×

LingQ'yu daha iyi hale getirmek için çerezleri kullanıyoruz. Siteyi ziyaret ederek, bunu kabul edersiniz: çerez politikası.

image

Tomek na wojennej ścieżce - Alfred Szklarski, Rodeo

Rodeo

Sally nie posiadała się z radości, gdy dwa dni przed rodeo Tomek oznajmił, iż weźmie udział w wyścigu dziesięciomilowym ubrany w oryginalny strój indiański. Bosman, szeryf i pani Allan podśmiewali się trochę z jego pomysłu, ale pełna temperamentu Sally nie dopuściła, aby wpłynęli na zmianę tej decyzji. Pani Allan i szeryf widzieli w tym objaw młodzieńczej fantazji. Sally i bosman – jego zaufani powiernicy – wiedzieli dobrze, że Tomek ma prawo do noszenia indiańskiego stroju.

Należy wyjaśnić, że wkrótce po powrocie z polowania na orły Tomek został ponownie zaproszony przez młodego Nawaha do rezerwatu. Wtedy właśnie Długie Oczy zwołał naradę, aby indiańskim zwyczajem wspólnie przygotować dla Tomka honorową ozdobę z orlich piór.

A była to nie lada sztuka.

Najbardziej nam znany, typowy strój głowy wojownika sporządzano w ten sposób, iż najpierw robiono czapkę z miękkiej jeleniej skóry i do niej przymocowywano pióra. Do niej też przyszywano długi pas z jeleniej skóry, jeżeli pióropusz miał mieć ogon. Po przygotowaniu „czapki” wręczano wojownikowi pióro, a on musiał opowiedzieć, za co zostało mu przyznane. W zależności od liczby zdobytych coup pióropusz miał nieraz czterdzieści lub nawet pięćdziesiąt piór, sporządzanie stroju trwało więc odpowiednio długo, nawet kilka tygodni. Opaskę czoła pokrywano skórą łasicy i naszywano koralami. Wierzono bowiem, że zalety przebiegłego i czujnego zwierzątka, unikającego zręcznie pościgu podczas łowów, przejdą poprzez strój na wojownika. Każde pióro zdobiące głowę upamiętniało zabicie przeciwnika lub jakiś nadzwyczajny czyn. Jeżeli wojownik zdobywał skalp wroga, wtedy do pióra przywiązywano wiązkę końskich włosów. W wyjątkowych wypadkach wojownikowi nadawano przywilej noszenia rogów bizona, umocowanych do stroju głowy. Był to specjalny symbol siły i władzy.

Zwyczajem szczepu Omaha i innych Indian równin, Tomkowi przygotowano ozdobę znaną jako crow[31], a nazywaną popularnie przez białych dance bustle[32].

[31] Crow (ang. – kruk) – do sporządzenia tego stroju używano piór ptaków pojawiających się nad polem bitwy. Zazwyczaj pierwsze przylatywały kruki, potem dopiero myszołowy, sroki i orły. Te ostatnie zawsze wyobrażały wojnę i siłę grzmotu.

[32] Dance bustle – robiący wrzawę, szum podczas tańca.

Była to opaska z jeleniej skóry, podtrzymująca umieszczoną na tyle głowy wiązkę piór. Strój ten mieli prawo nosić zasłużeni wojownicy, z których formowano doborowe oddziały specjalne[33] lub plemienną policję.

[33] Tak zwani dog soldiers – żołnierze psy – stowarzyszenie wojskowe istniejące wśród Indian z równin. Żołnierze psy wyróżniali się niezwykłym męstwem i odwagą. Oficerowie nosili długie pasy z materiału lub skóry, mające na jednym końcu otwór do przesunięcia przezeń głowy; pas ten zwisał przez plecy aż do ziemi. Na początku bitwy oficer zsiadał z konia, by dowodzić walką, i dzidą przybijał jeden koniec pasa do ziemi. Oznaczało to, że zwycięży lub zginie. Nawet w razie niepomyślnego obrotu walki nie wolno mu było wydobyć dzidy przytrzymującej pas. Mógł to uczynić jedynie inny oficer, co najmniej równy rangą, uderzając go jednocześnie batem po twarzy. Wtedy Indianin mógł się ratować ucieczką bez plamy na honorze.

Podczas uczty wódz Długie Oczy oznajmił Tomkowi, iż rada starszych uznała go za honorowego członka plemienia Apaczów Mescalero. Jednocześnie dla upamiętnienia tego faktu wręczył mu oryginalny strój indiański. Składał się on z kamizelki i ze spodni z jeleniej skóry, bogato zdobionych frędzlami i paciorkami, mokasynów przystrojonych kolcami jeżozwierza, pasa tkanego z materiału oraz tak popularnej na Dalekim Zachodzie jaskrawej chusty na szyję.

Oprócz tych zaszczytnych wyróżnień nowy członek plemienia otrzymał prawdziwe indiańskie imię – Nah'tah ni yez'zi, co znaczyło – Mały Wódz. Tomek, dumny z wyróżnienia, postanowił w swym malowniczym stroju wystąpić po raz pierwszy podczas wyścigów na rodeo. Miało się ono odbyć za kilka dni w Douglas – miasteczku leżącym w Arizonie na pograniczu Meksyku.

Ranczo Allana w linii prostej oddalone było od Douglas prawie o sześćdziesiąt kilometrów. Nie chcąc forsować klaczy, szeryf postanowił wyruszyć wcześniej.

Na doroczne popisy kowbojów zjeżdżali się ranczerzy z Arizony, Nowego Meksyku, Teksasu i Meksyku. Dla zapalonych hodowców koni najbardziej atrakcyjny był wyścig dziesięciomilowy, przynoszący zwycięzcy dziesięć tysięcy dolarów nagrody. Tym razem zgłosiło swe rumaki do wyścigu ponad dwudziestu ranczerów, a wśród nich Meksykanin hiszpańskiego pochodzenia, Don Pedro. Był właścicielem wielkiej hodowli koni wyścigowych oraz rozległego, położonego w pobliżu granicy majątku w Meksyku. Don Pedro zgłaszał swe wierzchowce do wyścigu tylko wtedy, gdy miał duże szanse zwycięstwa.

Szeryf również był zapalonym koniarzem. Zrzedła mu wszakże mina na wieść o tym, że wytrawny hodowca meksykański bierze udział w tegorocznym rodeo. Don Pedra nie wolno było lekceważyć. Zastanawiał się więc, czy słusznie postąpił, wybierając młodego Tomka na dżokeja dla swego rumaka. Jeźdźcy Meksykanina rekrutowali się przeważnie spośród Indian, niezrównanych wprost w kierowaniu końmi wyścigowymi. Szeryf nie miał wątpliwości, że Tomek nie dorównuje im w jeździe, lecz obserwując zapał, z jakim chłopiec przygotowywał się do wyścigu, nie chciał zmieniać swej poprzedniej decyzji. Fakt, iż Tomek niemal od pierwszej chwili pozyskał zaufanie nerwowej klaczy, dodawał szeryfowi otuchy.

Mała karawana przybyła do Douglas w przeddzień rozpoczęcia zawodów. Dla Sally i jej matki szeryf wynajął pokój w zajeździe, w którym zatrzymywał się podczas pobytu w mieście. Sam postanowił nie odstępować koni. Zwyczajem wszystkich hodowców biorących udział w wyścigu rozłożył się obozem w pobliżu miasta. W trójkącie zamkniętym przez długi, kryty brezentem wóz i dużą bryczkę na wysokich kołach służba rozpięła namioty. Oczywiście Tomek i bosman dotrzymywali szeryfowi towarzystwa, aby wspólnie czuwać nad bezpieczeństwem wierzchowca. Zdarzały się wypadki kradzieży koni zapisanych do wyścigu. Nie zawsze było to dzieło koniokradów. Niektórzy hodowcy, chcąc zwiększyć szanse swych faworytów, organizowali bandy porywające konie współzawodniczące o palmę pierwszeństwa.

Oprócz obydwu przyjaciół i Czerwonego Orła, zabranego na specjalną prośbę Tomka, towarzyszyło szeryfowi czterech kowbojów i pięciu Indian. Dla klaczy zbudowano mały korral pomiędzy namiotami, by w ten sposób zabezpieczyć się przed wszelkimi możliwymi niespodziankami.

Nadszedł dzień rodeo. Pani Allan z Sally, szeryf, bosman, Tomek i Czerwony Orzeł udali się bryczką w kierunku dużego placu znajdującego się tuż przy miasteczku, gdzie miały się rozpocząć zawody. Strojny i barwny tłum widzów nadciągał już ze wszystkich stron. Zamożni ranczerzy jechali w błyszczących powozach. Siedzące w nich kobiety szeleściły koronkami sukien i małymi parasolkami osłaniały sobie twarze przed słońcem. U boku wystrojonych kobiet zajmowali miejsce ranczerzy o dumnym, wyniosłym wyrazie twarzy. Ubrania oraz sombrera mężczyzn były bogato zdobione srebrem i frędzlami. Biodra ich otaczały pasy z zatkniętymi za nie rewolwerami o rękojeściach wysadzanych masą perłową i srebrem. Końmi powozili Murzyni bądź Indianie. Mniej zamożni ranczerzy zdążali na zawody zwykłymi brykami lub wozami krytymi brezentem; kowboje i Indianie jechali konno. Gwar wesołych głosów, trzask biczów, rżenie wierzchowców przeplatały się ze stukotem mknących powozów.

