×

Nós usamos os cookies para ajudar a melhorar o LingQ. Ao visitar o site, você concorda com a nossa política de cookies.


image

Spontální monology o rutinních věcech, 40. Moje deváté video - Školní systém v České Republice, 27.04.2012

40. Moje deváté video - Školní systém v České Republice, 27.04.2012

Čau čau, dnes je 27. dubna 2012 a tohle video bych zaměřil na školní systém v České Republice.

Včera jsem měl totiž konverzaci s jedním americkým tutorem a nejprve jsme hovořili o tom, co jsem dělal v Anglii. Vysvětlil jsem mu experimenty, na kterých jsem tam pracoval, a sice zbytkové napětí v povrchové vrstvě obrobků titanových slitin, a pak jsme hovořili o školním systému v Americe a České Republice a porovnávali jsme to. Ptal jsem se na různé otázky, které jsem si předem připravil a on mi to nejprve řekl jak je to v Americe, pak jsem mu řekl jak je to v České Republice, a pak jsme to diskutovali. Rozhodl jsem se nahrát video o tomto tématu, protože si myslím, že toto téma patří do běžných témat, o kterých by měl být člověk schopen hovořit. Takže, nejprve začnu od začátku od dítěte od prvního roku. Takže od první…od jednoho do tří let chodí dítě do takzvaných jeslí nebo jesliček. Od tří do šesti chodí děti do školky. To je takzvané předškolní vzdělání. To je samozřejmě nepovinné. Děti tam chodit nemusí. Ovšem, pak následuje základní vzdělání, a to je povinné – tam je povinná školní docházka. Chodí tam děti od šesti či sedmi let (záleží na tom, jestli třeba někdo jde třeba o rok později) a je to až do šestnácti let (15 – 16 let). Pak následuje středoškolské vzdělání. Vlastně, když člověk ukončí základní školu, má tři možnosti – může jít buď pracovat nebo může jít na učiliště, kde se může vyučit například jako kuchař, číšník, zedník a podobně a nebo může jít na střední školu. Je plno typů středních škol – střední průmyslové školy strojní, elektrotechnické, jsou různá gymnázia a jiné – ekonomky a podobně. Tam studuje člověk čtyři roky, na učilišti však tři roky, a když člověk ukončí střední školu, může jít na univerzitu nebo na vyšší odbornou školu. Zapomněl jsem dodat, že člověk ukončuje střední školu takzvanou maturitou, což je vlastně taková závěrečná zkouška na střední škole. Bývá to obvykle ze čtyřech předmětů a jednoho praktického předmětu. Ovšem teď už jsou takzvané státní maturity, ale o tom moc nevím. Vím akorát, že všichni tady v České Republice mají stejné podmínky – to znamená, stejné maturity. Dostanou stejné papíry. Kdežto předtím to bylo většinou ústní a záleželo vždycky na komisi – jak dobře se třeba vyspala. Na univerzitě jsou takzvané tři stupně – nejprve bakalářský stupeň. Tam člověk studuje tři roky. Ukončí to takzvanýma státnicema, kde má…kde musí obhájit tu bakalářskou práci a dělá například různé zkoušky – státnice z různých předmětů. To se liší….to je škola od školy, to je rozdílné. Pak může jít na navazující studium, kde si může udělat magisterský titul…

Já se omlouvám, to byl můj budík.

Takže na navazujícím studiu si může udělat magisterský titul, a sice buď Magistr (Mgr.) nebo inženýr (Ing.) a to trvá dva nebo tři roky – záleží na typu školy. Pak může jít člověk na doktorské studium. Tam to je buď na tři nebo čtyři roky a vlastně po skončení získá titul doktorát.

U mě to bylo tak, že jsem šel…že jsem byl na základní škole těch devět let….to jsem možná zapomněl zmínil, že základní škola je na devět let. Pak jsem byl na střední průmyslové škole strojní, obor Management ve strojírenství, a pak jsem byl na vysoké škole – na technické univerzitě v Liberci, na fakultě strojní. Já jsem měl ještě předtím magisterským program, že jsem nemusel nejdříve dělat bakaláře, a pak magistra, ale šel jsem rovnou na magisterský program, takže jsem rovnou získal titul inženýr za pět let.

