×

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать работу LingQ лучше. Находясь на нашем сайте, вы соглашаетесь на наши правила обработки файлов «cookie».

image

Prejavy prezidenta Andreja Kisku (most translated to English), 2016-6-16 Prezident Kiska vystúpil v parlamente so správou o stave republiky (1)

2016-6-16 Prezident Kiska vystúpil v parlamente so správou o stave republiky (1)

Prezident Kiska vystúpil v parlamente so správou o stave republiky

Pri príležitosti druhého výročia inaugurácie vystúpil prezident Andrej Kiska pred poslancami Národnej rady so správou o stave republiky. Venoval sa v nej predsedníctvu Slovenska v Rade Európskej únie, korupcii a nedôvere ľudí v štát, ale aj cieľom v zdravotníctve či školstve, ktoré by si mala vláda postaviť.

„Vystupujem pred vami v čase, keď už o niekoľko málo dní Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie. Dnes žijeme v dobe, kedy vie byť akýkoľvek úspech, česť alebo povinnosť spochybnené. A keď mnohé veci prijímame ako samozrejmosť. Preto chcem začať moje dnešné vystúpenie pred vami práve touto témou.

Som presvedčený, že nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v Európskej únii je a bude výnimočnou správou o stave Slovenskej republiky v roku 2016. Je úspechom našej krajiny, ale aj čestnou povinnosťou a príležitosťou Slovenska.

Predsedníctvo je správou o stave našej republiky preto, lebo členstvo v Európskej únii dáva našej republike najsilnejšie politické a ekonomické postavenie, aké mohlo Slovensko dosiahnuť. Vďaka členstvu v Únii a samozrejme aj v Aliancii sa môžeme cítiť relatívne bezpečne. Vďaka nemu sme v Európe dokázali prekonať historické animozity a aj náš región strednej Európy je stabilnou a bezpečnou časťou sveta.

Preto naše členstvo v Európskej únii nemá žiadnu rozumnú alternatívu. A predstavy a návrhy, že Slovensko by mohlo fungovať – a lepšie — aj mimo Európskej únie, sú opakom vlastenectva a sú hazardérske. Hovorím o tom preto, lebo aj na Slovensku rastú nálady a podpora politických síl, ktoré chcú dosiahnuť rozpad Európskej únie. Rozpad architektúry mieru, spolupráce, spoločnej slobody a prosperity.

Naše predsedníctvo v Rade Európskej únie je výnimočnou správou o stave našej republiky aj preto, lebo naše členstvo nebolo a nikdy nebude samozrejmosťou. Dejiny sa neskončili pred 20 rokmi, keď Slovensko takmer vypadlo z procesu rozširovania EÚ. Dejiny sa neskončili ani pred 12 rokmi, keď sme vďaka rozumným rozhodnutiam našich občanov a ich zvolených reprezentantov, podpore susedov a významných krajín západnej Európy, dobehli zameškané a stali sa členom Únie.

Dejiny sa nekončia ani dnes, keď v jednej z krajín s napätím očakávame výsledky referenda o zotrvaní alebo vystúpení z Európskej únie. Hovorím o tom preto, lebo dopustiť podobnú neistotu v ďalších krajinách, osobitne v našom regióne strednej Európy, by znamenalo vrátiť sem riziká a hrozby minulosti. Hovorím o tom preto, lebo prispieť k súdržnosti Únie našou schopnosťou vyjednávať dobré kompromisy bude súčasťou povinnosti, ktorú o pár dní prevezmeme.

A to je ďalší dôvod, prečo považujem naše predsedníctvo v Rade Európskej únie za výnimočnú správu o stave Slovenskej republiky. Verím, že bude potvrdením, že Slovensko túto službu dokáže poskytnúť. Že preukážeme nielen schopnosť vyjednávať o vlastných záujmoch alebo spájať sa regionálne. Ale že Slovensko dokáže byť čestný, poctivý a úprimný sprostredkovateľ medzi krajinami a ich záujmami, v prospech celku. V prospech vyše 500 miliónov občanov Európskej únie. Najsilnejšej ekonomickej veľmoci na svete s najvyššími sociálnymi zárukami a službami pre svojich občanov. A skvelými ľudskými aj ekonomickými predpokladmi zvládnuť každý predstaviteľný problém a krízu.

Ruku na srdce: vedeli by si také čosi vôbec predstaviť naši starí rodičia? Alebo ešte donedávna naši rodičia?

Pokúsme sa preto rešpektovať, že najlepšou službou, ktorú môže Slovensko poskytnúť sebe a Európe v nasledujúcich šiestich mesiacoch, je práve pozícia čestného, poctivého a úprimného sprostredkovateľa. Netlačme Slovensko do vyhrotených a konfrontačných postojov, ktoré by túto našu povinnosť oslabili.

Povedal som to viackrát a dnes to zopakujem. Považujem za chybu, že sme zabudli v domácej politike povedať o Európskej únie čokoľvek priaznivé. Že sa v politických diskusiách stratil zmysel pre proporciu. Že takzvaný diktát Bruselu je viac prázdny politický slogan než odraz reality. Že sa pomaly nenájde nik, kto pripomenie, že podstatné rozhodnutia neprijímajú bruselskí úradníci, ale ľuďmi zvolení predstavitelia v Európskom parlamente a Rade Európskej únie. Že tieto rozhodnutia sú výsledkom demokratických hlasovaní, kompromisov a rokovaní, ktorým budú nasledujúcich 6 mesiacov predsedať zástupcovia Slovenska. A že chyby, ktoré sa dejú aj v bruselskej politike, určite nie sú častejšie ako chyby v našej domácej politike.