Mrowie wszelkiego rodzaju pojazdów szerokim wieńcem otoczyło plac wyznaczony na rodeo. Woźnice zaprzęgali konie, kłócąc się zawzięcie o lepsze miejsca, a tymczasem barwny i strojny tłum rozlokowywał się wzdłuż barier opasujących dużą arenę.

Ranczerzy i reprezentanci władz lokalnych mieli miejsca zarezerwowane na obszernej drewnianej trybunie. Do tych szczęśliwców należał Allan, toteż wkrótce wraz ze swoimi gośćmi znalazł się na podwyższeniu, skąd widać było całą arenę.

Tomek usiadł na ławce obok Sally. Młodziutka, smagła Australijka, ubrana w białą koronkową sukienkę, wyglądała tak uroczo, iż nie można było oderwać od niej oczu. Ranczerzy z sąsiednich lóż wymieniali ukłony powitalne z ogólnie szanowanym szeryfem, lecz przede wszystkim przyjaźnie uśmiechali się do rezolutnej, ciekawie rozglądającej się panienki.

Nie uszło to, oczywiście, uwagi bosmana Nowickiego. Pochylił się ku Tomkowi i szepnął:

– Czy zauważyłeś, brachu, jak wszyscy zerkają na naszą srokę? Trzeba przyznać, że wygląda jak załoga statku w pełnej gali!

– Nic dziwnego, stroiła się przecież od samego rana – mruknął Tomek. – Niech pan jednak lepiej patrzy na arenę! Rodeo już się zaczyna…

Uwaga Tomka była zbyteczna, ponieważ w tej chwili na placu rozległ się gromki okrzyk na powitanie pierwszych zawodników. Na arenę weszli kowboje przytrzymujący na arkanach wierzgającego mustanga. Osiodłanie konia oraz założenie uzdy trwało moment, po czym wysoki kowboj o mocno pałąkowatych nogach wskoczył na jego grzbiet. Zaledwie zwolniono mustanga z arkanu, rozpoczął opętańcze harce, by zrzucić jeźdźca. Stawał dęba to na zadnich, to znów na przednich nogach, padał na ziemię, zmuszając kowboja do zeskakiwania z siodła, lecz gdy podrywał się na nogi, jeździec już tkwił w siodle z powrotem i krzykiem podniecał rumaka do nowych wyczynów. Rozhukany mustang, nie mogąc się uwolnić od upartego jeźdźca, podbiegał wtedy do barier otaczających arenę, uderzał o nie bokami, lecz kowboj zręcznie przesuwał się to na jeden, to na drugi bok konia i unikał zmiażdżenia nóg. Po kilku minutach pokryty pianą mustang dał niby za wygraną, gdy jednak kowboj powiał nad głową szerokoskrzydłym kapeluszem na znak zwycięstwa, koń skoczył nagle czterema nogami w górę i jeździec szerokim łukiem wyleciał w powietrze.

Widownia szalała z uciechy. Gwizdy, brawa i krzyki podniecały pojawiających się na arenie zawodników. Popisy sprawności następowały jeden po drugim bez jakiejkolwiek przerwy. Ujeżdżanie dzikich mustangów nie było niewinną rozrywką. Niektóre konie nie zadowalały się zrzuceniem jeźdźca na ziemię. Kilku kowbojów musiano znieść z areny. Chwytanie koni na lasso było mniej niebezpieczne, chociaż i ono dostarczało widzom wiele emocji. Tego dnia królem ujeżdżaczy i mistrzem lassa został wysoki, chudy jak szczapa rudy kowboj z Arizony.

Następny dzień rozpoczął się popisami strzeleckimi. Obejmowały one strzelanie z broni krótkiej. Bosman i Tomek, chociaż sami uchodzili w tej dziedzinie za mistrzów, z entuzjazmem oklaskiwali wspaniałych zawodników Dzikiego Zachodu. Jednokrotne trafienie w małą srebrną monetę rzuconą w górę nie było tu uważane za wyczyn godny uwagi. Tomek nieraz z powodzeniem próbował tej sztuczki, znał więc zasadę, którą należało stosować, aby trafić do celu. Otóż moneta rzucona w górę w pewnej chwili osiąga punkt szczytowy i na krótki moment jakby zawisa w powietrzu; wtedy właśnie należało nacisnąć spust broni. Strzał taki dla mistrzów występujących na rodeo był zbyt łatwy – ubiegający się o zwycięstwo strzelali dwu- lub trzykrotnie do monety rzuconej w górę, a za każdym celnym strzałem moneta podskakiwała w powietrzu. Palmę pierwszeństwa zdobył Teksańczyk, który czterokrotnie trafił monetę za jednym podrzuceniem jej w górę. Wiele braw zyskali zawodnicy strzelający do celu umieszczonego za ich plecami, do którego mierzyli za pomocą lusterka. Z kolei popisywano się strzelaniem z koni w pełnym biegu.

Indianie wiedli prym w brawurowej jeździe na koniach, chociaż i wielu kowbojów potrafiło, tak jak oni, chować się pod brzuchem cwałującego wierzchowca. Okazało się, że czerwonoskórzy, którzy poznali konie dopiero po przybyciu białych ludzi na kontynent[34], prześcignęli ich w sztuce jeździeckiej. Nieustraszeni synowie stepów łagodną cierpliwością przeniknęli naturę konia, czyniąc go swym nieodłącznym towarzyszem łowów i walki.

[34] Mustangi, dzikie konie Ameryki Północnej, pochodzą od koni sprowadzonych w XVI w. przez Hiszpanów.

Na zakończenie drugiego dnia rodeo odbyły się popisy siły. Przebieg ich był dość oryginalny. Na arenę wpuszczono byka, za nim ukazał się kowboj na koniu. Zadaniem jeźdźca było dogonić buhaja i po schwytaniu go za rogi przeskoczyć na jego grzbiet. Następnie kowboj, trzymając nadal zwierzę za rogi, powinien był przez skręcenie mu szyi zmusić je do upadku na ziemię.

Z zawodników biorących udział w tej konkurencji dwóch tylko przeszło zwycięsko przez wszystkie próby. Na arenę wpuszczono wielkiego buhaja. Z nisko pochylonym łbem wbiegł na opustoszały plac. Na widok jego szeroko rozstawionych łopatek i potężnego karku rozległ się szmer lęku i uznania. Buhaj przystanął na środku areny. Przekrwionymi ślepiami spojrzał spode łba ku ciżbie ludzkiej cisnącej się za ogrodzeniem. Przednimi kopytami gniewnie uderzył o ziemię, wzbijając obłok kurzu.

Zawodnicy niepewnie spojrzeli na mocarne zwierzę. Tak się złożyło, że obydwaj konkurenci pochodzili z Nowego Meksyku. Widząc niezwykle wielkiego buhaja, zaczęli podejrzewać Arizończyków o umyślną złośliwość. Czyżby w ten sposób chciano ich pozbawić możliwości zwycięstwa? Naradzali się chwilę, a tymczasem widownia poczęła okazywać swe niezadowolenie. Rozległy się drwiące głosy, krzyki i gwizdy. Podniecony nimi byk jął wokoło obiegać arenę.

Pod wpływem kpin i krzyków kowboje postanowili mimo wszystko spróbować szczęścia. Jeden z nich wydobył z kieszeni monetę. Widzowie od razu zrozumieli – zawodnicy będą losować, który z nich ma walczyć pierwszy. Kowboj podrzucił monetę, schwycił ją w locie i przycisnął drugą ręką. Reszka miała oznaczać pierwszeństwo. Odetchnął z ulgą – los wybrał jego przeciwnika.

Niefortunny wybraniec losu wolno zdjął skórzaną kamizelkę, pas z rewolwerami i kapelusz o szerokich kresach. Następnie przystąpił do konia, sprawdził popręgi siodła, pasy strzemion, po czym lekko wskoczył na wierzchowca. Na trybunach rozbrzmiał potężny okrzyk radości. Uchylono bramy. Jeździec wjechał na arenę.

Buhaj stał na środku placu oszołomiony i wściekle grzebał racicami. Gdy tylko ujrzał jeźdźca, pochylił łeb uzbrojony w wielkie zakrzywione rogi, wyprężył ogon jak strunę, po czym nagłym zrywem ruszył cwałem ku śmiałkowi.

Wprawdzie kowboj bez zapału przystępował do walki, lecz nie stracił zimnej krwi na widok rozwścieczonego zwierzęcia. Od razu było widać, że jeździec i wierzchowiec mają wprawę w tego rodzaju zapasach. Lekko ukłuty ostrogami koń skoczył na spotkanie buhajowi, ale tuż przed jego pochylonym łbem zwinnym ruchem usunął się na bok, przepuszczając szarżującego byka. Zaledwie się rozminęli, jeździec zawrócił wierzchowca i pognał za buhajem.

Widzowie szaleli z uciechy na widok zręcznych manewrów kowboja. Sytuacja na arenie co chwila ulegała zmianie. To buhaj ścigał jeźdźca, to znów on z kolei napierał konia na zdezorientowane zwierzę, coraz bardziej zbliżając się do niego z boku. Wszyscy doskonale rozumieli cel tej pozornie bezcelowej gonitwy. Otóż kowboj pragnął zmęczyć buhaja, zanim zsunie się z konia na jego grzbiet i po uchwyceniu za rogi zmusi do upadku na ziemię.

