інша частина.

– Я впевнений, що ці питання знаходяться в полі зору керівництва Генерального штабу Збройних сил України. Ми, дипломати, все ж-таки, не настільки близькі до землі.

– Як щодо останнього, четвертого фонду?

Фонд надання соціальної допомоги військовослужбовцям, має бути переорієнтований на нагальні потреби, серед яких допомога людям, які втратили ногу чи руку та потребують протезування

– Останній, четвертий фонд – це фонд надання соціальної допомоги військовослужбовцям, які звільняються зі Збройних сил України. Також ми говорили про те, що цей фонд соціальної допомоги має бути переорієнтований на нагальні потреби, серед яких допомога людям, які внаслідок поранення втратили ногу чи руку та потребують протезування. Ми сподіваємося, що цей фонд буде найбільш швидким та оперативним, адже поранені люди потребують медичної допомоги вже зараз, вони не будуть чекати до якогось там саміту.

– Яка сума грошей закладається на трастову допомогу?

– Про конкретні суми ще не йдеться, оскільки це складний процес: має бути визначена чи зголоситись країна-лідер, яка візьме на себе значну частину фінансування, але наразі немає навіть оцінок потреб. Ми розуміємо, що потреби наших Збройних сил великі, але також ми розуміємо, що всі ці потреби за рахунок лише допомоги НАТО через трастові фонди вирішити не можливо. Ми на це не розраховуємо. З того, що ми знаємо, щоб не бути бездоказовим – щодо України вже було створено і продовжують працювати декілька трастових фондів. Найбільший з них зараз має другу свою фазу, і має на меті знищення надлишкових озброєнь, застарілих боєприпасів та легкої стрілецької зброї. Цей фонд є одним з найбільших за всю історію НАТО за обсягами. Передбачається, що на виконання всього проектного зобов'язання треба буде витратити більше ніж 25 мільйонів євро. Друга фаза розпочалася в минулому році, проект розрахований на п'ять років. Це дає нам приблизні орієнтири. Інший приклад – це соціальна адаптація військовослужбовців. Раніше ми говорили про курси іноземної мови, курси менеджерів для військовослужбовців, які звільняються зі Збройних сил аби підготувати їх до мирного життя. Через ці програми пройшло понад тисячу людей, але якщо говорити про фінансові виміри – вони досить скромні. Це 500-600 тисяч євро на рік, що дали можливість забезпечити таку перепідготовку.

– Коли Ви казали про трастові фонди, мова не йшла про допомогу НАТО у відновленні зруйнованих територій. Якщо згадати Афганістан, то така допомога надавалася. Також була допомога у проведенні виборів і робота з керівниками місцевих органів влади… Чи буде щось схоже? Бо Україна дуже потребує цього на Донбасі.

– В Афганістані, і не тільки там, над цими питаннями працює не лише НАТО. Є ще Європейський союз, є ОБСЄ, є ООН. Безумовно, питання реабілітації східних регіонів нашої держави, які зараз найбільше страждають від терористичних дій, порушуються. Хотів би також сказати, що ще на попередніх етапах, коли співпраця почала здійснюватися в абсолютно інших умовах, НАТО спрямовувало в Україну групу цивільних експертів, які проводили аналіз та виробили дуже ґрунтовні рекомендації щодо захисту об'єктів критичної інфраструктури в Україні. Що таке критична інфраструктура? Передусім, це атомні електростанції, газопроводи, електростанції як такі, тепломережі та водопостачання. Те, на що були спрямовані численні атаки терористів.

– Повертаючись до того, з чого ми почали розмову, чи може агресія, зважаючи на те, що й ширми вже немає і м'язами ніхто не виграє, перерости у війну між Росією і країнами НАТО? – На жаль, зараз ми вступили в такий період, коли виключати нічого не можна. Ніхто не хоче воювати. Ніхто не хоче, щоб їхні люди гинули. І тому одна з головних тем під час візиту генерального секретаря НАТО сюди, під час його розмов з керівництвом України була саме проблема того, що в нас кожного дня гинуть люди. І не тільки військові – страждає абсолютно невинне цивільне населення, є жертви серед дітей – те, що взагалі неприпустимо. Ніхто не хоче таких страждань для власного народу.