Podľa informácií, ktoré mám, Slovensko je dobre pripravené prevziať o niekoľko dní predsedníctvo v Rade Európskej únie. Je to výsledok práce našej profesionálnej diplomacie a bývalej vlády, na ktorú súčasná vláda nadviazala. Chcem sa všetkým poďakovať za doterajšie úsilie. Rovnako tak hlavnému mestu a jeho obyvateľom, pre ktorých bude znamenať predsedníctvo aj isté nepohodlie.

A dovoľte mi vysloviť jedno želanie. Verím, že ho môžem vysloviť v mene väčšiny občanov Slovenska: predstavme sa ako priateľskí hostitelia, uvážliví moderátori európskej diskusie a zanietení spolutvorcovia európskej jednoty.

Vážené dámy, vážení páni.

Pred rokom — pri prvej takejto príležitosti v mojom funkčnom období — som sľúbil založiť tradíciu prichádzať do Národnej rady každoročne v tomto júnovom čase. Tento rok sa tak deje relatívne krátko po parlamentných voľbách. V nich svoju správu o stave republiky vydali tí najdôležitejší — občania našej republiky.

Dnes nie je mojím zámerom túto ich správu dopĺňať, ani s ňou polemizovať. Máme krátko po vzniku novej vlády. To je vždy začiatok, ktorý by mal byť novým impulzom. Je priskoro hodnotiť veci. Rád by som sa však s vami podelil o niekoľko okruhov námetov, ktoré súvisia so stavom vecí u nás. A ktoré súvisia aj so správou o stave svojej republiky, ktorú napísali sami občania vo voľbách. Pretože tak ako vidím v súčasnej situácii neistotu a niekoľko významných rizík, vidím v nej aj príležitosti.

Tie riziká sú úplne očividné.

V parlamentných voľbách nezískal žiaden politický prúd dominantnú prevahu, ani nezískal dominantnú prevahu žiaden program alebo myšlienka. Namiesto nich významne posilnila nedôvera k politike a k politikom. A možno až hnev vo viacerých podobách. Niekedy aj krajnosť a extrém.

Preto si myslím, že súčasná vláda by sa nemala spoliehať na to, že k nej dnes neexistuje reálna politická alternatíva. Ale ani súčasná demokratická opozícia by sa nemala spoliehať na to, že ak vláda nebude úspešná, tak ju automaticky vymení. Takáto jednoduchá dvojčlenka dnes neplatí.

V skutočnosti situácia nie je dobrá. Štyria z piatich dospelých ľudí na Slovensku si myslia, že náš štát — Slovenskú republiku — ovláda zopár oligarchov. Dôvera ľudí v štát spadla na nové historické minimá. Chcem vážne varovať, že ak bude tento trend pokračovať, ak ľudia nedostanú dôvod, aby obnovili svoju dôveru v štát a jeho inštitúcie, po budúcich voľbách môže byť problematické, ak nie nemožné, zostaviť vládu z demokratických politických strán. Akýchkoľvek.

Zatiaľ čo za nedôveru v štát si môžeme predovšetkým my sami tu doma, tak nárast vplyvu rôznych konšpiračných teórii, spochybňovania vedeckých faktov a lživé kampane na internete a sociálnych sieťach nie sú výlučne domáceho pôvodu. A myslím si, že by vláda a štátne inštitúcie mali začať brať tento fenomén vážne, pretože dnes sa z toho stáva otázka bezpečnosti štátu. A nielen konštatovať, nielen analyzovať, ale aj aktívne konať.

Ako prezident sa držím zásady nevstupovať do sporov medzi vládou a opozíciou, nemám v úmysle vstupovať ani do sporov vo vnútri vládnej koalície. Akým je dnes napríklad koaličný spor o koncesionárske poplatky. Som ale presvedčený, že aj v súvislosti s fenoménom, o ktorom hovorím, napríklad potrebujeme silné a nezávislé aj odvážne verejnoprávne médiá. A preto vás prosím, apelujem, aby sa nestali predmetom politického zápasu.

Preto využívam túto príležitosť a žiadam vás, aby ste rešpektovali a posilňovali nezávislosť verejnoprávnych médií - a verejnoprávne médiá a ich zamestnancov vyzývam, aby sa nepoddali tlaku, aby boli pozorní a aby plnili svoju spoločenskú úlohu. Pomôcť ľuďom, aby boli informovanejší.

V týchto dňoch je opäť najhorúcejšou témou korupcia. Od prezidenta sa očakáva, že aj pri tomto probléme bude situáciu na politickej scéne a v spoločnosti upokojovať — ale ľudia už takmer neveria akémukoľvek prísľubu, keď ich niekto upokojuje.

Od prezidenta sa očakáva, že nebude vstupovať do politických sporov a hádok politických strán a dokonca v nich niekomu držať stranu — ale korupcia je téma a oblasť, ktorá je podstatná, v ktorej sa vedú politické spory a hádky neustále. Hovorím o čistote verejného života a o schopnosti štátu garantovať rovnosť všetkých ľudí pred zákonom.

Myslím, že v kontexte kauzy, ktorá je dnes politickou témou číslo jeden, nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte. Ale chcem zdôrazniť, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky.

Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Koľko občanov si podľa vás myslí, že orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány nepodliehajú žiadnym tlakom — politickým ani iným, a sú absolútne nezávislé? A že sa na ich prácu dá spoľahnúť?

Predstavte si, že sa daňové orgány alebo orgány činné v trestnom konaní dopracujú k nejakému výsledku o dva, o tri alebo o päť rokov. Akémukoľvek. Posilní to dôveru v právny štát dnes, o mesiac, alebo do roka?