Po kilkunastu bezskutecznych szarżach buhaj biegł wolniej. Teraz właśnie jeździec i byk szerokim kołem okrążyli arenę, posuwając się tuż przy okalającym ją ogrodzeniu. Zmęczony czy też zdezorientowany buhaj poniechał ataków. Biegł ciężkimi susami, z ukosa spoglądając nabiegłymi krwią ślepiami na nacierającego coraz śmielej jeźdźca. Od czasu do czasu wyrzucał w bok swój łeb z zakrzywionymi rogami, by dosięgnąć brzucha wierzchowca, lecz ten uskakiwał niestrudzenie i znów wracał.

Setki widzów w najwyższym napięciu obserwowały kowboja, który zupełnie już widocznie przygotowywał się do ostatecznego rozstrzygnięcia walki.

– Uwaga, uwaga! Zaraz chwyci byka za rogi! Patrzcie, już się pochyla! – zawołał szeryf Allan. – Dobrze sobie radzi z tym potężnym buhajem. Założyłbym się, że ten śmiałek postanowił zakończyć walkę tuż przed trybunami, aby swą zręcznością i siłą zawstydzić Arizończyków.

Rozgrzany gonitwą zawodnik w pobliżu trybun coraz bardziej pochylał się na kark konia. Gdy jeździec i byk znaleźli się tuż przed główną trybuną, widzowie w milczeniu pełnym napięcia powstali z miejsc.

Kowboj nie zawiódł ich oczekiwań. Przynaglony wierzchowiec błyskawicznym skokiem przysunął się tuż do boku buhaja, a wtedy jeździec wyrzucił nogi ze strzemion, pochylił się nad bykiem i rękami uchwycił go za rogi. Zaraz też zsunął się na grzbiet buhaja, obejmując go kleszczowym uściskiem nóg. Byk wierzgnął jak oszalały. Wierzchowiec uskoczył w bok, by uniknąć jego ostrych racic. Kowboj szarpnął byka za rogi. Udało mu się nieco skręcić potężny łeb…

Wrzask triumfu rozszalał się nad areną…

Nagle stała się rzecz nieoczekiwana. Buhaj, jakby drwiąc sobie z człowieka skręcającego mu kark, zawrócił ku biegnącemu w tyle samopas koniowi, uderzył go rogami w bok, powalił na ziemię, stratował, po czym zdradliwym przechyłem do przodu zrzucił śmiałka ze swego grzbietu. Jedno uderzenie łbem pozbawiło kowboja zmysłów.

Wrzask triumfu przemienił się w jeden okrzyk przerażenia. Rozwścieczone zwierzę odzyskało naraz całą swą siłę. Zakrzywione rogi jak widły zagarnęły kowboja i wyrzuciły w górę. Nieprzytomny zawodnik ciężko runął na ziemię. Byk znowu skoczył ku niemu… Nad areną zapanowała przeraźliwa cisza.

Wtem przez barierę głównej trybuny przeskoczył jasnowłosy mężczyzna. Błyskawicznie zabiegł drogę bykowi i zanim rozszalałe zwierzę zdążyło zanurzyć swe śmiercionośne rogi w ciele nieprzytomnego kowboja, wielkim, żylastym kułakiem grzmotnął je w kudłaty łeb pomiędzy przekrwione ślepia. Rozpędzony buhaj stanął oszołomiony, upadł na przednie nogi, przetoczył się po ziemi, poderwał, lecz w tej chwili olbrzymi bosman po raz drugi zdzielił go pięścią między oczy. Buhaj stęknął głośno, przyklęknął, a wtedy marynarz chwycił go za rogi, jednym potężnym szarpnięciem skręcił łeb i powalił na bok na ziemię.

Kilku kowbojów i Indian podbiegło z rzemiennymi lassami w rękach. Skrępowali nogi buhaja. Dopiero teraz bosman puścił rogi zwierzęcia. Ciężko oparł się łokciami o jego cielsko, po czym wstał i wolno wyprostował plecy.

Zdumieni i zachwyceni takim dowodem nadludzkiej niemal siły widzowie w dalszym ciągu trwali w osłupieniu, a tymczasem marynarz przemógł osłabienie i najspokojniej w świecie zaczął otrzepywać z kurzu swoje spodnie.

Ten prosty, pospolity ruch przywrócił widzów do rzeczywistości. Rozległ się ogłuszający krzyk. Pod naciskiem tłumu złamały się bariery ogradzające arenę. Rozkrzyczani i rozentuzjazmowani ludzie wprost rzucili się na bosmana. Jedni ściskali jego sękate łapy, całowali go, inni znów chcieli choćby dotknąć ręką takiego siłacza. Bosman nie wiedział nawet, w jaki sposób znalazł się z powrotem w loży swych przyjaciół. Zamożni ranczerzy oraz ich płomiennookie señory i señority[35] zapomnieli o swej powadze. Każdy chciał się z bliska przyjrzeć niezwykłemu siłaczowi i jakimś podarunkiem upamiętnić bohaterski czyn. Ambitny warszawiak zżymał się początkowo, gdy wpychano mu do rąk najrozmaitsze przedmioty, lecz Allan szepnął mu, że Amerykanie mają zwyczaj obdarowywać swoich bohaterów. Siedział więc nasz olbrzym znad Wisły niby to mocno zażenowany i skwapliwie nadstawiał policzki pięknym señoritom, które nie skąpiły mu pocałunków.

[35] Señora (hiszp.) – pani; señorita – panna.

Był to dzień poprzedzający wyścigi konne, lecz bosman z przyjaciółmi nieprędko powrócili do swego obozowiska. Zaproszeni przez Allana i kilku ranczerów z Nowego Meksyku na przyjęcie na cześć bosmana bawili się do późnego wieczora, jedynie pani Allan z Sally odeszły nieco wcześniej.

Bohaterem wieczoru był bosman.

Ranczerzy z niespokojnego pogranicza lubowali się w słuchaniu opowieści o niezwykłych czynach. Bosman chętnie opowiadał o swych ciekawych przeżyciach, a Tomek pilnie nadstawiał ucha, by nic nie uronić z nieznanych mu dotąd przygód druha. Całe towarzystwo nie mogło jeszcze ochłonąć po przeżytych wrażeniach. Wychwalano na nowo odwagę i siłę marynarza, który ocalił od niechybnej śmierci niefortunnego kowboja, uchodzącego za najsilniejszego mężczyznę w Nowym Meksyku. W czasie rozmowy jedna z pań zapytała bosmana, czy spotkał już kiedyś godnego siebie przeciwnika.

Bosman zastanawiał się chwilę nad odpowiedzią, w końcu rzekł:

– Prawdę mówiąc, szanowna pani, to w pojedynkę jeszcze mi nikt nie dał rady. Koleżki z braci marynarskiej nie porywali się na mnie inaczej jak po kilku naraz. Za to obcych lubili na mnie napuszczać i robili wtedy zakłady, aby wygrać parę butelek rumu. Raz jednak omal sami nie zapłacili frycowego.

– Niech pan o tym opowie!

– Iiii… nic nadzwyczajnego, szanowna pani! Nie warto nawet mówić – bronił się bosman.

Zewsząd usilnie nalegano, bosman chrząknął więc znacząco i zaczął opowiadać:

– Było to w tawernie w Buenos Aires w Argentynie. Spłukaliśmy się z koleżkami w karciochy i nie mieliśmy już floty na strzemiennego przed wypłynięciem w morze, toteż koleżkowie, starym zwyczajem, dalej wychwalać moją siłę. Na to Argentyńczyki obejrzeli mnie uważnie i orzekli, że chociaż istotnie jestem sękaty, to i tak nie dam rady ich znajomemu Mulatowi, który każdemu potrafi ścisnąć dłoń, że palce popękają i puszczą krew. Moi kumple w śmiech, bo faktycznie dotąd zawsze mi się udawało zapędzić w kozi róg różnych osiłków. Argentyńczyki się zdenerwowali i robią z nami zakład. Zaraz też kilku z nich poleciało na miasto szukać owego Mulata. Po godzinie przyprowadzili go, a wtedy zrzedły nam miny. Chłopisko było wyższe ode mnie co najmniej o pół głowy. Kiedy ten Mulat wchodził do knajpy, to odwracał się bokiem, aby się przecisnąć przez wąskie drzwi. Najpierw śmiać mi się zachciało, bo kumple porobili już zakłady, nie mając złamanego miedziaka przy duszy, ale zaraz żal mi się ich zrobiło – przecież wszyscy byliśmy z jednego statku.

Tymczasem Mulat spojrzał na mnie przez ramię, uśmiechnął się pogardliwie i pyta: „Czy i ty trzymasz zakład?”. Podrapałem się w łepetynę, bo w kieszeni miałem tylko płótno, a tymczasem Argentyńczycy gruchnęli śmiechem.

Bosman zamilkł. Pan Allan skwapliwie napełnił stojącą przed nim szklanicę. Bosman zwilżył gardło, po czym mówił dalej:

– Wstyd mnie ogarnął, bo byłem jedynym Polakiem w całym tym towarzystwie. Moi kumple też nietęgie mieli miny. Argentyńczyki połapali się, że straciliśmy pewność siebie, więc nabrali animuszu i wołają: „Stawiamy sto przeciw dziesięciu na naszego Mulata”. Nie chcąc robić kumplom i mojej całej nacji wstydu, przyjąłem zakład. Wzmocniłem się tylko szklaneczką prawdziwej jamajki, a potem uścisnąłem brązowe łapsko.