No a to je asi tak všechno pro dnešek a doufám, že vám toto téma bude k něčemu dobré. Mějte se, čau čau.


40. Moje deváté video - Školní systém v České Republice, 27.04.2012

Čau čau, dnes je 27. dubna 2012 a tohle video bych zaměřil na školní systém v České Republice.

Včera jsem měl totiž konverzaci s jedním americkým tutorem a nejprve jsme hovořili o tom, co jsem dělal v Anglii. Vysvětlil jsem mu experimenty, na kterých jsem tam pracoval, a sice zbytkové napětí v povrchové vrstvě obrobků titanových slitin, a pak jsme hovořili o školním systému v Americe a České Republice a porovnávali jsme to. Ptal jsem se na různé otázky, které jsem si předem připravil a on mi to nejprve řekl jak je to v Americe, pak jsem mu řekl jak je to v České Republice, a pak jsme to diskutovali. Rozhodl jsem se nahrát video o tomto tématu, protože si myslím, že toto téma patří do běžných témat, o kterých by měl být člověk schopen hovořit. Takže, nejprve začnu od začátku od dítěte od prvního roku. Takže od první…od jednoho do tří let chodí dítě do takzvaných jeslí nebo jesliček. Od tří do šesti chodí děti do školky. To je takzvané předškolní vzdělání. To je samozřejmě nepovinné. Děti tam chodit nemusí. Ovšem, pak následuje základní vzdělání, a to je povinné – tam je povinná školní docházka. Chodí tam děti od šesti či sedmi let (záleží na tom, jestli třeba někdo jde třeba o rok později) a je to až do šestnácti let (15 – 16 let). Pak následuje středoškolské vzdělání. Vlastně, když člověk ukončí základní školu, má tři možnosti – může jít buď pracovat nebo může jít na učiliště, kde se může vyučit například jako kuchař, číšník, zedník a podobně a nebo může jít na střední školu. Je plno typů středních škol – střední průmyslové školy strojní, elektrotechnické, jsou různá gymnázia a jiné – ekonomky a podobně. Tam studuje člověk čtyři roky, na učilišti však tři roky, a když člověk ukončí střední školu, může jít na univerzitu nebo na vyšší odbornou školu. Zapomněl jsem dodat, že člověk ukončuje střední školu takzvanou maturitou, což je vlastně taková závěrečná zkouška na střední škole. Bývá to obvykle ze čtyřech předmětů a jednoho praktického předmětu. Ovšem teď už jsou takzvané státní maturity, ale o tom moc nevím. Vím akorát, že všichni tady v České Republice mají stejné podmínky – to znamená, stejné maturity. Dostanou stejné papíry. Kdežto předtím to bylo většinou ústní a záleželo vždycky na komisi – jak dobře se třeba vyspala. Na univerzitě jsou takzvané tři stupně – nejprve bakalářský stupeň. Tam člověk studuje tři roky. Ukončí to takzvanýma státnicema, kde má…kde musí obhájit tu bakalářskou práci a dělá například různé zkoušky – státnice z různých předmětů. To se liší….to je škola od školy, to je rozdílné. Pak může jít na navazující studium, kde si může udělat magisterský titul…

Já se omlouvám, to byl můj budík.

Takže na navazujícím studiu si může udělat magisterský titul, a sice buď Magistr (Mgr.) nebo inženýr (Ing.) a to trvá dva nebo tři roky – záleží na typu školy. Pak může jít člověk na doktorské studium. Tam to je buď na tři nebo čtyři roky a vlastně po skončení získá titul doktorát.

U mě to bylo tak, že jsem šel…že jsem byl na základní škole těch devět let….to jsem možná zapomněl zmínil, že základní škola je na devět let. Pak jsem byl na střední průmyslové škole strojní, obor Management ve strojírenství, a pak jsem byl na vysoké škole – na technické univerzitě v Liberci, na fakultě strojní. Já jsem měl ještě předtím magisterským program, že jsem nemusel nejdříve dělat bakaláře, a pak magistra, ale šel jsem rovnou na magisterský program, takže jsem rovnou získal titul inženýr za pět let.

No a to je asi tak všechno pro dnešek a doufám, že vám toto téma bude k něčemu dobré. Mějte se, čau čau.