Netreba sa preto čudovať otázkam ľudí: Máme skutočne nezávislú políciu, inšpekciu či prokuratúru? Ak áno, spoločnosť očakáva výsledky. A reálne, pochopiteľné vysvetlenie neobjasnených káuz.

So závisťou sa pozeráme na okolité štáty, napríklad na Rumunsko, kde od posledných parlamentných volieb bolo v súvislosti s korupciou celkovo obžalovaných, stíhaných a odsúdených viac ako 1500 osôb - vrátane popredných politikov, za uplácanie sudcov bol odsúdený jeden z najbohatších podnikateľov v krajine a prokuratúra obvinila 77 lekárov z brania úplatkov.

Podozrenia z korupcie a klientelizmu vo vysokej politike sú témou, ktorá vyvoláva najväčšie vášne a politické spory a roky priťahuje pozornosť médií. Žiaľ, deklarovaná politická dôležitosť tejto témy je v príkrom rozpore s tým, čo by sme mohli označiť za uspokojivé výsledky. Kauzy sa vlečú roky a dostratena. Tento rozpor je nevysvetliteľný, nepochopiteľný a neudržateľný.

V lepšom prípade je jediným výsledkom vyvodenie akej-takej politickej zodpovednosti, ktoré však nemá byť koncom, ale začiatkom hľadania spravodlivosti a pravdy o vyslovených podozreniach. Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať.

Takto to funguje v krajinách s normálnym systémom spravodlivosti a kultúrou slušnosti v politike. Nie však na Slovensku. Naši občania sú namiesto toho konfrontovaní s nepodarenou reality šou, v ktorej môžu najviac tak tipovať, či niekto odstúpi, alebo neodstúpi. A v ktorej si majú vybrať, akým neúplným informáciám a politickým deklaráciám uveria. Toto je druh viery a dôvery, ktorú už jednoducho nemôžeme od ľudí na Slovensku žiadať.

Jediným výsledkom je nedôvera v politiku, štát a jeho schopnosť zabezpečiť elementárnu spravodlivosť a čistotu verejného života. Nesmieme sa hnevať na ľudí, keď už nepočúvajú ani rozumné vysvetlenia. Aj rozumní a mierni ľudia sú už jednoducho veľmi nahnevaní - a rozumná politika toto dokáže aj pochopiť, aj sa podľa toho rozumne zachovať.

Chcem vás — poslancov, vládu, politické strany — požiadať: Hľadajte urýchlene také inštitucionálne a politické riešenie, ktoré konečne poskytne ľuďom skutočnú nádej, vieru a sebavedomie. Nádej, vieru a sebavedomie, že je prakticky vylúčené, aby sa ešte niekedy politika zamiešala do daňových a policajných úradov — a že už žiadne porušenie zákona nezostane nevyšetrené a nepotrestané.

Musím sa na tomto mieste vyjadriť aj k téme nárastu politického extrémizmu a neonacizmu. Súčasnú situáciu považujem viac za príležitosť, než za dôvod na neprimerané obavy. V prípade, ak túto príležitosť využijeme.

Čo to znamená? Podľa môjho názoru to znamená nulovú toleranciu k prejavom extrémizmu a neonacizmu. Na ulici, na internete, na športoviskách, kdekoľvek. Podľa môjho názoru to znamená, že štát sebavedomo zakročí proti každému, kto sa pokúša nahrádzať jeho úlohu pri zabezpečovaní poriadku.

Chcem v tejto súvislosti navrhnúť, aby sa sme sa pokúsili prekročiť stále prevažne oficiálny ráz každoročných osláv Slovenského národného povstania. Už je správny čas, aby sme si mohli trúfnuť doplniť oficiálne oslavy SNP pri pamätníkoch aj netradičnými formami, ktoré túto skutočne hrdinskú demokratickú kapitolu nášho národa spravia príťažlivou a hodnou obdivu pre ľudí všetkých generácií.

Aby sme pri tejto príležitosti poslali do kúta neonacizmus, antisemitizmus, rasizmus, popieranie holokaustu a relativizáciu zločinov proti ľudskosti. Na ktorých sa bohužiaľ podieľala aj časť nášho národa.

Vážené dámy, vážení páni. Ďalším okruhom, o ktorom sa chcem zmieniť, sú prioritné politiky štátu. Ak si spomenieme, akým spôsobom a čom sa u nás diskutovalo pred rokom, potom sme sa posunuli správnym smerom. Aj na základe programu novej vlády sa mi zdá, že sa už nemusíme presviedčať o tom, že zdravotníctvo máme v kríze a školstvo potrebuje zásadné podnety a reformy.

Dnes ľudí na Slovensku už oprávnene ani nezaujímajú nástroje, ktorými chceme dosiahnuť nejaké ciele. Chcú vidieť reálne výsledky. Dovoľte mi povedať aspoň tri takéto ciele, ktoré by podľa môjho názoru mali byť bezpodmienečným cieľom a záväzkom do štyroch rokov.

V zdravotníctve. Po prvé, aby ľudia na každom mieste na Slovensku, bez ohľadu na sociálne postavenie a miesto bydliska, mali na rovnakú diagnózu predpísané a garantované rovnaké diagnostické a liečebné postupy. Rovnaké podozrenie — rovnako včasná diagnostika. Rovnaká diagnóza — rovnaká liečba. Garancia pre pacienta, povinnosť a záruka pre lekára.

Po druhé, musí byť cieľom, aby ľudia nepociťovali hendikep znevýhodnenia v prístupe k zdravotnej starostlivosti. Hovorím o pacientoch, ktorí do iných miest ešte skoro ráno za tmy dochádzajú k lekárom, aby sa tam dočkali poradia a niekedy sa aj nedočkajú. A to nehovorím len o Krupine alebo Kremnici, ktoré som navštívil nedávno, takýchto miest a dediniek je na Slovensku mnoho.