Mulacisko miało miękkie kości. Po najwyżej dwóch minutach klęknął przede mną i zaraz też krew trysnęła mu z paluchów. Wybulił ciepłą rączką całą setkę. Moi kumple napełnili kieszenie papierkami, po czym ucztowaliśmy aż do odpłynięcia statku.

Opowieści ciągnęłyby się znacznie dłużej, gdyby nie zdrowy rozsądek Allana, który przypomniał wszystkim o rodeo.

Zaczęto się więc rozchodzić po kwaterach, a nasi przyjaciele wrócili z szeryfem na spoczynek do obozowiska za miastem.

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE

Rodeo Rodeo

Sally nie posiadała się z radości, gdy dwa dni przed rodeo Tomek oznajmił, iż weźmie udział w wyścigu dziesięciomilowym ubrany w oryginalny strój indiański. Салли||||||||||||||||||||||| ||володіла||||||||||оголосив||візьме|||перегонах|десятимильному||||костюм| Салли не могла сдержать радости, когда за два дня до родео Том объявил, что примет участие в забеге на десять миль, одетый в оригинальный индейский наряд. Bosman, szeryf i pani Allan podśmiewali się trochę z jego pomysłu, ale pełna temperamentu Sally nie dopuściła, aby wpłynęli na zmianę tej decyzji. |||||сміялися|||||ідеї|||характеру|||||вплинули|||| Pani Allan i szeryf widzieli w tym objaw młodzieńczej fantazji. ||||||||молодіжної| Sally i bosman – jego zaufani powiernicy – wiedzieli dobrze, że Tomek ma prawo do noszenia indiańskiego stroju. ||||доверенные||||||||||| ||||достовірні довірені особи|доверені особи||||||||||одягу

Należy wyjaśnić, że wkrótce po powrocie z polowania na orły Tomek został ponownie zaproszony przez młodego Nawaha do rezerwatu. ||||||||||||знову|||||| Wtedy właśnie Długie Oczy zwołał naradę, aby indiańskim zwyczajem wspólnie przygotować dla Tomka honorową ozdobę z orlich piór. ||||скликав|||||разом|||||прикраса|||

A była to nie lada sztuka. ||||не маленька|мистецтво

Najbardziej nam znany, typowy strój głowy wojownika sporządzano w ten sposób, iż najpierw robiono czapkę z miękkiej jeleniej skóry i do niej przymocowywano pióra. |||типовий|одяг||||||||||||м'якої|оленьої|||||прикріплювали| Do niej też przyszywano długi pas z jeleniej skóry, jeżeli pióropusz miał mieć ogon. |||||пояс||оленевої|||перо|||хвіст Po przygotowaniu „czapki” wręczano wojownikowi pióro, a on musiał opowiedzieć, za co zostało mu przyznane. ||шапки|вручали||перо|||||||||присуджено надано W zależności od liczby zdobytych coup pióropusz miał nieraz czterdzieści lub nawet pięćdziesiąt piór, sporządzanie stroju trwało więc odpowiednio długo, nawet kilka tygodni. |залежності||||переворот|перо||||||||підготовка|одягу||||||| Opaskę czoła pokrywano skórą łasicy i naszywano koralami. ||||куницы||| пов'язку||покривали|шкірою ласки|горностая||пришивали|перлинами Wierzono bowiem, że zalety przebiegłego i czujnego zwierzątka, unikającego zręcznie pościgu podczas łowów, przejdą poprzez strój na wojownika. Вірили|||переваги|винахідливого||пильного|тваринки||вміло|переслідування|||пройдуть||одяг|| Это связано с тем, что считалось, что качества хитрого и бдительного животного, ловко уходящего от преследования на охоте, передадутся через экипировку воину. Każde pióro zdobiące głowę upamiętniało zabicie przeciwnika lub jakiś nadzwyczajny czyn. Jeżeli wojownik zdobywał skalp wroga, wtedy do pióra przywiązywano wiązkę końskich włosów. W wyjątkowych wypadkach wojownikowi nadawano przywilej noszenia rogów bizona, umocowanych do stroju głowy. ||випадках||надавали|привілей||||закріплених||одягу голови| Był to specjalny symbol siły i władzy.

Zwyczajem szczepu Omaha i innych Indian równin, Tomkowi przygotowano ozdobę znaną jako crow[31], a nazywaną popularnie przez białych dance bustle[32]. |племені||||||||прикраса|||ворон||||||танець|бустл для танців

[31] Crow (ang. ворон| – kruk) – do sporządzenia tego stroju używano piór ptaków pojawiających się nad polem bitwy. ворон||складання||костюму|використовували|||які з'являються|||| Zazwyczaj pierwsze przylatywały kruki, potem dopiero myszołowy, sroki i orły. ||прилітали|ворони||||сойки|| Te ostatnie zawsze wyobrażały wojnę i siłę grzmotu. |||||||грома

[32] Dance bustle – robiący wrzawę, szum podczas tańca. ||роблячи|шум|шум||

Była to opaska z jeleniej skóry, podtrzymująca umieszczoną na tyle głowy wiązkę piór. ||пов'язка||оленьої||підтримуюча|розміщену||||| Strój ten mieli prawo nosić zasłużeni wojownicy, z których formowano doborowe oddziały specjalne[33] lub plemienną policję. одяг|||||заслужені|||||елітні||||племінну|поліцію

[33] Tak zwani dog soldiers – żołnierze psy – stowarzyszenie wojskowe istniejące wśród Indian z równin. ||пси|солдати|солдати||військове об'єднання||існуюче|||| Żołnierze psy wyróżniali się niezwykłym męstwem i odwagą. ||вирізняли|||мужністю|| Oficerowie nosili długie pasy z materiału lub skóry, mające na jednym końcu otwór do przesunięcia przezeń głowy; pas ten zwisał przez plecy aż do ziemi. |||пояси|||||||||||переміщення|через який||пояси||||||| Na początku bitwy oficer zsiadał z konia, by dowodzić walką, i dzidą przybijał jeden koniec pasa do ziemi. ||||||||керувати|||списом|прибивав до землі|||пояса|| Oznaczało to, że zwycięży lub zginie. |||переможе|| Nawet w razie niepomyślnego obrotu walki nie wolno mu było wydobyć dzidy przytrzymującej pas. |||невдалого|||||||виймати|списи|утримуючої|пояс Mógł to uczynić jedynie inny oficer, co najmniej równy rangą, uderzając go jednocześnie batem po twarzy. |||||||||звання|ударив|||палицею|| Wtedy Indianin mógł się ratować ucieczką bez plamy na honorze. ||||рятуватися|||пляма||честі

Podczas uczty wódz Długie Oczy oznajmił Tomkowi, iż rada starszych uznała go za honorowego członka plemienia Apaczów Mescalero. |бенкеті||||оголосив|||||||||||| Jednocześnie dla upamiętnienia tego faktu wręczył mu oryginalny strój indiański. ||увічнення|||вручив|||костюм| Składał się on z kamizelki i ze spodni z jeleniej skóry, bogato zdobionych frędzlami i paciorkami, mokasynów przystrojonych kolcami jeżozwierza, pasa tkanego z materiału oraz tak popularnej na Dalekim Zachodzie jaskrawej chusty na szyję. складався|||||||||оленячої|||оздоблених|кисточками||бісерами|мокасин|прикрашених||їжака||тканого||||||||||хустки||

Oprócz tych zaszczytnych wyróżnień nowy członek plemienia otrzymał prawdziwe indiańskie imię – Nah'tah ni yez'zi, co znaczyło – Mały Wódz. окрім||почесних|||||||||Малий Вождь||малий вождь|||| Tomek, dumny z wyróżnienia, postanowił w swym malowniczym stroju wystąpić po raz pierwszy podczas wyścigów na rodeo. |гордий||відзнаки|||||костюм||||||перегонах|| Miało się ono odbyć za kilka dni w Douglas – miasteczku leżącym w Arizonie na pograniczu Meksyku. ||||||||||||||на кордоні|

Ranczo Allana w linii prostej oddalone było od Douglas prawie o sześćdziesiąt kilometrów. |||||віддалене||||||| Nie chcąc forsować klaczy, szeryf postanowił wyruszyć wcześniej. |не бажаючи|форсувати|кобилиці|||| Не желая заставлять кобылу, шериф решил уехать пораньше.

Na doroczne popisy kowbojów zjeżdżali się ranczerzy z Arizony, Nowego Meksyku, Teksasu i Meksyku. |щорічні|вистави||||||||||| Dla zapalonych hodowców koni najbardziej atrakcyjny był wyścig dziesięciomilowy, przynoszący zwycięzcy dziesięć tysięcy dolarów nagrody. |запалених|розводчиків|||||перегони|десятимильний||переможцю|||| Tym razem zgłosiło swe rumaki do wyścigu ponad dwudziestu ranczerów, a wśród nich Meksykanin hiszpańskiego pochodzenia, Don Pedro. ||подало||коні||перегони|||||||||походження|| Był właścicielem wielkiej hodowli koni wyścigowych oraz rozległego, położonego w pobliżu granicy majątku w Meksyku. |власником||пород||переможних||широкого|розташованого|||||| Он был владельцем крупной фермы по разведению скаковых лошадей и огромного поместья недалеко от границы с Мексикой. Don Pedro zgłaszał swe wierzchowce do wyścigu tylko wtedy, gdy miał duże szanse zwycięstwa. ||||коні для їзди||перегон||||||шанси|перемоги Дон Педро выводил своих скакунов на скачки только тогда, когда у него были хорошие шансы на победу.

Szeryf również był zapalonym koniarzem. Шериф также был заядлым наездником. Zrzedła mu wszakże mina na wieść o tym, że wytrawny hodowca meksykański bierze udział w tegorocznym rodeo. задрожал|||||||||||||||| |||||||||||||||цьогорічному| Don Pedra nie wolno było lekceważyć. |Петро||||не можна недооцінювати К дону Педро нельзя было относиться легкомысленно. Zastanawiał się więc, czy słusznie postąpił, wybierając młodego Tomka na dżokeja dla swego rumaka. Думав про|||||вчинив|||||жокея|||коня Jeźdźcy Meksykanina rekrutowali się przeważnie spośród Indian, niezrównanych wprost w kierowaniu końmi wyścigowymi. ||рекрутували|||серед||незрівнянних||||конями|гонками Szeryf nie miał wątpliwości, że Tomek nie dorównuje im w jeździe, lecz obserwując zapał, z jakim chłopiec przygotowywał się do wyścigu, nie chciał zmieniać swej poprzedniej decyzji. |||сумнівів||||дорівнює|||||||||||||перегонах|||||| Fakt, iż Tomek niemal od pierwszej chwili pozyskał zaufanie nerwowej klaczy, dodawał szeryfowi otuchy. |||||||||||добавлял|| |||майже|||||довіра|нервової|кобилиці|||підтримки

Mała karawana przybyła do Douglas w przeddzień rozpoczęcia zawodów. |каравана верблюдів|||||напередодні||змагань Небольшой караван прибыл в Дуглас накануне начала соревнований. Dla Sally i jej matki szeryf wynajął pokój w zajeździe, w którym zatrzymywał się podczas pobytu w mieście. |||||||||заїзді|||||||| Sam postanowił nie odstępować koni. |||відступати| Сэм решил не бросать лошадей. Zwyczajem wszystkich hodowców biorących udział w wyścigu rozłożył się obozem w pobliżu miasta. ||вихователів||||перегон|||табір||| W trójkącie zamkniętym przez długi, kryty brezentem wóz i dużą bryczkę na wysokich kołach służba rozpięła namioty. |трикутнику||||критичний|||||фургон|||колеса|служба|розпустила| Oczywiście Tomek i bosman dotrzymywali szeryfowi towarzystwa, aby wspólnie czuwać nad bezpieczeństwem wierzchowca. ||||||||разом|пильнувати стежити||безпекою коня|коня Zdarzały się wypadki kradzieży koni zapisanych do wyścigu. відбувалися|||||||перегони Nie zawsze było to dzieło koniokradów. ||||твір| Niektórzy hodowcy, chcąc zwiększyć szanse swych faworytów, organizowali bandy porywające konie współzawodniczące o palmę pierwszeństwa. |||||||организовывали||||||| |племінники|||шанси|||||||конкуруючі||першість|першості

Oprócz obydwu przyjaciół i Czerwonego Orła, zabranego na specjalną prośbę Tomka, towarzyszyło szeryfowi czterech kowbojów i pięciu Indian. Окрім|||||||||||accompanied|||||| Dla klaczy zbudowano mały korral pomiędzy namiotami, by w ten sposób zabezpieczyć się przed wszelkimi możliwymi niespodziankami. |кобил||||||||||||||можливими|

Nadszedł dzień rodeo. Pani Allan z Sally, szeryf, bosman, Tomek i Czerwony Orzeł udali się bryczką w kierunku dużego placu znajdującego się tuż przy miasteczku, gdzie miały się rozpocząć zawody. ||||||||||відправилися||підводою||||площі||||||||||змагання Strojny i barwny tłum widzów nadciągał już ze wszystkich stron. ||барвистий|гомінка юрба|глядачів|набирався|||| Zamożni ranczerzy jechali w błyszczących powozach. ||||блискучих|повозках Siedzące w nich kobiety szeleściły koronkami sukien i małymi parasolkami osłaniały sobie twarze przed słońcem. ||||шелестіли|||||||||| Сидящие в них женщины шелестели кружевами своих платьев и прикрывали лица от солнца маленькими зонтиками. U boku wystrojonych kobiet zajmowali miejsce ranczerzy o dumnym, wyniosłym wyrazie twarzy. ||||||ранчеры||||| ||||||||гордому||| По бокам от костюмированных женщин стояли владельцы ранчо с гордым и надменным выражением лица. Ubrania oraz sombrera mężczyzn były bogato zdobione srebrem i frędzlami. ||сумка|||||сріблом||потерями Biodra ich otaczały pasy z zatkniętymi za nie rewolwerami o rękojeściach wysadzanych masą perłową i srebrem. ||||||||револьверами||||||| |||пояси|||||||з ручками|висадженими||перловою|| Końmi powozili Murzyni bądź Indianie. ||чорні|| Mniej zamożni ranczerzy zdążali na zawody zwykłymi brykami lub wozami krytymi brezentem; kowboje i Indianie jechali konno. |||||змагання|звичайними|повсякденними возами|||||||||на коні Gwar wesołych głosów, trzask biczów, rżenie wierzchowców przeplatały się ze stukotem mknących powozów. Гвар||||палиць|ржання|коней|перепліталися||||швидко рухомих|повозок

Mrowie wszelkiego rodzaju pojazdów szerokim wieńcem otoczyło plac wyznaczony na rodeo. натовп|всякого роду||транспортних засобів||вінком|||визначений|| Множество автомобилей всех видов окружили площадь, отведенную для родео, широким венком. Woźnice zaprzęgali konie, kłócąc się zawzięcie o lepsze miejsca, a tymczasem barwny i strojny tłum rozlokowywał się wzdłuż barier opasujących dużą arenę. |||ссорясь||упорно|||||||||толпа||||||| возчики|запрягали||сварячись||запекло||||||барвистий|||натовп|розміщував|||огорожі|опоясуючих||арену Кучера запрягали своих лошадей, ожесточенно споря за лучшие места, а тем временем пестрая и костюмированная толпа расположилась вдоль барьеров, окружающих большую арену.

Ranczerzy i reprezentanci władz lokalnych mieli miejsca zarezerwowane na obszernej drewnianej trybunie. |||владних органів|||||||| Do tych szczęśliwców należał Allan, toteż wkrótce wraz ze swoimi gośćmi znalazł się na podwyższeniu, skąd widać było całą arenę. |||||тому ж||||||||||||||

Tomek usiadł na ławce obok Sally. Młodziutka, smagła Australijka, ubrana w białą koronkową sukienkę, wyglądała tak uroczo, iż nie można było oderwać od niej oczu. молода||||||||||чарівно|||||||| Ranczerzy z sąsiednich lóż wymieniali ukłony powitalne z ogólnie szanowanym szeryfem, lecz przede wszystkim przyjaźnie uśmiechali się do rezolutnej, ciekawie rozglądającej się panienki. |||ложа||поклони|||загалом||||||||||результативної|||| Ранчеры из соседних домиков обменялись приветственными поклонами с уважаемым всеми шерифом, но прежде всего они дружелюбно улыбнулись решительной и любопытной девице.

Nie uszło to, oczywiście, uwagi bosmana Nowickiego. Pochylił się ku Tomkowi i szepnął: Нахилився|||||

– Czy zauważyłeś, brachu, jak wszyscy zerkają na naszą srokę? ||братан||||||сойку - Ты заметил, брат, что все смотрят на нашу сороку? Trzeba przyznać, że wygląda jak załoga statku w pełnej gali! |||||экипаж|корабля|||в повному строю Согласитесь, это похоже на команду корабля в полном параде!