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE

2016-6-16 Prezident Kiska vystúpil v parlamente so správou o stave republiky (1) 2016-6-16 President Kiska delivers State of the Republic Address to Parliament (1) 2016-6-16 Президент Киска выступил в парламенте с докладом о состоянии республики (1)

Prezident Kiska vystúpil v parlamente so správou o stave republiky キスカ大統領は議会で共和国の状態に関する報告書で話しました

Pri príležitosti druhého výročia inaugurácie vystúpil prezident Andrej Kiska pred poslancami Národnej rady so správou o stave republiky. По случаю второй годовщины инаугурации Президент Андрей Киска обратился к членам Национального совета с докладом о состоянии республики. Venoval sa v nej predsedníctvu Slovenska v Rade Európskej únie, korupcii a nedôvere ľudí v štát, ale aj cieľom v zdravotníctve či školstve, ktoré by si mala vláda postaviť.

„Vystupujem pred vami v čase, keď už o niekoľko málo dní Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie. Dnes žijeme v dobe, kedy vie byť akýkoľvek úspech, česť alebo povinnosť spochybnené. Сьогодні ми живемо в час, коли будь-яке досягнення, честь чи обов'язок можуть бути поставлені під сумнів. A keď mnohé veci prijímame ako samozrejmosť. І коли ми сприймаємо багато речей як належне. Preto chcem začať moje dnešné vystúpenie pred vami práve touto témou. Ось чому я хочу почати своє сьогоднішнє звернення до вас з цієї теми.

Som presvedčený, že nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v Európskej únii je a bude výnimočnou správou o stave Slovenskej republiky v roku 2016. Je úspechom našej krajiny, ale aj čestnou povinnosťou a príležitosťou Slovenska.

Predsedníctvo je správou o stave našej republiky preto, lebo členstvo v Európskej únii dáva našej republike najsilnejšie politické a ekonomické postavenie, aké mohlo Slovensko dosiahnuť. Vďaka členstvu v Únii a samozrejme aj v Aliancii sa môžeme cítiť relatívne bezpečne. Завдяки нашому членству в Союзі і, звичайно, в Альянсі, ми можемо відчувати себе у відносній безпеці. Vďaka nemu sme v Európe dokázali prekonať historické animozity a aj náš región strednej Európy je stabilnou a bezpečnou časťou sveta.

Preto naše členstvo v Európskej únii nemá žiadnu rozumnú alternatívu. A predstavy a návrhy, že Slovensko by mohlo fungovať – a lepšie — aj mimo Európskej únie, sú opakom vlastenectva a sú hazardérske. А ідеї та пропозиції про те, що Словаччина могла б функціонувати - і краще - поза межами Європейського Союзу, є протилежністю патріотизму і є азартними іграми. Hovorím o tom preto, lebo aj na Slovensku rastú nálady a podpora politických síl, ktoré chcú dosiahnuť rozpad Európskej únie. Я кажу про це тому, що і в Словаччині зростають настрої і підтримка політичних сил, які хочуть бачити розпад Європейського Союзу. Rozpad architektúry mieru, spolupráce, spoločnej slobody a prosperity.

Naše predsedníctvo v Rade Európskej únie je výnimočnou správou o stave našej republiky aj preto, lebo naše členstvo nebolo a nikdy nebude samozrejmosťou. Наше головування в Раді Європейського Союзу є винятковим звітом про стан нашої республіки, не в останню чергу тому, що наше членство ніколи не було і ніколи не буде даністю. Dejiny sa neskončili pred 20 rokmi, keď Slovensko takmer vypadlo z procesu rozširovania EÚ. Історія не закінчилася 20 років тому, коли Словаччина ледь не вийшла з процесу розширення ЄС. Dejiny sa neskončili ani pred 12 rokmi, keď sme vďaka rozumným rozhodnutiam našich občanov a ich zvolených reprezentantov, podpore susedov a významných krajín západnej Európy, dobehli zameškané a stali sa členom Únie. Історія не закінчилася 12 років тому, коли завдяки мудрим рішенням наших громадян та їхніх обранців, підтримці наших сусідів та провідних країн Західної Європи ми наздогнали і стали членом Союзу.

Dejiny sa nekončia ani dnes, keď v jednej z krajín s napätím očakávame výsledky referenda o zotrvaní alebo vystúpení z Európskej únie. Історія не зупиняється і сьогодні, коли ми з нетерпінням чекаємо на результати референдуму в одній з країн щодо того, чи залишатися їй в Європейському Союзі, чи виходити з нього. Hovorím o tom preto, lebo dopustiť podobnú neistotu v ďalších krajinách, osobitne v našom regióne strednej Európy, by znamenalo vrátiť sem riziká a hrozby minulosti. Я кажу це тому, що допустити подібну небезпеку в інших країнах, особливо в нашому регіоні Центральної Європи, означало б повернути ризики і загрози минулого. Hovorím o tom preto, lebo prispieť k súdržnosti Únie našou schopnosťou vyjednávať dobré kompromisy bude súčasťou povinnosti, ktorú o pár dní prevezmeme. Я кажу це тому, що сприяння згуртованості Союзу через нашу здатність домовлятися про хороші компроміси буде частиною відповідальності, яку ми візьмемо на себе через кілька днів.