– Nic dziwnego, stroiła się przecież od samego rana – mruknął Tomek. ||||адже||||пробурчав| – Niech pan jednak lepiej patrzy na arenę! Rodeo już się zaczyna…

Uwaga Tomka była zbyteczna, ponieważ w tej chwili na placu rozległ się gromki okrzyk na powitanie pierwszych zawodników. |||додаткова|||||||пролунав|||||привітання||спортсменів Внимание Тома было излишним, так как в этот момент по площади разнеслось громовое ликование, приветствующее первых всадников. Na arenę weszli kowboje przytrzymujący na arkanach wierzgającego mustanga. ||вошли|||||| ||||||арканах|рвучого| На арену вышли ковбои, держа на аркане ивового мустанга. Osiodłanie konia oraz założenie uzdy trwało moment, po czym wysoki kowboj o mocno pałąkowatych nogach wskoczył na jego grzbiet. ||||||||||ковбой|||||||| |||||||||||||кривих|||||спина Потребовалось время, чтобы оседлать лошадь и надеть уздечку, после чего высокий ковбой с сильно косолапыми ногами вскочил ей на спину. Zaledwie zwolniono mustanga z arkanu, rozpoczął opętańcze harce, by zrzucić jeźdźca. |звільнили|||||божевільні|виступи||скинути| Stawał dęba to na zadnich, to znów na przednich nogach, padał na ziemię, zmuszając kowboja do zeskakiwania z siodła, lecz gdy podrywał się na nogi, jeździec już tkwił w siodle z powrotem i krzykiem podniecał rumaka do nowych wyczynów. |на задніх|||||||передніх|||||змушуючи|||зістрибування|||||||||||тримався||||||криком|||||вчинків Он вставал на задние ноги, затем на передние и падал на землю, заставляя ковбоя выпрыгивать из седла, но к тому времени, как он поднимался на ноги, всадник уже снова оказывался в седле и с криком побуждал коня к новым подвигам. Rozhukany mustang, nie mogąc się uwolnić od upartego jeźdźca, podbiegał wtedy do barier otaczających arenę, uderzał o nie bokami, lecz kowboj zręcznie przesuwał się to na jeden, to na drugi bok konia i unikał zmiażdżenia nóg. Розлючений|||не можуть||||упертого||підбігав|||||||||боками|||вміло|||||||||||||розчавлення| Po kilku minutach pokryty pianą mustang dał niby za wygraną, gdy jednak kowboj powiał nad głową szerokoskrzydłym kapeluszem na znak zwycięstwa, koń skoczył nagle czterema nogami w górę i jeździec szerokim łukiem wyleciał w powietrze. |||||||мовляв||перемогу||||подняв|||||||перемоги|||||||||||широким дугою|вилетів||

Widownia szalała z uciechy. Зрители были вне себя от восторга. Gwizdy, brawa i krzyki podniecały pojawiających się na arenie zawodników. |||||||||спортсменов свисти|аплодисменти||||появляються||||спортсменів Popisy sprawności następowały jeden po drugim bez jakiejkolwiek przerwy. |вправності|наступали|||||any| Демонстрации мастерства следовали одна за другой без перерыва. Ujeżdżanie dzikich mustangów nie było niewinną rozrywką. |||||невинною| Езда на диких мустангах не была невинным развлечением. Niektóre konie nie zadowalały się zrzuceniem jeźdźca na ziemię. Некоторые лошади не довольствовались тем, что сбрасывали всадника на землю. Kilku kowbojów musiano znieść z areny. |||зняти|| Нескольких ковбоев пришлось выносить с арены. Chwytanie koni na lasso było mniej niebezpieczne, chociaż i ono dostarczało widzom wiele emocji. Ловлення||||||||||||| Tego dnia królem ujeżdżaczy i mistrzem lassa został wysoki, chudy jak szczapa rudy kowboj z Arizony. |||їздових||майстром|ласо|||худий як щепка||палиця|||| В тот день высокий, худой, как папаха, рыжеволосый ковбой из Аризоны стал королем верховой езды и мастером лассо.

Następny dzień rozpoczął się popisami strzeleckimi. ||||показами|стрілецькими Следующий день начался со съемок показов. Obejmowały one strzelanie z broni krótkiej. включали в себя||||| В том числе и стрельба из стрелкового оружия. Bosman i Tomek, chociaż sami uchodzili w tej dziedzinie za mistrzów, z entuzjazmem oklaskiwali wspaniałych zawodników Dzikiego Zachodu. ||||||||сфері||майстрів|||аплодували|чудових|гравців|| Босман и Томек, считающиеся мастерами своего дела, с восторгом аплодировали великолепным наездникам Дикого Запада. Jednokrotne trafienie w małą srebrną monetę rzuconą w górę nie było tu uważane za wyczyn godny uwagi. Одноразове|удар|||||кинутою вгору||||||||вчинок|| Tomek nieraz z powodzeniem próbował tej sztuczki, znał więc zasadę, którą należało stosować, aby trafić do celu. |||успіхом||||||||||||| Otóż moneta rzucona w górę w pewnej chwili osiąga punkt szczytowy i na krótki moment jakby zawisa w powietrzu; wtedy właśnie należało nacisnąć spust broni. Strzał taki dla mistrzów występujących na rodeo był zbyt łatwy – ubiegający się o zwycięstwo strzelali dwu- lub trzykrotnie do monety rzuconej w górę, a za każdym celnym strzałem moneta podskakiwała w powietrzu. Palmę pierwszeństwa zdobył Teksańczyk, który czterokrotnie trafił monetę za jednym podrzuceniem jej w górę. Wiele braw zyskali zawodnicy strzelający do celu umieszczonego za ich plecami, do którego mierzyli za pomocą lusterka. |медалі||спортсмени|стріляючі|||розташованого|||за їх спинами|||міряли|||дзеркала Z kolei popisywano się strzelaniem z koni w pełnym biegu. |в свою чергу|||стрільбою|||||

Indianie wiedli prym w brawurowej jeździe na koniach, chociaż i wielu kowbojów potrafiło, tak jak oni, chować się pod brzuchem cwałującego wierzchowca. |вели себя|первенство||||||||||уміли це||||||||галопуючого|коня Okazało się, że czerwonoskórzy, którzy poznali konie dopiero po przybyciu białych ludzi na kontynent[34], prześcignęli ich w sztuce jeździeckiej. ||||||||||||||превзошли|||| |||||познайомили|||||||||перевершили|||мистецтві| Nieustraszeni synowie stepów łagodną cierpliwością przeniknęli naturę konia, czyniąc go swym nieodłącznym towarzyszem łowów i walki. Невтомні|||||||||||невід'ємним|||| Бесстрашные сыны степей с нежным терпением вникали в природу лошади, делая ее своим неразлучным спутником на охоте и в бою.

[34] Mustangi, dzikie konie Ameryki Północnej, pochodzą od koni sprowadzonych w XVI w. przez Hiszpanów. ||||||||привезених|||||

Na zakończenie drugiego dnia rodeo odbyły się popisy siły. |||||||виступи| Второй день родео завершился демонстрацией силы. Przebieg ich był dość oryginalny. Перебіг|||| Na arenę wpuszczono byka, za nim ukazał się kowboj na koniu. ||впустили||||з'явився|||| Zadaniem jeźdźca było dogonić buhaja i po schwytaniu go za rogi przeskoczyć na jego grzbiet. ||||бика|||пійманні||||перескочити|||спину тварини Następnie kowboj, trzymając nadal zwierzę za rogi, powinien był przez skręcenie mu szyi zmusić je do upadku na ziemię. ||||||||||скручування||шиї||||падіння||

Z zawodników biorących udział w tej konkurencji dwóch tylko przeszło zwycięsko przez wszystkie próby. |спортсменів|||||||||переможно|||випробування Na arenę wpuszczono wielkiego buhaja. ||допустили||бика Z nisko pochylonym łbem wbiegł na opustoszały plac. ||нахиленим|головою|вбіг||пустий|площа Na widok jego szeroko rozstawionych łopatek i potężnego karku rozległ się szmer lęku i uznania. ||||широко розставлених||||шиї|||шум|страху||визнання Buhaj przystanął na środku areny. бик|зупинився||| Przekrwionymi ślepiami spojrzał spode łba ku ciżbie ludzkiej cisnącej się za ogrodzeniem. ||посмотрел||||||||| кровавими|кровавими очима|поглянув|з-під|голови||||пристосованій|||огородження Przednimi kopytami gniewnie uderzył o ziemię, wzbijając obłok kurzu. |||ударив|||піднімаючи||пилу пилу

Zawodnicy niepewnie spojrzeli na mocarne zwierzę. гравці|невпевнено|||могутні| Tak się złożyło, że obydwaj konkurenci pochodzili z Nowego Meksyku. ||склалося||||||| Widząc niezwykle wielkiego buhaja, zaczęli podejrzewać Arizończyków o umyślną złośliwość. |надзвичайно||бика||підозрювати|аризонців|||злобність Czyżby w ten sposób chciano ich pozbawić możliwości zwycięstwa? Чи не||||||||перемоги Naradzali się chwilę, a tymczasem widownia poczęła okazywać swe niezadowolenie. радилися||||||||| Они совещались некоторое время, а тем временем зрители начали выказывать свое недовольство. Rozległy się drwiące głosy, krzyki i gwizdy. ||||||свисти Раздались насмешливые голоса, крики и свист. Podniecony nimi byk jął wokoło obiegać arenę. ||бык|||| |||почав||оббігати|

Pod wpływem kpin i krzyków kowboje postanowili mimo wszystko spróbować szczęścia. ||насмішок||||вирішили|||| Jeden z nich wydobył z kieszeni monetę. |||вийняв||| Widzowie od razu zrozumieli – zawodnicy będą losować, który z nich ma walczyć pierwszy. Глядачі||||гравці||жеребкувати|||||| Kowboj podrzucił monetę, schwycił ją w locie i przycisnął drugą ręką. |||піймав||||||| Reszka miała oznaczać pierwszeństwo. знак першості||| Odetchnął z ulgą – los wybrał jego przeciwnika. Вдихнув з полегшенням||полегшенням|доля|||

Niefortunny wybraniec losu wolno zdjął skórzaną kamizelkę, pas z rewolwerami i kapelusz o szerokich kresach. Невдалий|обранець|долі|||шкіряна|кожану жилетку|пояс|||||||широкі поля Несчастный избранник судьбы медленно снял кожаный жилет, револьверный пояс и широкополую шляпу. Następnie przystąpił do konia, sprawdził popręgi siodła, pasy strzemion, po czym lekko wskoczył na wierzchowca. |підступив до|||перевірив|||пояси|стремена||||||коня Na trybunach rozbrzmiał potężny okrzyk radości. |||потужний|окрик| Uchylono bramy. відкрито| Ворота были распахнуты. Jeździec wjechał na arenę.

Buhaj stał na środku placu oszołomiony i wściekle grzebał racicami. |||||||||копытами |||||ошелешений|||копав|копитами Gdy tylko ujrzał jeźdźca, pochylił łeb uzbrojony w wielkie zakrzywione rogi, wyprężył ogon jak strunę, po czym nagłym zrywem ruszył cwałem ku śmiałkowi. ||побачив||||озброєний|||||випрямив|хвіст||струну|||раптовим|рвком||галопом||сміливцю Как только животное увидело всадника, оно склонило голову, вооруженную огромными изогнутыми рогами, изогнуло хвост, как струну, а затем, резко рванувшись, понеслось навстречу смельчаку.

Wprawdzie kowboj bez zapału przystępował do walki, lecz nie stracił zimnej krwi na widok rozwścieczonego zwierzęcia. Хоча||||||||||||||розлюченого| Od razu było widać, że jeździec i wierzchowiec mają wprawę w tego rodzaju zapasach. |||||||кінь||досвід||||боротьба Сразу было видно, что всадник и лошадь умеют вести такую борьбу. Lekko ukłuty ostrogami koń skoczył na spotkanie buhajowi, ale tuż przed jego pochylonym łbem zwinnym ruchem usunął się na bok, przepuszczając szarżującego byka. |уколотий|шпори|||||бикові||||||головою|спритним рухом||||||пропустивши|шаруючого бика| Zaledwie się rozminęli, jeździec zawrócił wierzchowca i pognał za buhajem. ||розминулися||повернув назад|||||биком

Widzowie szaleli z uciechy na widok zręcznych manewrów kowboja. глядачі||||||вправних|маневрів ковбоя| Sytuacja na arenie co chwila ulegała zmianie. To buhaj ścigał jeźdźca, to znów on z kolei napierał konia na zdezorientowane zwierzę, coraz bardziej zbliżając się do niego z boku. ||переслідував||||||по черзі||||дезорієнтоване||||||||| Wszyscy doskonale rozumieli cel tej pozornie bezcelowej gonitwy. |||||позірно||переслідування Все прекрасно понимали цель этой, казалось бы, бессмысленной погони. Otóż kowboj pragnął zmęczyć buhaja, zanim zsunie się z konia na jego grzbiet i po uchwyceniu za rogi zmusi do upadku na ziemię. отже|||втомити|||з'їдеться||||||спину|||вхопленні|||змусити||падіння|| Ковбой хотел утомить быка, прежде чем соскочить с лошади на его спину и, схватив его за рога, заставить упасть на землю.

Po kilkunastu bezskutecznych szarżach buhaj biegł wolniej. |||штурмах|||повільніше Teraz właśnie jeździec i byk szerokim kołem okrążyli arenę, posuwając się tuż przy okalającym ją ogrodzeniu. |||||||||просуваючись||||окружному||огороженні арену Zmęczony czy też zdezorientowany buhaj poniechał ataków. |||||покинув| Biegł ciężkimi susami, z ukosa spoglądając nabiegłymi krwią ślepiami na nacierającego coraz śmielej jeźdźca. |важкими|важкими стрибками||||||сліпими||набираючого||| Od czasu do czasu wyrzucał w bok swój łeb z zakrzywionymi rogami, by dosięgnąć brzucha wierzchowca, lecz ten uskakiwał niestrudzenie i znów wracał. ||||викидав||||||||||живота|||||непохитно|||повертався

Setki widzów w najwyższym napięciu obserwowały kowboja, który zupełnie już widocznie przygotowywał się do ostatecznego rozstrzygnięcia walki. |глядачів|||напруженні|спостерігали|||||очевидно|||||вирішального моменту| Сотни зрителей в напряжении следили за ковбоем, который уже явно готовился к финальному исходу поединка.

– Uwaga, uwaga! Zaraz chwyci byka za rogi! Patrzcie, już się pochyla! дивіться|||нахиляється – zawołał szeryf Allan. – Dobrze sobie radzi z tym potężnym buhajem. ||поради|||| - Он отлично справляется с этим мощным быком. Założyłbym się, że ten śmiałek postanowił zakończyć walkę tuż przed trybunami, aby swą zręcznością i siłą zawstydzić Arizończyków. я б заснував||||сміливець|||||||||спритністю|||засоромити|

Rozgrzany gonitwą zawodnik w pobliżu trybun coraz bardziej pochylał się na kark konia. ||гравець|||трибуни||||||шию| Gdy jeździec i byk znaleźli się tuż przed główną trybuną, widzowie w milczeniu pełnym napięcia powstali z miejsc. ||||||||||глядачі||||напруження|||

Kowboj nie zawiódł ich oczekiwań. ||не розчарував||очікувань Przynaglony wierzchowiec błyskawicznym skokiem przysunął się tuż do boku buhaja, a wtedy jeździec wyrzucił nogi ze strzemion, pochylił się nad bykiem i rękami uchwycił go za rogi. підганяний|вершник||стрибком||||||||||викинув|||стремена||||||руками|||| Zaraz też zsunął się na grzbiet buhaja, obejmując go kleszczowym uściskiem nóg. |||||спина||обіймаючи||кліщовим|обіймами| Byk wierzgnął jak oszalały. |вибрикнув||божевільний Wierzchowiec uskoczył w bok, by uniknąć jego ostrych racic. верховець|ускочив|||||||копит Kowboj szarpnął byka za rogi. |рвонув за||| Udało mu się nieco skręcić potężny łeb… ||||скрутити||

Wrzask triumfu rozszalał się nad areną… Крик||розгулявся|||

Nagle stała się rzecz nieoczekiwana. Buhaj, jakby drwiąc sobie z człowieka skręcającego mu kark, zawrócił ku biegnącemu w tyle samopas koniowi, uderzył go rogami w bok, powalił na ziemię, stratował, po czym zdradliwym przechyłem do przodu zrzucił śmiałka ze swego grzbietu. ||||||||шиї|||біжучому|||||||||||||потоптав|||зрадливим|нахилом вперед|||збросив|сміливця|||спини Бык, словно издеваясь над человеком, сворачивающим ему шею, повернулся к бегущей сзади лошади, ударил ее рогами в бок, сбил с ног, растоптал, а затем, предательски наклонившись вперед, сбросил смельчака со своей спины. Jedno uderzenie łbem pozbawiło kowboja zmysłów. ||головою|||свідомості

Wrzask triumfu przemienił się w jeden okrzyk przerażenia. ||перетворився|||||жаху Крик триумфа превратился в единый вопль ужаса. Rozwścieczone zwierzę odzyskało naraz całą swą siłę. ||відновило|раптом||| Разъяренное животное сразу же восстановило все свои силы. Zakrzywione rogi jak widły zagarnęły kowboja i wyrzuciły w górę. |||вила|загребли|||викинули|| Изогнутые рога, похожие на вилы, схватили ковбоя и подбросили его в воздух. Nieprzytomny zawodnik ciężko runął na ziemię. Непритомний|||пав|| Потерявший сознание игрок тяжело рухнул на землю. Byk znowu skoczył ku niemu… Nad areną zapanowała przeraźliwa cisza. ||||||||жахлива| Бык снова прыгнул к нему... На арене воцарилась пронзительная тишина.

Wtem przez barierę głównej trybuny przeskoczył jasnowłosy mężczyzna. ||||||світловолосий| В этот момент светловолосый мужчина перепрыгнул через барьер главной трибуны. Błyskawicznie zabiegł drogę bykowi i zanim rozszalałe zwierzę zdążyło zanurzyć swe śmiercionośne rogi w ciele nieprzytomnego kowboja, wielkim, żylastym kułakiem grzmotnął je w kudłaty łeb pomiędzy przekrwione ślepia. ||||||божевільне||встигло||||||||||||грімнув|||пухнастий|||кроваві очі|очі Он стремительно встал на пути быка и, прежде чем разъяренное животное успело вонзить свои смертоносные рога в тело потерявшего сознание ковбоя, с размаху ударил его по лохматой голове между налитыми кровью глазами. Rozpędzony buhaj stanął oszołomiony, upadł na przednie nogi, przetoczył się po ziemi, poderwał, lecz w tej chwili olbrzymi bosman po raz drugi zdzielił go pięścią między oczy. розігнаний|||ошеломлений|||передні||перекотився||||піднявся|||||гігантський|||||вдарив||кулаком|| Buhaj stęknął głośno, przyklęknął, a wtedy marynarz chwycił go za rogi, jednym potężnym szarpnięciem skręcił łeb i powalił na bok na ziemię. |загарчав||присів на коліно||||схопив|||||||скрутив|||||||

Kilku kowbojów i Indian podbiegło z rzemiennymi lassami w rękach. ||||підбігло||шкіряними|||руках Skrępowali nogi buhaja. зв'язали|| Dopiero teraz bosman puścił rogi zwierzęcia. |||відпустив|| Ciężko oparł się łokciami o jego cielsko, po czym wstał i wolno wyprostował plecy. |уперся|||||тіло||||||випрямив спину|