A to je ďalší dôvod, prečo považujem naše predsedníctvo v Rade Európskej únie za výnimočnú správu o stave Slovenskej republiky. Це ще одна причина, чому я вважаю наше головування в Раді Європейського Союзу винятковим звітом про стан Словацької Республіки. Verím, že bude potvrdením, že Slovensko túto službu dokáže poskytnúť. Я вважаю, що це буде підтвердженням того, що Словаччина може надавати цю послугу. Že preukážeme nielen schopnosť vyjednávať o vlastných záujmoch alebo spájať sa regionálne. Що ми демонструємо не лише здатність домовлятися про власні інтереси чи об'єднуватися на регіональному рівні. Ale že Slovensko dokáže byť čestný, poctivý a úprimný sprostredkovateľ medzi krajinami a ich záujmami, v prospech celku. Але що Словаччина може бути чесним, справедливим і щирим посередником між країнами та їхніми інтересами на благо всього суспільства. V prospech vyše 500 miliónov občanov Európskej únie. Najsilnejšej ekonomickej veľmoci na svete s najvyššími sociálnymi zárukami a službami pre svojich občanov. Найсильніша економічна держава світу з найвищими соціальними гарантіями та послугами для своїх громадян. A skvelými ľudskými aj ekonomickými predpokladmi zvládnuť každý predstaviteľný problém a krízu. І з великими людськими та економічними ресурсами, щоб впоратися з усіма мислимими проблемами та кризами.

Ruku na srdce: vedeli by si také čosi vôbec predstaviť naši starí rodičia? Поклавши руку на серце: чи могли наші бабусі та дідусі навіть уявити собі таке? Alebo ešte donedávna naši rodičia?

Pokúsme sa preto rešpektovať, že najlepšou službou, ktorú môže Slovensko poskytnúť sebe a Európe v nasledujúcich šiestich mesiacoch, je práve pozícia čestného, poctivého a úprimného sprostredkovateľa. Тому давайте спробуємо визнати, що найкраща послуга, яку Словаччина може надати собі і Європі в наступні шість місяців, - це саме позиція чесного, справедливого і щирого посередника. Netlačme Slovensko do vyhrotených a konfrontačných postojov, ktoré by túto našu povinnosť oslabili. Не підштовхуймо Словаччину до загострення і конфронтації, які б послабили цей наш обов'язок.

Povedal som to viackrát a dnes to zopakujem. Považujem za chybu, že sme zabudli v domácej politike povedať o Európskej únie čokoľvek priaznivé. Я вважаю помилкою те, що ми забули сказати щось позитивне про Європейський Союз у внутрішній політиці. Že sa v politických diskusiách stratil zmysel pre proporciu. Що в політичних дискусіях було втрачено почуття міри. Že takzvaný diktát Bruselu je viac prázdny politický slogan než odraz reality. Що так званий диктат Брюсселя є радше порожнім політичним гаслом, ніж відображенням реальності. Že sa pomaly nenájde nik, kto pripomenie, že podstatné rozhodnutia neprijímajú bruselskí úradníci, ale ľuďmi zvolení predstavitelia v Európskom parlamente a Rade Európskej únie. Що навряд чи хтось нагадає нам, що важливі рішення приймають не брюссельські чиновники, а народні обранці в Європарламенті та Раді Європейського Союзу. Že tieto rozhodnutia sú výsledkom demokratických hlasovaní, kompromisov a rokovaní, ktorým budú nasledujúcich 6 mesiacov predsedať zástupcovia Slovenska. Що ці рішення є результатом демократичних голосувань, компромісів і переговорів, які будуть проходити під головуванням представників Словаччини протягом наступних 6 місяців. A že chyby, ktoré sa dejú aj v bruselskej politike, určite nie sú častejšie ako chyby v našej domácej politike. І що помилки, які трапляються в брюссельській політиці, безумовно, не частіші, ніж помилки, які трапляються в нашій внутрішній політиці.

Podľa informácií, ktoré mám, Slovensko je dobre pripravené prevziať o niekoľko dní predsedníctvo v Rade Európskej únie. Згідно з інформацією, якою я володію, Словаччина добре підготовлена до головування в Раді Європейського Союзу через кілька днів. Je to výsledok práce našej profesionálnej diplomacie a bývalej vlády, na ktorú súčasná vláda nadviazala. Це результат роботи нашої професійної дипломатії та попереднього уряду, на який спирається нинішня влада. Chcem sa všetkým poďakovať za doterajšie úsilie. Я хочу подякувати всім за докладені зусилля. Rovnako tak hlavnému mestu a jeho obyvateľom, pre ktorých bude znamenať predsedníctvo aj isté nepohodlie. Те саме стосується столиці та її мешканців, для яких президентство також означатиме певний дискомфорт.

A dovoľte mi vysloviť jedno želanie. Verím, že ho môžem vysloviť v mene väčšiny občanov Slovenska: predstavme sa ako priateľskí hostitelia, uvážliví moderátori európskej diskusie a zanietení spolutvorcovia európskej jednoty. Я вважаю, що можу говорити від імені більшості громадян Словаччини: давайте представимо себе як привітних господарів, вдумливих модераторів європейських дебатів і пристрасних співтворців європейської єдності.

Vážené dámy, vážení páni.

Pred rokom — pri prvej takejto príležitosti v mojom funkčnom období — som sľúbil založiť tradíciu prichádzať do Národnej rady každoročne v tomto júnovom čase. Tento rok sa tak deje relatívne krátko po parlamentných voľbách. Цього року це відбувається відносно швидко після загальних виборів. V nich svoju správu o stave republiky vydali tí najdôležitejší — občania našej republiky.