Zdumieni i zachwyceni takim dowodem nadludzkiej niemal siły widzowie w dalszym ciągu trwali w osłupieniu, a tymczasem marynarz przemógł osłabienie i najspokojniej w świecie zaczął otrzepywać z kurzu swoje spodnie. Здивовані||вражені||||майже||глядачі||||тривали||ошелешенні||||переміг|ослаблення||||||стряхувати||пилу||

Ten prosty, pospolity ruch przywrócił widzów do rzeczywistości. ||звичайний|||глядачів||реальності Этот простой и банальный ход вернул зрителей к реальности. Rozległ się ogłuszający krzyk. Розлягся||глушущий| Pod naciskiem tłumu złamały się bariery ogradzające arenę. ||натовпу||||огороджуючі| Rozkrzyczani i rozentuzjazmowani ludzie wprost rzucili się na bosmana. ||розхвильовані|||накинулися||| Jedni ściskali jego sękate łapy, całowali go, inni znów chcieli choćby dotknąć ręką takiego siłacza. |тиснули||криві||||||||потерти|||сильного чоловіка Bosman nie wiedział nawet, w jaki sposób znalazł się z powrotem w loży swych przyjaciół. ||знав||||||||||ложі|| Zamożni ranczerzy oraz ich płomiennookie señory i señority[35] zapomnieli o swej powadze. ||||палаючі очі|сеньйори||пані||||серйозності Każdy chciał się z bliska przyjrzeć niezwykłemu siłaczowi i jakimś podarunkiem upamiętnić bohaterski czyn. |||||пильнувати|||||||| Ambitny warszawiak zżymał się początkowo, gdy wpychano mu do rąk najrozmaitsze przedmioty, lecz Allan szepnął mu, że Amerykanie mają zwyczaj obdarowywać swoich bohaterów. |варшав'янин|обурювався||||впихали|||||||||||||||| Siedział więc nasz olbrzym znad Wisły niby to mocno zażenowany i skwapliwie nadstawiał policzki pięknym señoritom, które nie skąpiły mu pocałunków. |||гігант|над|||||сором'язливий||поспішно|підставляв|щоки||сеньйоритам|||||поцілунків

[35] Señora (hiszp.) пані| – pani; señorita – panna. |пані|

Był to dzień poprzedzający wyścigi konne, lecz bosman z przyjaciółmi nieprędko powrócili do swego obozowiska. |||попередній|перегони||||||непоспішно||||табір для відпочинку Zaproszeni przez Allana i kilku ranczerów z Nowego Meksyku na przyjęcie na cześć bosmana bawili się do późnego wieczora, jedynie pani Allan z Sally odeszły nieco wcześniej. Запрошені||||||||||прийом||||||||||||||||

Bohaterem wieczoru był bosman.

Ranczerzy z niespokojnego pogranicza lubowali się w słuchaniu opowieści o niezwykłych czynach. ||||любили||||||незвичайних|вчинках Bosman chętnie opowiadał o swych ciekawych przeżyciach, a Tomek pilnie nadstawiał ucha, by nic nie uronić z nieznanych mu dotąd przygód druha. ||||||переживаннях||||підслуховував|||||упустити||||досі||друга Całe towarzystwo nie mogło jeszcze ochłonąć po przeżytych wrażeniach. Wychwalano na nowo odwagę i siłę marynarza, który ocalił od niechybnej śmierci niefortunnego kowboja, uchodzącego za najsilniejszego mężczyznę w Nowym Meksyku. ||||||||урятував||неуникненної||||втікаючого|||||| W czasie rozmowy jedna z pań zapytała bosmana, czy spotkał już kiedyś godnego siebie przeciwnika.

Bosman zastanawiał się chwilę nad odpowiedzią, w końcu rzekł: |задумався||||відповіддю|||

– Prawdę mówiąc, szanowna pani, to w pojedynkę jeszcze mi nikt nie dał rady. ||||||в одиночку|||||| Koleżki z braci marynarskiej nie porywali się na mnie inaczej jak po kilku naraz. Побратими|||морської братії||піднімали||||||||одразу Za to obcych lubili na mnie napuszczać i robili wtedy zakłady, aby wygrać parę butelek rumu. ||||||наводили на||||ставки||||| Raz jednak omal sami nie zapłacili frycowego. ||||||фрицевого ||ледве|||заплатили|платні Однако в одном случае они почти сами оплатили проезд.

– Niech pan o tym opowie!

– Iiii… nic nadzwyczajnego, szanowna pani! Я||незвичайного|| Nie warto nawet mówić – bronił się bosman. ||||захищався||

Zewsząd usilnie nalegano, bosman chrząknął więc znacząco i zaczął opowiadać: З усіх сторін||наполегливо наполягали||||значно|||

– Było to w tawernie w Buenos Aires w Argentynie. |||таверні||Буенос|Аїріс||в Аргентині Spłukaliśmy się z koleżkami w karciochy i nie mieliśmy już floty na strzemiennego przed wypłynięciem w morze, toteż koleżkowie, starym zwyczajem, dalej wychwalać moją siłę. Змилися|||друзями по картам||карти|||||||перед виходом||випливанням|||тому що|друзяки||||вихваляти|| Na to Argentyńczyki obejrzeli mnie uważnie i orzekli, że chociaż istotnie jestem sękaty, to i tak nie dam rady ich znajomemu Mulatowi, który każdemu potrafi ścisnąć dłoń, że palce popękają i puszczą krew. ||аргентинці|подивилися||||вирішили|||дійсно||кривий||||||||знайомому|мулат||||стиснути||||потруться||пустять| Moi kumple w śmiech, bo faktycznie dotąd zawsze mi się udawało zapędzić w kozi róg różnych osiłków. |друзі|||||досі|||||загнати в кут||козячий ріг|ріг||крутих хлопців Argentyńczyki się zdenerwowali i robią z nami zakład. ||розізлили||||| Zaraz też kilku z nich poleciało na miasto szukać owego Mulata. |||||полетіло||||того|Мулат Po godzinie przyprowadzili go, a wtedy zrzedły nam miny. ||привели||||похмурі|| Chłopisko było wyższe ode mnie co najmniej o pół głowy. Парубок||||||||| Kiedy ten Mulat wchodził do knajpy, to odwracał się bokiem, aby się przecisnąć przez wąskie drzwi. |||||кафе||повертався|||||протиснутися||вузькі| Najpierw śmiać mi się zachciało, bo kumple porobili już zakłady, nie mając złamanego miedziaka przy duszy, ale zaraz żal mi się ich zrobiło – przecież wszyscy byliśmy z jednego statku. ||||||друзі|зробили||парі|||зламаного|мідяка||||||||||адже ж|||||корабля

Tymczasem Mulat spojrzał na mnie przez ramię, uśmiechnął się pogardliwie i pyta: „Czy i ty trzymasz zakład?”. ||||||плече|||зневажливо||||||тримаш| Podrapałem się w łepetynę, bo w kieszeni miałem tylko płótno, a tymczasem Argentyńczycy gruchnęli śmiechem. |||голову||||||полотно|||аргентинці|засміялися| Я почесал голову, поскольку в кармане у меня был только холст, а аргентинцы тем временем заливались смехом.

Bosman zamilkł. Pan Allan skwapliwie napełnił stojącą przed nim szklanicę. ||поспішно|||||склянку Bosman zwilżył gardło, po czym mówił dalej: |зволожив||||| Боцман смочил горло, затем продолжил говорить:

– Wstyd mnie ogarnął, bo byłem jedynym Polakiem w całym tym towarzystwie. Сором||охопив мене||||||||товаристві Moi kumple też nietęgie mieli miny. |друзі||незграбні|| Моим товарищам тоже было не по себе. Argentyńczyki połapali się, że straciliśmy pewność siebie, więc nabrali animuszu i wołają: „Stawiamy sto przeciw dziesięciu na naszego Mulata”. |зрозуміли||||упевненість||||завзяття||кличуть|Ставимо||проти|||| Nie chcąc robić kumplom i mojej całej nacji wstydu, przyjąłem zakład. |не бажаючи||друзям||||нації||прийняв ставку| Wzmocniłem się tylko szklaneczką prawdziwej jamajki, a potem uścisnąłem brązowe łapsko. Зміцнився|||склянкою|||||потиснув|коричневе|лапа

Mulacisko miało miękkie kości. Мулечко||м’які| Po najwyżej dwóch minutach klęknął przede mną i zaraz też krew trysnęła mu z paluchów. |найбільше|||впав на коліна|||||||вибухнула|||пальців рук Через две минуты, не больше, он опустился передо мной на колени, и тут же из его пальцев тоже хлынула кровь. Wybulił ciepłą rączką całą setkę. выбил|||| Вибив|теплу|ручкою||сотню Moi kumple napełnili kieszenie papierkami, po czym ucztowaliśmy aż do odpłynięcia statku. |друзі||кишені||||бенкетували|||відплиття|корабля Мои товарищи набили карманы бумажками, после чего мы пировали до самого отплытия корабля.

Opowieści ciągnęłyby się znacznie dłużej, gdyby nie zdrowy rozsądek Allana, który przypomniał wszystkim o rodeo. |тягнули б|||||||здравий глузд||||||

Zaczęto się więc rozchodzić po kwaterach, a nasi przyjaciele wrócili z szeryfem na spoczynek do obozowiska za miastem. |||розходитися||квартирах||||повернулися||||||табір||