Dnes nie je mojím zámerom túto ich správu dopĺňať, ani s ňou polemizovať. Сьогодні я не маю наміру доповнювати їхню доповідь або сперечатися з нею. Máme krátko po vzniku novej vlády. Ми перебуваємо незабаром після формування нового уряду. To je vždy začiatok, ktorý by mal byť novým impulzom. Je priskoro hodnotiť veci. Поки що рано давати оцінки. Rád by som sa však s vami podelil o niekoľko okruhov námetov, ktoré súvisia so stavom vecí u nás. Однак я хотів би поділитися з вами низкою тем, пов'язаних зі станом справ у нашій країні. A ktoré súvisia aj so správou o stave svojej republiky, ktorú napísali sami občania vo voľbách. І які також пов'язані зі звітом про стан своєї республіки, написаним самими громадянами на виборах. Pretože tak ako vidím v súčasnej situácii neistotu a niekoľko významných rizík, vidím v nej aj príležitosti. Тому що так само, як я бачу невизначеність і деякі значні ризики в поточній ситуації, я також бачу можливості.

Tie riziká sú úplne očividné.

V parlamentných voľbách nezískal žiaden politický prúd dominantnú prevahu, ani nezískal dominantnú prevahu žiaden program alebo myšlienka. На парламентських виборах жодна політична течія не отримала домінуючої більшості, як і жодна програма чи ідея не отримала домінуючої більшості. Namiesto nich významne posilnila nedôvera k politike a k politikom. A možno až hnev vo viacerých podobách. І, можливо, навіть гнів у кількох формах. Niekedy aj krajnosť a extrém. Іноді навіть екстремальні та екстремальні.

Preto si myslím, že súčasná vláda by sa nemala spoliehať na to, že k nej dnes neexistuje reálna politická alternatíva. Ale ani súčasná demokratická opozícia by sa nemala spoliehať na to, že ak vláda nebude úspešná, tak ju automaticky vymení. Але навіть нинішня демократична опозиція не повинна покладатися на те, що в разі невдачі уряду вона автоматично прийде йому на зміну. Takáto jednoduchá dvojčlenka dnes neplatí. Такий простий біноміал сьогодні не застосовується.

V skutočnosti situácia nie je dobrá. Насправді, ситуація не дуже хороша. Štyria z piatich dospelých ľudí na Slovensku si myslia, že náš štát — Slovenskú republiku — ovláda zopár oligarchov. Четверо з п'яти дорослих у Словаччині вважають, що наша країна - Словацька Республіка - контролюється кількома олігархами. Dôvera ľudí v štát spadla na nové historické minimá. Довіра людей до держави впала до нових історичних мінімумів. Chcem vážne varovať, že ak bude tento trend pokračovať, ak ľudia nedostanú dôvod, aby obnovili svoju dôveru v štát a jeho inštitúcie, po budúcich voľbách môže byť problematické, ak nie nemožné, zostaviť vládu z demokratických politických strán. Я хочу серйозно попередити, що якщо ця тенденція продовжиться, якщо люди не отримають підстав для відновлення довіри до держави та її інститутів, то після наступних виборів сформувати уряд з демократичних політичних партій може бути важко, якщо не неможливо. Akýchkoľvek. Будь-який.

Zatiaľ čo za nedôveru v štát si môžeme predovšetkým my sami tu doma, tak nárast vplyvu rôznych konšpiračných teórii, spochybňovania vedeckých faktov a lživé kampane na internete a sociálnych sieťach nie sú výlučne domáceho pôvodu. Хоча ми самі в першу чергу винні в недовірі до держави у себе вдома, зростання впливу різних теорій змови, піддавання сумніву наукових фактів і брехливі кампанії в інтернеті та соціальних мережах не є виключно внутрішньодержавним явищем. A myslím si, že by vláda a štátne inštitúcie mali začať brať tento fenomén vážne, pretože dnes sa z toho stáva otázka bezpečnosti štátu. A nielen konštatovať, nielen analyzovať, ale aj aktívne konať.

Ako prezident sa držím zásady nevstupovať do sporov medzi vládou a opozíciou, nemám v úmysle vstupovať ani do sporov vo vnútri vládnej koalície. Як Президент, я дотримуюся принципу не вступати в суперечки між владою та опозицією, а також не маю наміру вступати в суперечки всередині правлячої коаліції. Akým je dnes napríklad koaličný spor o koncesionárske poplatky. Як, наприклад, сьогоднішня суперечка коаліції щодо концесійних платежів. Som ale presvedčený, že aj v súvislosti s fenoménom, o ktorom hovorím, napríklad potrebujeme silné a nezávislé aj odvážne verejnoprávne médiá. Однак я переконаний, що і в контексті явища, про яке я говорю, наприклад, нам потрібні сильні та незалежні, а також сміливі суспільні медіа. A preto vás prosím, apelujem, aby sa nestali predmetom politického zápasu. Тому, будь ласка, я закликаю вас не робити їх предметом політичної боротьби.

Preto využívam túto príležitosť a žiadam vás, aby ste rešpektovali a posilňovali nezávislosť verejnoprávnych médií - a verejnoprávne médiá a ich zamestnancov vyzývam, aby sa nepoddali tlaku, aby boli pozorní a aby plnili svoju spoločenskú úlohu. Pomôcť ľuďom, aby boli informovanejší. Щоб допомогти людям бути більш поінформованими.

V týchto dňoch je opäť najhorúcejšou témou korupcia. Корупція знову є найгарячішою темою в наші дні. Od prezidenta sa očakáva, že aj pri tomto probléme bude situáciu na politickej scéne a v spoločnosti upokojovať — ale ľudia už takmer neveria akémukoľvek prísľubu, keď ich niekto upokojuje.

Od prezidenta sa očakáva, že nebude vstupovať do politických sporov a hádok politických strán a dokonca v nich niekomu držať stranu — ale korupcia je téma a oblasť, ktorá je podstatná, v ktorej sa vedú politické spory a hádky neustále. Очікується, що Президент не буде вступати в політичні суперечки та партійні чвари і навіть ставати на чийсь бік, але корупція - це питання і сфера, яка є суттєвою, в якій постійно точаться політичні суперечки та чвари. Hovorím o čistote verejného života a o schopnosti štátu garantovať rovnosť všetkých ľudí pred zákonom.

Myslím, že v kontexte kauzy, ktorá je dnes politickou témou číslo jeden, nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte. Я думаю, що в контексті справи, яка є сьогодні політичним питанням номер один, я не можу давати жодних порад Парламенту, Уряду чи політичним партіям, яких ви не знаєте. Ale chcem zdôrazniť, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky.

Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Напевно, не знайдеться людини, яка б повірила в історію про те, що хтось привіз 12 мільйонів євро готівкою в портфелях. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Koľko občanov si podľa vás myslí, že orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány nepodliehajú žiadnym tlakom — politickým ani iným, a sú absolútne nezávislé? A že sa na ich prácu dá spoľahnúť? І що на їхню роботу можна покластися?

Predstavte si, že sa daňové orgány alebo orgány činné v trestnom konaní dopracujú k nejakému výsledku o dva, o tri alebo o päť rokov. Уявіть собі, що податкова або правоохоронні органи отримають результат через два, три або п'ять років. Akémukoľvek. Будь-який. Posilní to dôveru v právny štát dnes, o mesiac, alebo do roka?

Netreba sa preto čudovať otázkam ľudí: Máme skutočne nezávislú políciu, inšpekciu či prokuratúru? Тому не варто дивуватися питанням людей: А чи справді у нас є незалежна поліція, інспекція чи прокуратура? Ak áno, spoločnosť očakáva výsledky. Якщо так, то компанія очікує результатів. A reálne, pochopiteľné vysvetlenie neobjasnených káuz. І реалістичне, зрозуміле пояснення нерозгаданих каустик.

So závisťou sa pozeráme na okolité štáty, napríklad na Rumunsko, kde od posledných parlamentných volieb bolo v súvislosti s korupciou celkovo obžalovaných, stíhaných a odsúdených viac ako 1500 osôb - vrátane popredných politikov, za uplácanie sudcov bol odsúdený jeden z najbohatších podnikateľov v krajine a prokuratúra obvinila 77 lekárov z brania úplatkov.

Podozrenia z korupcie a klientelizmu vo vysokej politike sú témou, ktorá vyvoláva najväčšie vášne a politické spory a roky priťahuje pozornosť médií. Žiaľ, deklarovaná politická dôležitosť tejto témy je v príkrom rozpore s tým, čo by sme mohli označiť za uspokojivé výsledky. Kauzy sa vlečú roky a dostratena. Справи тягнулися роками і роками. Tento rozpor je nevysvetliteľný, nepochopiteľný a neudržateľný.

V lepšom prípade je jediným výsledkom vyvodenie akej-takej politickej zodpovednosti, ktoré však nemá byť koncom, ale začiatkom hľadania spravodlivosti a pravdy o vyslovených podozreniach. У кращому випадку, єдиним результатом є певна політична відповідальність, яка є не кінцем, а початком пошуку справедливості та правди про звинувачення. Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať. Прийняття політичної відповідальності - це не вирішення будь-якої проблеми, а простий жест ввічливості, щоб заспокоїти громадськість і дозволити відповідальним інституціям працювати.

Takto to funguje v krajinách s normálnym systémom spravodlivosti a kultúrou slušnosti v politike. Так це працює в країнах з нормальною системою правосуддя та культурою порядності в політиці. Nie však na Slovensku. Але не в Словаччині. Naši občania sú namiesto toho konfrontovaní s nepodarenou reality šou, v ktorej môžu najviac tak tipovať, či niekto odstúpi, alebo neodstúpi. Натомість наші громадяни стикаються з провальним реаліті-шоу, в якому вони можуть щонайбільше здогадуватися, чи піде хтось у відставку, чи ні. A v ktorej si majú vybrať, akým neúplným informáciám a politickým deklaráciám uveria. І в якій їм доводиться обирати, якій неповній інформації та політичним деклараціям вірити. Toto je druh viery a dôvery, ktorú už jednoducho nemôžeme od ľudí na Slovensku žiadať. Це та віра і довіра, яку ми просто більше не можемо вимагати від людей у Словаччині.

Jediným výsledkom je nedôvera v politiku, štát a jeho schopnosť zabezpečiť elementárnu spravodlivosť a čistotu verejného života. Єдиний результат - недовіра до політики, держави та її здатності забезпечити елементарну справедливість і чистоту суспільного життя. Nesmieme sa hnevať na ľudí, keď už nepočúvajú ani rozumné vysvetlenia. Ми не повинні гніватися на людей, коли вони більше не слухають розумних пояснень. Aj rozumní a mierni ľudia sú už jednoducho veľmi nahnevaní - a rozumná politika toto dokáže aj pochopiť, aj sa podľa toho rozumne zachovať. Навіть розсудливі та помірковані люди вже просто дуже розлючені - і розсудливий політик може це зрозуміти і діяти відповідно до цього.

Chcem vás — poslancov, vládu, politické strany — požiadať: Hľadajte urýchlene také inštitucionálne a politické riešenie, ktoré konečne poskytne ľuďom skutočnú nádej, vieru a sebavedomie. Я хочу попросити вас - депутатів Європарламенту, уряд, політичні партії: Негайно шукайте інституційне та політичне рішення, яке нарешті дасть людям справжню надію, віру та впевненість у собі. Nádej, vieru a sebavedomie, že je prakticky vylúčené, aby sa ešte niekedy politika zamiešala do daňových a policajných úradov — a že už žiadne porušenie zákona nezostane nevyšetrené a nepotrestané. Надія, віра і впевненість у тому, що практично неможливо, щоб політика коли-небудь знову втручалася в роботу податкових і міліцейських органів - і що жодне порушення закону не залишиться нерозслідуваним і безкарним.

Musím sa na tomto mieste vyjadriť aj k téme nárastu politického extrémizmu a neonacizmu. Тут я також повинен прокоментувати тему зростання політичного екстремізму і неонацизму. Súčasnú situáciu považujem viac za príležitosť, než za dôvod na neprimerané obavy. Я розглядаю нинішню ситуацію більше як можливість, ніж як причину для надмірного занепокоєння. V prípade, ak túto príležitosť využijeme. Якщо ми скористаємося цією можливістю.

Čo to znamená? Podľa môjho názoru to znamená nulovú toleranciu k prejavom extrémizmu a neonacizmu. На мою думку, це означає нульову толерантність до екстремізму та неонацизму. Na ulici, na internete, na športoviskách, kdekoľvek. На вулиці, в інтернеті, на спортивних майданчиках, будь-де. Podľa môjho názoru to znamená, že štát sebavedomo zakročí proti každému, kto sa pokúša nahrádzať jeho úlohu pri zabezpečovaní poriadku. На мою думку, це означає, що держава буде впевнено розправлятися з усіма, хто спробує підмінити її роль у забезпеченні порядку.

Chcem v tejto súvislosti navrhnúť, aby sa sme sa pokúsili prekročiť stále prevažne oficiálny ráz každoročných osláv Slovenského národného povstania. У цьому контексті я хотів би запропонувати спробувати вийти за рамки все ще переважно офіційного характеру щорічних святкувань Словацького національного повстання. Už je správny čas, aby sme si mohli trúfnuť doplniť oficiálne oslavy SNP pri pamätníkoch aj netradičnými formami, ktoré túto skutočne hrdinskú demokratickú kapitolu nášho národa spravia príťažlivou a hodnou obdivu pre ľudí všetkých generácií.

Aby sme pri tejto príležitosti poslali do kúta neonacizmus, antisemitizmus, rasizmus, popieranie holokaustu a relativizáciu zločinov proti ľudskosti. Скористатися цією можливістю, щоб відправити неонацизм, антисемітизм, расизм, заперечення Голокосту і релятивізацію злочинів проти людяності в кут. Na ktorých sa bohužiaľ podieľala aj časť nášho národa. В якій, на жаль, брала участь і частина нашого народу.

Vážené dámy, vážení páni. Ďalším okruhom, o ktorom sa chcem zmieniť, sú prioritné politiky štátu. Шановні пані та панове. Наступна рубрика, про яку я хочу згадати, - це пріоритетні політики держави. Ak si spomenieme, akým spôsobom a čom sa u nás diskutovalo pred rokom, potom sme sa posunuli správnym smerom. Якщо згадати, як і про що говорили в нашій країні рік тому, то ми рухаємося в правильному напрямку. Aj na základe programu novej vlády sa mi zdá, že sa už nemusíme presviedčať o tom, že zdravotníctvo máme v kríze a školstvo potrebuje zásadné podnety a reformy. Мені здається, також на основі програми нового уряду, що нам більше не потрібно переконувати себе в тому, що наш сектор охорони здоров'я перебуває в кризі, а освіта потребує серйозних стимулів і реформ.

Dnes ľudí na Slovensku už oprávnene ani nezaujímajú nástroje, ktorými chceme dosiahnuť nejaké ciele. Сьогодні люди в Словаччині справедливо більше не цікавляться інструментами, які ми використовуємо для досягнення наших цілей. Chcú vidieť reálne výsledky. Dovoľte mi povedať aspoň tri takéto ciele, ktoré by podľa môjho názoru mali byť bezpodmienečným cieľom a záväzkom do štyroch rokov.

V zdravotníctve. Po prvé, aby ľudia na každom mieste na Slovensku, bez ohľadu na sociálne postavenie a miesto bydliska, mali na rovnakú diagnózu predpísané a garantované rovnaké diagnostické a liečebné postupy. По-перше, щоб люди в будь-якій точці Словаччини, незалежно від соціального статусу та місця проживання, мали однакові діагностичні та лікувальні процедури, призначені та гарантовані для одного і того ж діагнозу. Rovnaké podozrenie — rovnako včasná diagnostika. Rovnaká diagnóza — rovnaká liečba. Garancia pre pacienta, povinnosť a záruka pre lekára. Гарантія для пацієнта, зобов'язання і гарантія для лікаря.

Po druhé, musí byť cieľom, aby ľudia nepociťovali hendikep znevýhodnenia v prístupe k zdravotnej starostlivosti. По-друге, мета має полягати в тому, щоб люди не відчували перешкод у доступі до медичної допомоги. Hovorím o pacientoch, ktorí do iných miest ešte skoro ráno za tmy dochádzajú k lekárom, aby sa tam dočkali poradia a niekedy sa aj nedočkajú. Я говорю про пацієнтів, які рано-вранці в темряві їдуть до інших міст, щоб отримати консультацію лікаря, а іноді навіть не доїжджають до нього. A to nehovorím len o Krupine alebo Kremnici, ktoré som navštívil nedávno, takýchto miest a dediniek je na Slovensku mnoho. І я говорю не лише про Крупину чи Кремницю, які я нещодавно відвідав, таких містечок і сіл у Словаччині багато.